Ce nu trebuie sa faca o insarcinata

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns july_g spune:

M-am linistit! Oricum, eu citisem un articol, nu mai stiu exact unde ca daca vrem copii destepti sa papam peste. Dumnezeu sa-i inteleaga, ca eu nu mai pricep nimic!
In final eu ca mananc???????????
Va pup, Iulia

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20721;116/st/20060509/k/5b13/preg.png[/img]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

Iulia maninca de toate... nu te mai stressa. De toate mai putin dulciuri evident.
Medicina este un domeniu in care inca mai este de "sapat". Dc citesti un studiu , vezi o concluzie, vine alta universitate cu un alt studiu, alta concluzie. Foarte putine chestii ramin batute-n cuie ... Tocmai de aceea un lucru verificat de ani de zile e ca cea mai benefica : in sarcina sau nu, este dieta variata. Vezi ca pe prima pagina exista o sectiune ptr sarcina, acolo se povesteste ceva despre mincare in timpul sarcinii, despre plante indicate sau nu.

***********************
ooooo....aceste cuvinte ne doare!

grumpy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns july_g spune:

Merci, Liris! Si fiindca am tot vorbit de alimentatie si mai ales de peste si ficat, chiar o sa ma duc sa-mi cumpar un caras frumos sa papam toti 3. Daca nu gtasesc, poate ficatel de pasare!
Va pup!

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20721;116/st/20060509/k/5b13/preg.png[/img]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

Citat:
citat din mesajul lui ciuf


Cautand pe Internet ceva ce ma interesa, am dat peste informatiile astea pe care le-am tradus, in speranta ca va vor fi si voua utile. Sunt convinsa ca poate va sunt cunoscute (unele poate exagerate) si suntem constiente de riscul ce l-am prezenta copiilor nostri.

