iar fondurile

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alex_c spune:

noi am avut aseara sedinta si ne-a spus ca anul acesta invatatorii nu mai au voie sa stranga bani decat pt bodyguard , bani ce vor fi virati in contul firmei de paza . Fondul clasei si al scolii nu se mai strange , cel putin la scoala noastra . E drept ca a fost renovata anul trecut si nu prea mai au ce imbunatatiri sa-i aduca . In rest ne-a rugat sa ne organizam noi parintii putin sa aducem creta , burete si coli albe la diferite intervale de timp.Caietele pt clasa I ne-au costat 350 mii pt fiecare elev in parte . Pt engleza am platit separat 200 mii carte+ caiet pe care le vor folosi 2 ani. Dar engleza este materie optionala si a cumparat carte+caiet doar cine a vrut.Cam atat la noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:



al meu merge doar la gradinita (in cadrul scolii, e drept, pentru ca este o grupa mare-maternelle- pregatitoare pentru scoala) dar:

am platit deja 57 dolari pentru rechizite;
pentru ca programul se termina la ora 15 si autobuzul scolii pleaca la ora 16, platesc pentru ca sta ora respectiva in clasa;
platesc pentru ca-l supravegheaza la ora mesei, ii incalzeste mincarea, etc;
platesc o masa calda pe care-o maninca in scoala;
anul asta autobuzul este gratuit, de anul viitor(pentru scolari) am inteles ca se plateste, chiar daca toata lumea care locuieste la casa plateste pe an scolar asa-numite taxe scolare, la noi sunt 340 cad, indiferent daca ai sau nu copii;

nu vreau sa argumentez practica adunatului pentru fondurile scolii, stiu cam cum stau parintii in Romania, si daca ai mai mult de un copil ce inseamna cheltuielile cu ei, vreau doar sa spun ca exista cheltuielile astea cam peste tot, nu numai in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

saptamana viitoare voi afla si eu exact cat am de cotizat. Marti la scoala, joi la gradi am sedinta cu parintii, am si zis la omu-meu ca vine saptamana cand strangem cureaua ca mult ne va costa invatamantul asta gratuit si obligatoriu

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

De abia ieri le-a dat orarul definitiv si am vazut o ora de mate si una de engleza optional. Despre ora de mate am inteles ca vor lucra probleme si exercitii care s-au dat in anii trecuti la Cangurul. De fapt ce-i cu orele astea optionale? Se duce doar cine vrea sau ce inseamna ele mai exact?
La noi inca nu s-a vorbit de fonduri, am avut o sedinta in prima saptamana, dar spre exemplu, anul trecut la scoala la care a fost, am dat 350000 fondul scolii, 150000 gardienii, 50000 internetul(nu stiu pt cine), 250000 fondul clasei. Toate astea pe fiecare semestru, deci tot ce-am scris inmultit cu 2, si plus vreo 500000 cartile si caietele speciale, pe care am dat banii ca sa le avem doar, nu sa si lucreze din ele.
La scoala asta am inteles ca prin noiembrie ne va spune cat, la urmatoarea sedinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

quote:
Originally posted by roxana c.

De abia ieri le-a dat orarul definitiv si am vazut o ora de mate si una de engleza optional. Despre ora de mate am inteles ca vor lucra probleme si exercitii care s-au dat in anii trecuti la Cangurul. De fapt ce-i cu orele astea optionale? Se duce doar cine vrea sau ce inseamna ele mai exact?
La noi inca nu s-a vorbit de fonduri, am avut o sedinta in prima saptamana, dar spre exemplu, anul trecut la scoala la care a fost, am dat 350000 fondul scolii, 150000 gardienii, 50000 internetul(nu stiu pt cine), 250000 fondul clasei. Toate astea pe fiecare semestru, deci tot ce-am scris inmultit cu 2, si plus vreo 500000 cartile si caietele speciale, pe care am dat banii ca sa le avem doar, nu sa si lucreze din ele.
La scoala asta am inteles ca prin noiembrie ne va spune cat, la urmatoarea sedinta.






mishtooooo!!!!
De ce-i optionala engleza? La noi face toata clasa (toti 13 copii:))))
inca din clasa I.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Pai sunt cam optional obligatorii , hihihihi .Ca si religia la care nu e obligat sa se duca dar daca nu se duce nu trece clasa .



Comorile mele:http://community.webshots.com/user/nickysweet4u
They need us :
http://www.unesco.8m.com/Romch/all.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

nu mai este figura ca daca nu vrei la religie, poti sa mergi la educatie civica?

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Sa revenim la fonduri...
Pentru Ioana, fondul scolii este 1 mil., iar al clasei tot atata.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

mai rufus, la ce scoala esti? nu de alta dar nu cumva sa-mi treaca prin cap sa-mi dau copilu (no2) acolo
pana una alta eu am spus nu la perdele - nu e problema mea ca scoala vrea perdele noi. astept cu interes sedinta urmatoare in care sunt curioasa daca va trebui sa ma iau cu cineva de gat...invatatoarea mie mi se pare o tipa ok, pare genul care este om mai inainte de toate si chiar n-o vad "executandu-mi" copilul din cauza perdelelor. dar...vom trai si vom vedea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Mai Rufus, dar chiar ca esti cel mai tare de pe-aici(in fonduri).Si pana la urma astea 2 mil sunt pentru tot anul sau numai semestrul asta?
La scoala inca nu stiu cat ne va cere, oricum, scap de gardieni, ca scoala asta vad ca nu are(au timp sa apara), in schimb vineri am sedinta la cea mica la camin si deja am auzit cateva "scoruri": 1 mil. educatoarea a 3-a( este la grupa step by step)-asta stiam, nu ma mira, dar... si un foarte mare dar -vor fondul gradinitei si in plus sa modernizam clasa :canapele, geamuri, jaluzele etc, etc.Nu stiu cat, cica vom stabili la sedinta, de fapt vor stabili, ca nu ma pot duce ca lucrez si as fi putut sa ajung dar nu ma agit, ca voi afla oricum ce bani trebuie sa dau, ca nu ma iarta. Deja am auzit vociferari ca de ce sa dam noi bani, de ce n-au dat cei din anii trecuti. Deci ii las pe altii sa se certe si eu voi afla doar suma finala.Intru sa va informez atunci.

Mergi la inceput