Streptococul beta hemolitic :-(((

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 2mami spune:

Cristina, ar trebui sa va faceti si voi, toata familia cate un exsudat faringian (de obicei streptocoul betahemolitica sta in gat sau in nas. Trebuie sa vezi de care este, ca sunt de grad A, B sau C. La exsudat ar trebui din antibiograma sa vezi care este antibioticul care ii trebuie copilului tau pentru ca sunt antibiotice care fac mai mult rau decat bine unor germeni daca nu este dat cel care terbuie. Moldaminul este f. bun (se pare ca este singurul medicament care da roade in cazul streptococului beta hemolotic). Mai exista posibilitatea autovaccinului care se face la Institutul Cantacuzino si care se face specific dupa cultura germenului respectiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Of, Cristina, iti inteleg supararea... Dar in privinta moldaminului, toaca-l la cap pe medic, ca e dator sa te informeze... de ce a zis prima oara intr-un fel si a doua oara altfel???
Iar daca infectia e la rinichi, intreaba-l neaparat de regim... Cred ca ai citit si tu ca trebuie tinut... Eu zic totusi sa recurgi la el (mai "usureaza" rinichii) cat mai repede... Am avut scarlatina in copilarie si stiu ca nu e chiar asa de greu de suportat (regimul, nu boala)...Plus ca Matei mi-a facut o infectie cu acest streptococ taman de Craciun, asa ca m-am pus de curand in tema cu aceasta pacoste...
Insanatosire grabnica!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Cristina,ia-o usor,stiu cat esti de suparata,incet,incet vor trece toate.Discuta cu medicul,spune-i ca tu ai vrea sa urmeze tratamentul cu moldamin(doctorii cam evita tratamentele cu antibiotice injectabile,dar sunt cele mai eficiente),insista si vezi ce-ti spune,dar eu as mai consulta si un alt medic,sa mai aud si o a doua parere.Ar fi bine sa va faceti si voi un exudat faringian,iar ei mai repeta-i analizele de sange.Sanatate multa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Nu repeta inca analiza de sange. E foarte probabil ca moldaminul sa actioneze in timp, iar valoarea ASLO va iesi la fel, astfel incat te vei impacienta si nu are rost.
Mai asteapta cateva luni si dupa aceea vei vedea ce e de facut.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Buna, am avut treaba pe la serviciu si m-am mai detasat.
Dar aseara am vazut ca prin septembrie Oana a avut faringita acuta( eu pastrez toate retetele ei). In medicul ei am avut o incredere oarba. Pana acum. Am deschis orice carte si la faringita scrie sa-i fac analizele de sange ca sa vad daca exista sau nu acest streptococ. Habar nu aveam de asa ceva. Pana acum nici nu am auzit de asa ceva ... Dar el de ce nu mi-a zis?????????????? Ce-l costa daca-mi spunea? Ce ma doare cel mai rau, e ca desi nu am terminat cu tratamentul Oanei, mie imi cam sta pe limba sa-l intreb de ce nu mi-a recomnadat aceasta analiza.
Hai ca termin aici ca pe masura ce scriu ma irit.......


3 ani !!! pe 14 februarie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Mi se pare incredibil. Exudatul faringian (prima chestie care iti spune ce ai putea aveape faringe/amigdale) era rutina la fiecare roseata in gat pecare am facut-o in copilarie. Ce dracu' s-a intamplat cu medicii si medicina in Ro?

Cat despre Jap.,... Noroc ca am avut eu inspiratie asta iarna sa ii cer medicului sa ii fac un exudat lui Matei, altfel ii dadea 3 zile antibiotice si clorfeniramin, ca asa se practica... Cand a citit rezultatul a facut "AAA! Streptococ!!!". Ne-a venit sa-l luam de gat. Si dupa aia tot noi a trebuit sa cerem analize si alte alea, pur si simplu parca nu-i(le, ca am fost la mai multi si toti pareau cu vaca) trecea prin cap. In fine. Nu mai continui, ca ma enervez prea tare.

Cristina, sunt alaturi de tine si ma rog sa treceti cat mai repede peste acest hop. Pupici fetitei si... tine-ne la curent.

Julie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Julie, imi pare rau ca te contrazic, dar nu cred ca in Romania se face exudat faringian pentru fiecare rosu in gat pe care-l face copilul.
Cel putin asa a fost in cazul copilului meu.
Baiatul meu, ca orice copil, a facut de multe ori rosu in gat, rinofaringite, etc dar medicul nu mi-a dat niciodata sa-i fac exudat faringian.
Racea, mergeam cu el la medic, ii dadea ceva de tuse, de febra, de nas dar nu ma punea sa-i fac analizele.
Si cred ca multe fete de aici imi dau dreptate.
Sincera sa fiu, ceea ce i s-a intamplat fetitei Cristinei, pe care o pup si ii doresc multa, multa sanatate, m-a cam pus pe ganduri.
La urmatoarea vizita la medic sigur am sa intreb si eu despre aceasta analiza, mai ales ca si mie, acum doi ani mi-a iesit ASLO 500. La vremea aceea am facut injectii cu Retarpen dar nu am mai refacut analizele ulterior.


(5 anisori)

Mergi la inceput