Nu trebuie sa fumezi si nici cei din jurul tau
Se stie ca fumatul este periculos pentru mama cat si pentru bebelus. Cu toate acestea, multe femei insarcinate fumeaza. Apoi si fumul celor din jurul tau, cei cu care traiesti, cu care lucrezi, poate sa afecteze bebelusul.Expunerea la fumat poate duce la pierderea sarcinii, nasteri premature, bebelusi cantarind putin, si moartea copilului.See this article, this article, this article.
Nu trebuie sa consumi alcool
si frecventa. FAS (fetal alcohol syndrome) este cazul cel mai rau, ducand la retardare severa si alte anomalii: defecte congenitale, deficienta de crestere pre si postnatala, malformatii faciale, disfunctii ale sistemului nervos si diferite grade de functionari proaste ale organelor importante.see this article.
Nu trebuie sa iei droguri
Expunerea la droguri a bebelusului in uter este asociata cu o rata crescuta de copii cantarind putin, stricaciuni la sistemul nervos central care pot duce la intarzieri de comportament, malformatii fizice, murmur la inima, defecte la ochi, anomalii ale trasaturilor faciale.
Sa nu iei medicamente fara sfatul medicului, chiar si aspirina.
Medicamentele care sunt inofensive atunci cand nu esti insarcinata, pot cauza efecte devastatoare bebelusului cand esti insarcinata. Daca te gandesti ca vrei sa concepi un copil, trebuie sa discuti inainte cu medicul despre administrarea unui medicament. Se recomanda a nu se lua nici un medicament (over the counter) fara prescriptie (fara sfatul medicului) in primele 8 saptamani de sarcina ca se formeaza inima, plamanii si creierul.See this article
Evita a manca cremwursti
Cremvurstii au fost implicati in cateva studii. S-a descoperit, de asemenea, ca, copii sub 5 ani care mananca mai mult de un cremwurst pe saptamana au un risc mai mare de a face cancer. See this article and this note.
Evita cafeina
Se crede ca cafeina in timpul sarcinii mareste probabilitatea ca bebelusul sa contracteze diabetul. See also this article about coffee and tea.
Evita contactul cu reptilele
Spune doctorului daca esti in contact cu soparle, iguane, broaste testoase sau serpi. Virusul salmonela este trasnferat prin excrementele lor si poate afecta sarcina. De asemenea si copiii sub 5 ani sunt riscati sa contracteze virusul daca sunt in contact cu reptilele.
Evita muscaturile de capuse
Evita pestele din cauza mercurului care poate afecta dezvoltarea creierului copilului. Aceasta avertizare a aparut in 27 nov. in revista Time.
Nu manca Junk Food
Problema de baza cu junk food este ca te umfla si nu furnizeaza proteine sau vitamine.
Evita suplimentele de vitamina A
Consumul mare de vitamina A duce la riscul de a avea un copil cu defect. Expunerea in timpul primului trimestru este cea mai rea. Surse naturale de A sunt in regula. See this article, this article, this article, this article, and this article.
Evita radiografiile
Conform cartii What to Expect When You're Expecting, riscurile unei radiografii sunt relativ mici, cu cel mai mare risc fiind la inceputul sarcinii. Cea mai buna solutie este sa-ti informezi doctorul ca esti insarcianata inainte de a face radiografia.
Evita microundele
see this article.
Sa nu folosesti salteaua electrica
Salteaua, patura electrica emit slabe campuri electromagnetice ce pot fi periculoase dezvoltarii copilului. See this article, this article and this article.
Sa nu folosesti pat de apa
Sigurantele din pat emit si ele campuri electromagnetice
Evita consumul de apa de la robinet
Studii recente au aratat ca bautul apei de la robinet in primele luni de sarcina mareste riscul de a pierde sarcina. Daca te ingrijoreaza asta sau ai un istoric de pierderi de sarcina, poate doresti sa discuti cu medicul despre consumul apei imbuteliate. This article discusses research that showed California tapwater was linked to miscarriages. Also see this article. This article discusses why tap water may cause problems for all people (does not directly discuss miscarriage).
Evita stresul
See this article and this article for more information. This article is also interesting.
Nu te expune la pesticide
Pesticidele (incluzand insecticidele, ierbicidele) au o varietate de efecte asupra dezvoltarii bebelusului, depinzand de tipul de substante chimice, lungimea si durata expunerii, cat si de varsta fetusului. Cel mai bine este a se evita de tot expunerea la pesticide. See this site, this page and this page.
Evita fumul, vaporii de vopsea, diluantii de vopsea, cat si produsele de curat in casa.
This article and this article prezinta un numar mare de produse toxice gasite in casa si in gradina. Ca si pesticidele, incearca sa-ti limitezi expunerea.
Evita febra
Exista un potential pericol asupra fetusului daca temperatura mamei creste peste 38.89. Poate creste temperatura din cauza unei febre, exercitiului fizic, lucrand afara in timpul zilelor foarte calduroase, s.a.m.d.
Nu folosi sauna, baile fierbinti sau bai fierbinti pe un timp mai lung
Baile fierbinti au tendinta de a creste temperatura corporala si se recomanda a fi evitate.
Evita curatirea excrementelor de la pisici. Evita carnea negatita.
Amandoua prezinta risc de toxoplasmoza, care cauzeaza defecte la fetus. See this article and this article for details.
Evita herpesul
Herpesul transferat bebelusului in timpul nasterii poate duce la complicatii. Cea mai usoara modalitate de a evita aceasta posibilitate este evitarea contractarii herpesului. Daca ai herpes, nu uita sa-i anunti doctorul. See this article for more information.

Ciuf si Luca
Camera lui Luca/Finding Nemo


philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serbanica spune:

Din tot acest articol nu respectat nimic decit drogurile si reptilele.
Am fumat ,am baut cafea am mincat la microunde,am mincat crenvusti si fast food am pisica in casa si am facut un copil de 4300 si 53,5cm.
Nu zic ca este bine dar esti gravida trebuie sa te ferseti de anumite lucruri si sa nu abuzezi dar deloc.Multi dr sustin ca daca ai fost fumatoare sa nu intrerupi brusc fumatul ca il afecteaza pe bb.Am lucrat pia in lun a9 si m-am simtit bine.
Asa ca consider ca fiecare face cum doreste si cum ii permite organismul.

http://community.webshots.com/album/568923537DaOcJK?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nikoleta20 spune:

doamne...ma ia capul...cred k am sa mor cu zile...dr.mea mi-a recomandat sa iau supliment de vitaminaA+ D3 si sa mananc ficatei de pui cat mai mult,asta in conditiile in care ma umflu cu Elevit,Cal-c-vita,ferretab,maltofer,lapte si iaurt....

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Mommy&year=2009&month=2&day=26&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Incerc sa lamuresc eu "misterul pestelui". Articolul este din SUA iar acolo sunt pesti oceanici, aceia sunt interzisi. Cei din Romania sunt din rausri, iar raurile nu sunt infectate cu mercur. Iar cei mai bni sunt cei din raurile de munte.
Toate astea le stiu de la prietena mea din State care in perioada cand a fost insarcinata explicatia aceast a primit-o de la dr.

Mergi la inceput