nu ma mai inteleg cu copilul meu

nu ma mai inteleg cu copilul meu | Autor: sorinsonia

Link direct la acest mesaj

as dori sa stiu daca si voi va confruntati cu aceeasi problema ca mine: nu ma mai asculta copilul, are 8 ani, baiat, si e din ce in ce mai dificil sa ma inteleg cu el: nu e atent cand vb cu el , nu-l intereseaza ce-i spun, nu vrea sa faca nimic, si ce e mai rau: nu-i pasa ca ma supara.
nici nu stiu daca am scris corect, ma doare rau capul si asta tot din cauza lui.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micaels spune:

Buna,

Si noi am trecut prin asta in urma cu putina vreme (tot pe la 7-8 ani). Mi-am dat seama ca intr-o mare masura eu eram factorul principal al problemei. Mereu ma incapatanam sa il fac sa ma asculte in momentul in care-i vorbeam si nu tineam cont fie de faptul ca nu este dispus in momentul respectiv sa fie atent, fie de faptul ca nu adaptam ceea ce voiam sa spun la capacitatea lui de a intelege...etc. Am ales ca varianta sa il "slabesc" o vreme, sa-i vorbesc despre lucrurile serioase numai in momentele in care eram foarte calma si obligatoriu singuri si, cu timpul, eu si baietelul meu am gasit o varianta de comunicare si "colaborare". De cand am "schimbat foaia" am mai castigat ceva: nu ii mai este teama sa imi spuna anumite lucruri (evident rele).
Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pana te decizi care dintre cele doua subiecte identice va ramane am sa il inchid pe acesta.
Pe viitor ar fi recomandabil sa postezi doar un singur subiect dublurile nefiind acceptate.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput