infertilitate neexplicabila

infertilitate neexplicabila | Autor: sorceress

Link direct la acest mesaj

De citeva luni merg la o clinica de infertilitate. Dupa teste, teste si iar teste, ni s-a pus patalamaua "Unexplained Infertility" (fertilitate neexplicabila), deoarece, pe hirtie, totul este ok, numai ca bebe nu vrea sa apara.
V-ati mai confruntat cu asa ceva? Cunoasteti cazuri similare?
Urmatorul pas ar fi un stimulator de ovulatie - "Clomid" si daca nici astfel nu se intimpla minunea, o sa fim transferati la alta clinica de specialitate

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Sorceress, e foarte important de cit timp incercati sa aveti bebe. Regula doctorilor spune ca trebuie sa treaca un an de incercari nereusite ca sa se puna un diagnostic de infertilitate. Bannuiesc ca voi deja ati depasit aceasta perioada.
de ce nu ne dai ceva mai multe amanunte despre voi, ce analize ati facut.
Sa inteleg ca nu esti in tara? Cam asa reiese din mesajul tau.

Iti doresc succes si sa vina bebe cit mai repede in ciuda diagnosticului pus!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Eu fac de cativa ani (din 2002 la sfarsit) investigatii si tratamente (inclusiv 5 IUI). Acum am ajuns la FIV si pe dosar mi s-a pus diagnosticul de infertilitate inexplicabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorceress spune:

Incercam de un an si jumatate. Eu am 29 de ani, nu am mai ramas niciodata insarcinata, sintem amindoi sanatosi. Am un fibrom uterin pe peretele exterior, e mic, de 1 cm si jumatate. Restul e ok, trompele functioneaza, ciclu regulat, ovulatie. Al meu e cu analizele la zi, totul e ok. Din pacate, asa cum a zis si Dr, sintem "aia" de stiintza nu mai are raspunsuri pentru noi.

Crinutza, la FIV nici nu ne-am gindit...inca. Ce tratamente ai facut pina ai ajuns la FIV?

Danutza, multumesc de incurajare. Asa e, numai de bine trebuie sa auzim. Nu-s ce "Sorceress" sint, ca ar trebui sa-mi mearga "Spellu". A, si sint in Canada, am scris Romania la profile ca mi se facuse dor. O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Sorceress, eu am inceput cu monitorizari ale ovulatiei, apoi faceam Pregnyl si imi spunea dr. cand era ziua ovulatiei (cand sa facem ). Intre timp am facut testul postcoital (a iesit mediu pozitiv) si HSG (a fost OK). Nu am reusit sa raman insarcinata si am inceput monitorizari si stimularea ovulatiei cu Clostylbegit (e acelasi cu Clomid), apoi pentru declansarea ovulatiei luam Pregnyl. Dupa aceea am inceput cu inseminarile intrauterine. In total am facut 5 IUI, 3 cu stimulare si 2 fara stimulare. Apoi am facut pauza aproape un an. In aprilie 2005 am facut laparoscopie si ne-am hotarat sa facem FIV. Am sperat sa nu fim nevoiti sa ajungem la FIV, dar nu a fost cum am fi vrut noi.
Stai linistita, totusi pana sa ajungi la FIV mai poti incerca si alte tratamente dupa cum vezi, esti doar la inceput. Iti doresc succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorceress spune:

Ce inseamna monitorizari ale ovulatiei? Cu teste de ovulatie sau ceva mai sofisticat? Eu fac cu teste de ovulatie in fiecare luna.

Am fost reticenta cu Clomidu-ul, sperind ca se poate si pe cale naturala, din moment ce, pe hirtie totul e ok. Dar sint din ce in ce mai nerabdatoare si probabil ca daca nu se intimpla pina la sf anului, o sa incep tratamentul.

