Vitamine-supliment necesar?

Vitamine-supliment necesar? | Autor: Rufus

Link direct la acest mesaj

Obisnuiesc ca in sezonul rece sa dau copiilor vitamine, in diverse forme (pastile, efervescente), in cure lunare, cu pauze intre ele de 10 zile. Separat de vitaminele naturale sub forma de fructe sau sucuri. Mi se pare ca le creste puterea de lupta a organismului.
Pe de alta parte, am auzit destule povesti cu copii deveniti obezi din cauza administrarii in copilarie a vitaminelor.
Voi cum faceti?

http://community.webshots.com/user/tora97

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Mie mi-a zis pediatra sa-i dau doar 10 zile /luna vitamina C. pe langa asta mai facem si tratament homeopat pentru prevenirea racelii (asta in loc de vaccinul antigripal), dupa o anumita schema data de ea.

Elena & Alexandra (25.09.2004) 1 Anisor


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51010" target="_blank">Povestea Alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Noua ne-a spus pediatrul ca, atata vreme cat are o alimentatie echilibrata, nu sunt necesare suplimentele, inclusiv vitaminele. Mai ales ca, in general, absorbtia vitaminelor sintetice nu se compara cu a celor naturale.

(Exceptie: ii administram in continuare vit D datorita rahitismului puternic)

Pt intarirea organismului ne-a indicat cura cu Echinacea si Baraka. Vitamina C ii dam doar cand prinde o viroza.

Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Vladut nu maninca fara Bonisan sau alt supliment :(

Va dorim sa cresteti mari si frumosi! :)

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

noi luam Cavit toamna si primavara, iar cand mananca fff prost (ca prost mananca de obicei) ii mai dau Sana Sol sau Vydailin. Ascovit din cand in cand, pt ca ii place. Cam atat. Dar a mea NU MANANCA FRUCT DELOC.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ENYA spune:

Rufus

La noi alimentatia este deficitara, asa ca, in sezonul rece in mod special, ne mai "ajutam" cu Cal-C-Vita, Sana-Sol, Echinaceea (ursuletii de la Wallmark), Vit.C.

Uneori mai luam si suplimente nutritive (de ex.Viusid).

Amalia si Vladi(5 ani si 2 luni)

Mergi la inceput