carta di soggiorno - italia

carta di soggiorno - italia | Autor: Luizax

Link direct la acest mesaj

Am fost ieri cu cineva la consulatul italiei. Dupa ce am stat 4 ore in picioare la coada pt. informatii, tanti de acolo ne-a programat (nu bag mana-n foc) pt. 4 octombrie ca sa venim cu copie dupa permisele de soggiorno. Acuma, ce voiam noi .... avem certificatul de casatorie al celor 2 care sunt in italia de vreo 12 ani, plus certificatele de nastere ale celor 2 copii minori. Apostilate, tot tacamul...dar de la chestura le-a cerut ca apostila sa fie validata de consulat (adica sa puna cei de la consulatul italiei de aici o stampila pe ele).
Nu am inteles mai nimic de la informatii, eu la ora aia nici nu stiam ce e cu certificatele alea, cine are deja permis de soggiorno si cine nu........(nici acum nu stiu). Intrebarea e, eu pe 4 ce fac (adica ce face tantica aia care are procura sa se ocupe de asta???)
Cea de la informatii mi-e zis ca cei care nu au acte (!??!) in italia trebuie sa vina personal la consulat???!?!!!!
Sunt intr-o ceata totala.
Actele pe care le am sunt:-
- certificat de casat si nastere in original ap[ostilate, copii simple dupa ele si traduceri legalizate ale lor in italiana.

Lucreaza cineva de aici la consulat sa ma lamureasca si pe mine? Sau s-a lovit cineva de problema asta?
Vreau sa zic ca dupa 4 ore de stat acolo ca oile, nu stiam cum sa scap mai repede. Problema e nu de mine, ci de tantika aia care trebuie sa vina din provincie ca sa stea pe la cozi, si nu e nici asa de tanara :o((((.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Pentru mai multe detalii..citeste si eventual intreaba pe site-ul:
www.romania-italia.net

Eu de aici am aflat tot ce ma interesa legat de Italia.Absolut orice.Este si un reprezentant al consulatului din Milano.asa ca-ti recomand calduros sa te interesezi acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyssy spune:

As vrea sa te pot ajuta , dar sincera sa fiu m-ai bagat in ceata .. caci nu am inteles nimic din tot mesajul ..
In primul rand ce acte vrei sa faci la consulat .. pt ce anume ai programarea?
In al doilea rand , cei pt care vrei sa faci actele .. sau vrea alta tanti ( ca nu am inteles nici asta ) au acte in Italia? Ma gandesc ca au dupa 12 ani aici ... si atunci ma intreb ce ai vrut sa zici cu asta : "Cea de la informatii mi-e zis ca cei care nu au acte (!??!) in italia trebuie sa vina personal la consulat???!?!!!!"


Multa bafta




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stralucitor1 spune:

Nici eu nu am inteles ce si cumzic si eu ca forumul romanilor din italia e cel mai bun, intreaba acolo, totul e sa fii mai explicita...bafta!

"Le mariage est un merveilleuse institution
mais qui diable voudrait vivre dans un institution...."
http://http://dreamaway1.myphotoalbum.com/albums.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Cei din Italia le-au cerut ca certificatele de casatorie ale lor si de nastere ale copiilor sa fie apostilate iar apostila sa fie "validata" de o stampila pusa de consulat. la consulat pt. asta merg..pentru o stampila..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyssy spune:

Ok.. in cazul asta , iti pot spune ca si eu am avut nevoie exact de acelasi lucru , ca urmare .. m-am dus frumusel pe bulevardul dacia parca ( dar poti gasi si in alte parti) la un traducator care ne-a tradus certificatul de casatorie , l-a apostilat , dupa care lau dus la curtea de apel , si au mai pus de acolo niste stampile.
Toata chestia asta ma costat 1 milion si a durat 24 ore La 3 zile dupa ce l-am avut in mana l-am dus la chestura si absolut nimeni nu a comentat nimic.. Au zis doar ca totul e in regula
Asta sa intamplat in urma cu 3 luni, deci nu cred sa se fi schimbat pana acum ..
Consulatul nu-ti va da stampila .. aceea trebuie sa o iei de la Curtea de apel , de pe raza judetului unde au fost eliberete certificatele .
cel mai simplu asta ar fi , sa mergi la cineva care stie exact ce trebuie sa faca , ca sa nu va mai pierdeti timpul degeaba .
Multa bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

se pare ca ai avut dreptate. Pt ce voiau astia nu era nevoie de stampila de validare. uoffffff.
mercic

Mergi la inceput