cum sa fac....pata mucegai pe halat

cum sa fac....pata mucegai pe halat | Autor: Liliann

Link direct la acest mesaj

...sa scot o pata mare de mucegai de pe halatul de baie??? (cre ca e mucegai ca altceva n-are ce sa fie, e ceva negru...)
am incercat cu vanish oxi action, l-am lasat la inmuiat cateva ore cu 2 cupe, porma am frecat de mi-au iesit ochii ) si degeaba.
or exista si alte metode?! stie careva dintre voi??

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yank spune:

cea mai sigura solutie e ...foarfeca sau cumpara altul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

quote:
Originally posted by yank

cea mai sigura solutie e ...foarfeca sau cumpara altul


Asta e solutia. Scapa de el pana nu se intinde mucegaiul si la alte haine (chiar obiecte-covor, etc..) din casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Nu ai cum sa scoti asa ceva.
Solutia: arunca-l.

DORIS siINES
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele

Portofoliu INES

POZE CU NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Incearca sa freci pata cu bicarbonat. Daca nu...asta e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Servus,

Eu l-am spalat de 4 ori consecutiv, dupa ce l-am tinut 1/2 ora in hipoclorit.S-a dus...dar nu mai este ce a fost...

A...al meu este alb...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliann spune:

l-as arunca da e nou -tocmai l-am cumparat de 2 luni, e drept, are un material mai ciudat..un fel de catifea deasupra... si a costat si 60 lei noi
in fine... o sa-mi iau altul prevad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

prietenul meu a avut mai multe pete de mucegai pe halatul lui. si au trecut de la sine!... adic a stat halatul la uscat, o vreme, apoi l-am spalat, l-a folosit asa, ca nu erau mari petele, dar avea grija sa-l lase la uscat inainte sa-l aghete in baie, si uite-asa acuma au disparut toate petele
o fi fost si detergentul bun, nu stiu... dar chiar nu am facut nimic special cu el... ciudat cum au trecut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaM spune:

Oare nu iese cu Vanish?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heny spune:

Am gasit intr-o carte editata in 1960, poate va ajuta:
"petele de mucegai de pe obiectele de bumbac si in se scot spalandu-le in apa fierbinte cu detergent. Un mijloc bun este amoniacul (1 parte amoniac la 5 parti de apa) cu care se freaca petele. Daca nici asa nu reusim, se aplica pentru tesaturile albe un amestec de apa oxigenata si amoniac (1 lingurita la 1 pahar de apa calda). Se mai poate folosi zeama de ceapa cu care se freaca pata de cateva ori, iar apoi obiectul se spala in apa fierbinte. Pentru tesaturile colorate de lana si matase se foloseste terebentina curata in care se moaie o bucatica de vata, se freaca pata, iar apoi daca raman urme se freaca locul cu solutie de detergent si se spala cu apa calda."

Sper sa functioneze!

Mergi la inceput