Copiii vostri mananca fructe?

Copiii vostri mananca fructe? | Autor: ralu

Link direct la acest mesaj

Salutare la toata lumea!!!

Am pus aceasta intrebare pentru ca fetita mea de 3 ani si 4 luni nu prea se omoara cu fructele. Mananca rar de tot cate un mar si nu stiu ce sa fac sa manance mai multe fructe si nu numai mere. Prefera sa manace mai bine biscuiti sau un iaurt cu fructe, decat fructe. Ce sa mai spun ca nici sucul de fructe nu-i place. Nu stiu ce sa mai fac. Aveti vreo idee?

Ralu-mamica Ioanei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaesn spune:

Salut
Incearca cu salata de fructe cu un pic de frisca sau milkshake.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Draga Ralu,
Se pare ca fetitza ta e sora buna cu Laura mea ! Si copkila mea are tot 3 ani si nu se omoara cu mancatul fructelor, mananca uneori putin mar sau struguri, dar la alte fructe nici nu uita. Din fericire, insa, bea suculet de fructe, 100 ml/zi, e incantata sa il bea cu paiul.
Nici eu prea stiu ce sa-ti spun, astept cu interes raspunsurile altor mamici. La noi mai functioneaza cateodata sa manancam impreuna cu vreun prietenut mic de-al ei si vazandu-l pe el, cere si ea imediat.

Succes !

Elena&Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Dar voi, mamicilor si taticilor, mancati fructe? La noi, daca ne vede ca mancam, imediat se infiinteaza. Dar, desigur, mai vorbim dupa 3 anisori....:-)))
Vilma si Anca (1 an si 10 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

quote:
Originally posted by vilma

Dar voi, mamicilor si taticilor, mancati fructe? La noi, daca ne vede ca mancam, imediat se infiinteaza. Dar, desigur, mai vorbim dupa 3 anisori....:-)))
Vilma si Anca (1 an si 10 luni)



Vilma draga,

Nu numai ca mananc in fatza ei capsuni, pepene, banane, mandarine, etc., dar in timp ce mananc, mai mimez si o placere suprema , lucru care nu o impresioneaza absolut deloc

Oana, multumim de sfat, o sa incerc cu salata de fructe.

Elena&Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Laura e smechera, deh, doar n-o s-o "pacaliti" asa de usor, nu? Dar niste jocuri cu plastilina sau desene reprezentand fructele si legumele ai incercat? Sau o poveste despre Regina Capsunica si Printesa Fraguta si Verisoara lor, Portocala....in livada de aur, sau poate cel mai fain, cand mergi in piata la cumparaturi, s-o pui sa aleaga ea fructele....
Hai ca mi-am stors neuronul sa vin cu idei mai bune, apreciati-ma va rooogg.....
Vilma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Nici Alexandru al meu nu vrea fructe deloc si are 4 ani si 2luni! Cu greu il conving sa-si bea sucul de portocala sau grepfruit, iar de vreo saptamina l-am cam fortat sa manince jumatate de mar pe zi taiat cubulete! Iaurt nu vrea decat danonino de capsuni, pe care-l mananca cu placere si pe care la inceput tot fortat l-a mancat. Daca vreau sa-i dau banana, capsuni, cirese, struguri isi face sila singur. Situatia asta dureaza de vreo trei ani si nu stiu ce sa-i mai fac.
Claudia si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

quote:
Originally posted by vilma
Hai ca mi-am stors neuronul sa vin cu idei mai bune, apreciati-ma va rooogg.....
Vilma






Elena&Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

gigilicea mea de a mincat bine mersi fructe, piersici, mere , pere prune si banane cit timp a fost mica si i le pasam; cind a mai crescut, pe la 1 an jumate n-a mai vrut decit banana, o minca singura si era mindra dar n-a mai vrut alt fruct; bea in schimb suc stors din orice deci nu m-am agitat; dupa ce ne-am emigrat, avea doi ani si 3 luni, n-a mai vrut nici banana, dar era plina de figuri cu fructe si legume...;
apoi dupa citeva luni in care am mincat sub nasul ei de zor , am avut musafiri , si prietena mea s-a pus tacticos la masa si a inceput sa curete merele de coaja, e fobie in germania de coaja fructelor...apoi am inceput noi doua sa mincam si hop si , o bucatica....dupa citeva saptamini a inceput sa manince mai bine mere curatate si taiate felii...."ca asa minca ea cu alexander"...e drept ca ii trecusera si alte manifestari tembele ale primei perioade de crize de personalitate...acum are trei ani jumate si maninca zilnic un mar, curatat, o banana si un pahar cu suc....de alte fructe nu e curioasa...
la gradi a invatat sa manince si legume fierte care cu mine n-a vrut nicicum; eu v-as sugera sa continuati sa mincati sub nasul lor dar nu foarte demonstrativ, sa nici nu mai discutati subiectul, si daca gasiti si niste musafiri cu copii dipsusi sa manince fructe cu voi poate aveti sanse...ca de obicei, rabdare; oricum nu-i puteti convinge voi, numai capatina lor va face clic si intr-o zi vor incepe iar sa pape...v-am ametit...ma duc sa curat mere pentru sara mica, fiind mica e o maimutica, vedeti ca al doilea copil se creste mai usor?!!!! ma iertati ca bat cimpii!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Fiica mea mananca fructe ascultand povesti de genul :"daca mananci o para o sa devii foarte puternica si o sa poti sa te dai foarte tare in leagan, mai tare decat Tim...". Adaptam povestile in functie de obiectivele ei din fiecare zi.
Primeste dulciuri numai dupa ce a mancat un fruct. Se joaca la calculator sau se uita la televizor numai dupa ce a mancat un fruct. Suna a santaj dar asta e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Daca zici ca accepta iaurtul de fructe, ce mai astepti? In fiecare zi faci un piureu de fructe crude (cu blenderul), il amesteci frumos cu iaurt natural si gata! Si daca ii dai in fiecare zi alt fruct, e suficient! Vitaminele le iau si din alte alimente, nu numai din fructe.

Mergi la inceput