salteluta

salteluta | Autor: Oana Gin

Link direct la acest mesaj

Buna ziua intr-o zi urata!

Am si eu o problema (cine n-are?!). Vreau sa-i iau lui bb o salteluta de pat, si nu stiu de care. Bb are acum 1 an si 4 luni si doarme pe salteluta originala a patutului, care e o treaba subtire si tare (sub care i-am pus eu o saltea de iarba de mare, dar nu prea ajuta). Am inteles ca atunci cand sunt mici e bine sa doarma pe tare, dar acum ca e mai mare da semne ca nu prea e comfortabil. Am surfuit netu', am facut research pe piata - dar nu m-am prins ce trebuie sa iau: cu arcuri, fara arcuri, nu stiu ce e aia poliuretan sau latex - sunt in ceata. Pe producatori daca ii intrebi oricum ti-o lauda pe aia mai scumpa. La care se mai adauga si faptul ca patutul este o marime ne-standard 65 x 112 - deci trebuie comandata la fabrica. Dar ce sa le cer??!!
Asadar - ajutor!



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Pai noi tot de iarba avem !...si bebe are un an si 4 luni peste citeva zile. Eu cred ca pina nu ne mutam in patut normal n-are sens sa ne schimbam salteluta...parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

cred ca ai pat pliant, asa cum avem si noi. Eu am gasit o saltea relaxa de 120/60 la 100lei, care se potriveste la patul de lemn. Dar am fost la croitor sau tapiter si am taiat din ea (din 120 am facut 110) si merge perfect. Acum copilul sta in tarc dar si cu salteaua pusa si se ridica singurel in picioare, se joaca...
succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

esti sigura ca il deranjeaza salteaua si nu patutul? Eu nu i-as mai schimba salteaua, i-as pune pat de "copil mare" si gata.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Oana eu stiu ca bebeii trebuie sa doarma pe o saltea tare. Eu i-am cumparat fetitei mele de 11 luni saltea Relaxa, facuta pe comanda la Elvila (fac orice dimensiuni). Eu am ales una ortopedica, dar sint mai multe tipuri, de la moale la f tare.

Ela2001 - bebitzei Diana Andreea (22.10.2004)


http://f2.pg.photos.yahoo.com/mirelai2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Am uitat sa-ti spun ca si eu am cautat f mult pina am ales-o pe asta si mi se pare cea mai buna.
Poliuretanul e un burete care se lasa sub greutatea copilului(se formeaza o adincitura in care doarme copilul).
Le-am vazut si pe alea cu arcuri si nu mi-au placut deloc. Erau niste arcuri prinse intre doua bucati de placaj(au la Cora si Carrefour).
Salteaua din iarba e prea moale.

Ela2001 - bebitzei Diana Andreea (22.10.2004)


http://f2.pg.photos.yahoo.com/mirelai2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana Gin spune:

Multumesc de pareri!
Cred ca o sa ma orientez spre o relaxa, ortopedica si nu f f tare ... Pe comanda, binenteles! I-am gasit pe cei de la Domus Flex, sa vedem ce preturi au. Si o sa-i intreb si pe cei de la Elvila.

Gabi, mi-a trecut si mie prin cap sa-l pun in patutul mare (am unul la el in camera, cu saltea ortopedica), dar - desi bb stie sa se dea jos din pat, de cele mai multe ori fara sa cada - mi-e teama sa nu faca cine stie ce prostiutze. Nu ne anunta intotdeauna cand se scoala, daca are ceva interesant de facut.

Vad ca tu ai babies mai mari - cand e un moment bun sa-i treci la pat de oameni mari?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Si noi am avut pat cum spui si am pus o bucata de burete gros si peste el un prosop gros si cearceaf.De saptamana trecuta, cand i-a venit mobila la el in camera am trecut in patul mare(90x200).Cand se trezeste se da jos din pat(doarme in sac) si sta jos pe covor cu jucariile.
Ii place foarte tare patul nou pentru ca e mare si are mult loc.La patul mare am pus o saltea Relaxa ortopedica nu foarte scumpa (de la Metro) pentru ca urmeaza periaoda cand face pipi in pat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

De la cit l-ai mutat in patul mare,ca BB Rares are 1 an jumatate si mi se pare ca va cadea din pat si exista riscul sa se sperie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Razvan a cazut ieri dimineata din pat si m-am dus l-am pus inapoi in pat si a adormit la loc.Se sperie putin da-i trece.daca e tare sensibil pune o patura rulata sub cearceaf pe margine ca sa aiba o opreliste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melania 14 spune:

Deci, in concluzie, nu e buna salteaua din iarba de mare ci salteaua facuta la comanda:ortopedica,cu arcuri sau cum or mai fi




BBlasa Melania si mama.

Mergi la inceput