Test post coital nu am facut, poti sa mi spui, te rog, ce este?
HSG am facut, totul in regula.

lasa Crinutza, ca ne-o veni si noua rindu'! Moaaaaaa, vreau bebeeeeeeee!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna,

Eu incerc de un an, analizele la secretie sunt in regula, la sange si trompitze nu le-am facut (sunt programata duminica la instilatie sau histerosalpingografie, sa vedem daca sunt infundate sau nu...). Nu am ramas niciodata insarcinata, am luat anticonc. vreo 6-7 ani, dar cu pauze anulale de 2 luni, deci teoretic ar fi trebuit sa fie ok.
In ultimele doua luni am facut stimulare cu Clostylbegit (Clomifen) z2-z6, Flamexin (antiinflamator, sa nu faci chisturi) z1-z6 2/zi, apoi ecografie transvaginala z12-14-17. Situatia s-a prezentat bine in z 13-14 la eco (endometru si foliculi), asa ca mi-a facut Pregnyl in z 14. In z 15-17 deja nu mai aveam foliculi, deci ovulasem. Am luat Duphaston z 16-25 pr fixarea unei eventuale sarcini, dar din pacate nu a fost cazul...
Sper ca ce am scris aici sa te ajute. Fa daca vrei stimulare, dar ai grija cu mancatul (nesarat, pt ca retii apa) si neaparat cu monitorizare, eco etc.
Sunt fete care au ramas gravi dupa tratamente de acest gen.

Bafta multa,

Ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Am uitat sa iti spun ca poti incerca si teste de ovulatie, la un CM regulat de 28-30, incepi din z11 si cand se pozitiveaza faci sex mult (eventual si inainte...daca stii cand), plus ca dupa ce ovulezi temp trebuie sa creasca.

Ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Sorceress,
Monitorizarea ovulatiei inseamna ca mergeam la dr. pentru ecografie vaginala, tot a doua zi, intre zilele 10-14-16 ale ciclului (cand nu luam medicamente de stimulare) pentru a vedea dezvoltarea si marimea foliculilor. Cand foliculul avea marimea corespunzatoare, pentru declansare ovulatiei luam o injectie de Pregnyl 5000 UI (in general prin ziua 14 - 15) si dr. ne spunea cand sa incepem sa avem Asa am facut vreo doua cicluri.
Dupa aceea dr. mi-a prescris Clostylbegit 2 tb/zi intre zilele 2-6 ale ciclului (asa am facut timp de opt luni). Pentru declansarea ovulatiei luam Pregnyl 5000 UI (in zilele 11-13). In tot acest timp mergeam la dr. cam in ziua 10-11-12 pentru ecografie vaginala, cand imi indica si Pregnylul (deja stiam cand foliculul avea dimensiunile corespunzatoare pentru declansare ovulatiei, asa ca nu mai mergeam decat o data pe luna la eco). In ultimele doua luni de stimulare am mai facut si 2 IUI. Am facut o pauza de 3 luni din cauza unui chist . Apoi am mai facut 3 IUI, in tot acest timp mergeam la eco tot la doua zile in zilele 10-14-16 pentru a vedea dezvoltarea foliculilor si in functie de aceasta sa-mi indice Pregnylul pentru declansarea ovulatiei.
Testul postcoital consta in recoltarea secretiei de la nivelul colului la cateva ore dupa si se analizeaza numarul, mobilitatea si progresia spermatozoizilor. Daca testul nu e bun, si nu sunt alte probleme, teoretic ar trebui sa se rezolve prin IUI. Eu am facut testul doar dupa vreo 6 luni de monitorizari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Am uitat sa-ti spun, testul postcoital se face aproximativ in ziua ovulatiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorceress spune:

Multumesc pentru raspunsuri! Voi sinteti in Romania???

deocamadata nu l-am auzit pe Dr. meu de ecografie vaginala, s-ar putea sa urmeze daca nu se intimpla nimic in urmatoarele luni. Deocamdata doar mi-a vorbit despre Clomid, voi fi monitorizata in momentul in care incep tratamentul deoarece exsta riscul de a se forma chisturi. Din cauza asta am fost si reticenta la inceput sa intru pe Clomid.
Am mai facut un test in a 21-a zi a ciclului, de progesteron. De 2 luni iau intre ziua 5 si 14 a ciclului tablete de estrogen (Premarin).

Hopes up!

Mergi la inceput