Icter prelungit

Icter prelungit | Autor: codruta_grg

Link direct la acest mesaj

Poate dura icterul mai mult de 2 luni?
Noi avem un icter mai prelungit. Am luat fenobarbital 10 zile. Dr. a zis ca mai are doar putin si ii va trece.
Nu dureaza prea mult?

Codruta & Petra (9 august 2005)

poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebe_beberica spune:

Buna Codruta. Am avut si eu aceeasi problema cu fetita mea .Avea aproape 2luni si icterul nu-i trecuse.M-am internat cu ea in spital (I.O.M.C.) unde i s-au facut toate analizele.Analizele au iesit bine si doctora mi-a spus ca de vina este laptele meu pt.ca era prea gras si ficatul copilului il suporta mai greu.Totusi nu mi-a recomandat sa-l intrerup,mi-a spus ca icterul va trece de la sine.La cateva zile dupa ce ne-am externat (probabil din cauza stresului) laptele meu n-a mai fost bun,arata ca zerul si am inceput sa-i dau lapte praf.icterul a trecut,dar nici acum nu stiu daca a trecut de la sine sau datorita shimbarii laptelui.Va doresc multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Bebe beberica, cineti-a recomandat intreruperea laptelui pe motiv ca era ca zerul?
Pai primul lapte care iese din sani este laptele apos, are rolul de a satisface nevoile de sete ale bebelusului. Pe masura ce sanul se goleste, laptele devine din ce in ce mai alb si mai gros. Laptele de pe urma este cel care satisface nevoile de foame ale bebeluslui. Un bebe care suge putin la o masa, de regula cere des de mancare - nu apuca ca manace consistent.

Asta e greseala medicilor si asistentelor din maternitatile romanesti, n ustiu sa infomeze tinerele mame despre alaptare. Foarte multe femei din Ro intrerup alaptarea sau nu alapteaza de loc din lipsa de educatie pe problema asta. Multe mamici nu stiu cu mdecurge procesul, de ce trebuei sa te feresti, in ce capcane sa nu cazi ca sa-ti pierzi laptele etc.
Mie mi-e o ciuda de mor cand aud de astfel de cazuri. Caci in final bebelusii sunt vitregiti de laptic matern din cauza unor greseli atat de banale care ar putea fi asa usor corectate, dar unde naiba sa apeleze tanara mamica, ca daca intrebi personalul medicl, te ia peste picior ca ce, nu stii sa-ti alaptezi copilul? Sunt foarte putini medicii care fac ceva sa promoveze alaptarea bebelusilor.

Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_beberica spune:

Draga Try tu ai dreptate si nu vreau sa te contrazic.Dar in cazul meu laptele a curs ca zerul zile intregi .Tineam copilul la piept aproape toata ziua si nu se satura ,de aceea am fost nevoita sa-i dau lapte praf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Si fetita mea cea mica, care are acum 1,2 ani a avut icter prelungit. Noi am iesit foarte repede din spital dupa ce am nascut-o(dupa 2 zile) si la primul control facut la pediatra, la o saptamana, a vazut ca avea ochisorii cam galbiori, ne-a trimis la spital, acolo, ii tot luau sange, la fiecare 2 zile timp de 2 saptamani( din cap), dar nu i-au dat nici un tratament, spunandu-ne ca trece de la sine. Asa ne-a spus si noua ca este din cauza laptelui meu, ca este prea gras, dar sa nu intrerup alaptarea. Nu am scapat totusi de spital,a trebuit sa stea totusi trei zile in spital, dupa care am plecat acasa, cand si-au dat seama ca este de la lapte, si cam dupa 2 luni i-a trecut si am alaptat-o pana la 10 luni si nu au mai fost probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna,
si Sebastian a avut icter mai prelungit.Ni s-a spus ca o sa treaca de la sine, sa il tin cat mai mult la lumina.A trecut, nu mai stiu exact cat a durat...

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)
Poze < 8 luni , > 8 luni
dupa 1,1 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Va multumesc pentru raspunsuri!
Speram si noi ca va trece fara o alta interventie.

Codruta & Petra (9 august 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Poate te ajuta sa citesti si aici
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=28462
ce s-a mai discutat despre icterul prelungit.

Tana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana Gin spune:

quote:
Originally posted by try


Asta e greseala medicilor si asistentelor din maternitatile romanesti, n ustiu sa infomeze tinerele mame despre alaptare. Foarte multe femei din Ro intrerup alaptarea sau nu alapteaza de loc din lipsa de educatie pe problema asta. Multe mamici nu stiu cu mdecurge procesul, de ce trebuei sa te feresti, in ce capcane sa nu cazi ca sa-ti pierzi laptele etc.




Try, cel mai trist este ca nici macar nu exista o practica standard in maternitati ... Eu am nascut in Filantropia si acolo te alergau sa iti alaptezi copilul, te bombardau cu informatii despre cat de important e, iti tranteau materiale scrise - nu prea puteai sa scapi . Si a functionat, recunosc. Plus ca te ajutau cu toate problemele cu canale infundate si "febra laptelui" etc.
In schimb, o prietena a nascut la Giulesti acum 10 zile. Nu numai ca doar te informau care sunt orele de alaptare - dc vrei, dar daca tipau copiii de foame le dadeau glucoza cu jumatate de ora inainte sa vina ora de alaptare, si normal ca piticii dormeau dusi la sanul mamei si nu sugeau nimic. Sa vezi psihoze pe prietena mea. Nimeni nu le-a ajutat cu nimic - imi pare rau daca intru in detalii care sunt nelalocul lor, dar de "muls" nici nu auzisera asistentele!

Eu cred ca alaptarea este ca si orice altceva ce tine de propriul corp - o alegere personala. (E mai rau sa alaptezi un copil in stare de nervi permanenta decat sa nu-l alaptezi). Dar o "alegere" impune si cunoastere si informatie...

Cat despre icter, tot din Giulesti prietena mea a iesit cu icter la fetita - eu stiu ca trebuie tinuti la ultraviolete pana cand le trece, pe noi ne-au tinut 2 zile in plus pt asta. Pe ea au dat-o acasa, ca nu aveau suficiente locuri ... Sper sa-i treaca micutei de la sine, pentru ca am citit recent ca un icter prelungit poate genera complicatii (icter nucleic, sau ceva de genul acesta).

Sanatate si voua!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Si noi avem inca icter desi astazi implinim 1 luna. Pediatra mi-a recomandat Fenobarbital, 5-7 zile si sper sa-i treaca. Asa am patit si la baietel, icter prelungit, Fenobarbital dar si-a revenit el pana la urma...

Eu am nascut la Giulesti de 2 ori si de fiecare data mi-au pus copilul la lampa foto. Matei a stat 2-3 zile si Mara 1 zi si o noapte, cred ca depinde de medicul neonatolog... chestia cu "nu avem locuri" nu am mai auzit-o pana acum. Dar referitor la alaptat, intr-adevar nu te invata nimeni nimic!

Pupici si "dezgalbenire" grabnica!



Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
http://community.webshots.com/user/claujro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdyB spune:

Si noi avem o luna si inca nu ne-a trecut icterul. Nu ne facem insa griji avand in vedere ca suntem foarte vioi, papam f. bine numai de la mami si dormim f. bine. Pediatra ne-a spus sa stam cat mai mult la lumina, sa dormim in fata ferestrei, cu perdeaua data la o parte, sa ne cada lumina pe fata.

Mergi la inceput