Raceala si o sarcina incipienta

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Si eu am fost racita in trimestrul I de vreo 2 ori, o data chiar rau. Crestea febra si ma gandeam: ce dauneaza mai mult la bebe: febra sau medicamentele? Peste 38 - 38.5 febra chiar dauneaza. Ai voie sa iei paracetamol si daca febra e f mare (cum a fost la mine), algocalmin, chiar si fiole.

Acum iar sunt racita, am luat doar Voseptol pt gat (tot asa, din uleiuri volatile).

In nas ai voie doar ser viziologic, sau Nazomer, sau chestii din astea care constau practic in apa cu sare. Nu ai voie vasoconstrictoare (cum ar fi efedrina, vezi ca nici paracetamol sinus!) pt ca ii pot afecta inima lui bb.

Ceai de tei e voie, cu miere si lamaie e foarte bun.

Lavi gravi 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Felicitari pentru sarcina! EU una am aflat ca sunt insarcinata cand la farmacie ma intrebam :" sa iau un Fervex, sa iau un test de sarcina?". Aveam o intarziere de 2 zile si o raceala pe cinste! Testul pozitiv, eu cobza, fara fervex, fara paracetamol! Totzi doctorii mi-au zis acelasi lucru: o raceala nu afecteaza copilul, decat daca febra trece de 38-38,5! Am avut o tuse nenorocita 2 saptamani, pe care am tratat-o cu rabdare si sirop de patlagina! NU cumva sa faci dusuri fierbinti! Cred ca rabdarea e leacul cel mai important, pe langa cele babesti pe care ti le-au spus si fetele inainte! Trebuie doar sa te descurci cu simptomele neplacute!
Multa sanatate si tzie si bebelului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

in primul rind, felicitari!!
de obicei sint o persoana sanatoasa - chiar nu racesc decit poate o data la doi-trei ani, insa cu ambele sarcini, in saptamina 7 cu prima si in saptamina 5 (!) cu asta a doua, m-am pricopsit cu cite-o raceala, mama-mama.... prima oara, febra nu mi s-a dus mai sus de 38C asa ca n-am luat nimic medicament. a doua oara, am facut 39C si am luat acetaminofen (paracetamol) o doza. mai mult n-a fost nevoie. deci o raceala e daunatoare, asa cum spuneau si fetele, doar daca febra merge prea sus si daca iei medicamente contraindicate in sarcina. altfel, cu tot nasul curgator sau infundat, cu toate stranuturile, zgirielile din git si tusa, doar mamica e cea care sufera..... saracuta de tine, sper sa scapi repede. cum ti-a scris ina, eu recomand grapefruit (cel mai prolific dintre citrice la o raceala) cite poti (cit mai multe) sau suc de grapefruit si ananas (e antiinflamator). ceai de musetel e ok dar nu exagera cu alte 'ierburi', lamiie si supe. odihna si relaxare. hai, ca-ti trece:), iti tinem noi pumnii.

mona, lia (24.04.2004) si simburica mica (34+)

www.seansimon.com/september2005.htm" target="_blank">SEPTEMBRIE
www.seansimon.com/alexlibbywedding.htm" target="_blank">NUNTA NEW YORK
www.seansimon.com/august2005.htm" target="_blank">AUGUST

www.seansimon.com/ultrasound.htm" target="_blank">BABY MAYA site-ul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">asa s-a nascut lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

bogdanai, sper ca ti-o fi trecut raceala intre timp, dar vin si eu sa intaresc ce spune monet.
Ceaiuri calde multe (de musetel cel mai bine) cu lamiie si miere, supe clare si f.f.f. multe sucuri de citrice. Daca nu poti, ia macar vitamina C. Eu am fost racita cu temperatura in saptamina 8 si am scapat cu ce ti-am scris mai sus.
Daca iti permite stomacul, ia o doza de 1 mg de Vitamina C.
De asemnea, ai grija la febra, cum ti-au spus si fetele sa nu treaca de 38.5
Si e foarte important sa zaci in pat pina te refaci si sa bei lichide. Asta scade febra.
Sanatate!

DPN 31.10.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

bic, ma scuzi ca te corectez...cred ca vroiaii sa spui o doza de 1g de vit C, nu 1 mg :)

"Cand timpul masoara cu anii pacatul/in el e sentinta, nu-n judecatori!" (Vali Sterian)
4+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/magdas82/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Tratament "criminal" dar cu efecte surprinzator de bune pentru nas infundat: sa tragi pe nas cateva picaturi de apa cu sare. Usturaaaaaaa! Dar se desfunda nasul si sarea vindeca. Gargara cu apa si sare ajuta si la gat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

quote:
cred ca vroiaii sa spui o doza de 1g de vit C, nu 1 mg :)

Da, mey, cum spui tu, ca eu tot nu m-am lamurit cu gramajele astea si le incurc tot timpul.
Ah, si sa nu faceti inhalatii cu arome. Cica nu e bine, am citit eu, ba chiar unele substante sint interzise mai ales la inceputul sarcinii. Cind am fost racita eu am facut cu ulei de menta, numai ca sa aflu ca asta e pe lista de no-no. Normal ca m-am crizat rau.... Dar acum m-am linistit. Sper sa fie bine.

DPN 31.10.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Asa am facut, cum m-ati sfatuit voi: ceai de tei cu lamiie (ca mierea imi ataca stomacul), ceva fructe si zacut in pat to week-end-ul, infofolita bine cu pilota ... Oricum am o stare de somnolenta generala, care nu stiu daca e din cauza racelii sau a lui bb ... Febra n-am facut, decit poate un 37 - 37,5. Pt git am luat Tantum Verde, care mi-a rezolvat gitul, dar mi-a atacat stomacul (tinind cont si de greturile pe care le am ...)

Acum vad ca mi s-a infundat nasul si daca voi ziceti ca uleiurile volatile de pina si eucalipt nu sunt chiar OK ... cred ca o sa fac inhalatii de apa cu sare diseara ...

Mai astept sfaturi, pt etapele urmatoare ale racelii: tuse uscata, tuse purulenta ... pt ca probabil voi trece prin toate :)

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

boghi, poate vii la mamici de mai-iunie!ti-ai facut test de sange, eco ceva?

"Cand timpul masoara cu anii pacatul/in el e sentinta, nu-n judecatori!" (Vali Sterian)
5+

pozne de-ale mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Buna fetelor.
Am si eu un bebe in burtica de 16 saptamani si bineinteles ca am racit si eu ca si voi. Sunt la a doua sarcina (pe prima am pierdut-o anul trecut la 10 saptamani) si imi doresc din tot sufletul un copil sanatos. Acum tin tratament cu gravibinon si utrogestan ca sa sustin sarcina si sunt optimista din punctul asta de vedere. Ma enerveaza foarte tare faptul ca am racit tocmai acum. Cel mai mult ma sperie tusea. Febra nu am avut deloc si nasul parca nu-mi curge foarte tare. Medicul mi-a spus ca pot sa iau sirop de muguri de pin si nurofen de 400mg. Siropul am inceput sa-l iau pentru ca este natural si am auzit ca este foarte bun dar nurofenul mi s-a parut prea mult si nu l-am luat. Ma chinui cat pot sa nu tusesc de teama sa nu pierd sarcina. Sunt eu prea fricoasa sau chiar e atat de periculoasa tusea pentru bebe...?
Va rog mult sa imi spuneti si voi ce parere aveti despre asta...
nyny

Mergi la inceput