Duphaston

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Chiar daca sunt bune si ajuta la reglarea progesteronului, la fixarea sarcinii..etc, nu trebuie luate timp indelungat...mie mi-au iesit analizele proaste la ficat dupa 6 luni de duphaston

Daca poti sa-ti imaginezi victoria, poti si sa invingi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Este vorba de o piloziate excesiva care mi-a aparut brusc, la cateva luni de la inceperea unui tratament cu un progesteron de sinteza (altul decat Duphanston, este vorba de Linestrenol (orgametril) dar tot de sinteza este, deci nu e NATURAL.
Lucrurile s-au petrecut in urma cu 13 ani, cand aveam 20 ani (actualmente, 33 ani). Iti dai seama ca dupa atata timp imi permit sa spun « ireversibile ». Din fericire nu mi-a afectat zone intinse, numai spatele coapselor si cateva zone adiacente. Nu am luat decat 3-4 luni parca. Desi in toti acesti ani am efectuat numeroase analize (testosteron in limite normale, cetosteroizi, etc) cauza ramane neidentificata, si fara tratament (care sa nu aiba si el efecte adverse). In prospectul celor mai multe progestative de sinteze se precizeaza printre efectele adverse « virilizare ». Ce v-am descris e una una din manifestari. Fiecare cu norocul lui, nu la toata lumea apar efectele adverse, dar cand esti blonda natural si te trezesti deodata, la 20 ani, in doar cateva luni cu zone cu pilozitate pe care nu le-ai avut toata adolescenta, pe bune ca regreti ca nu era Internetul la moda si atunci, sa gasesti surse de informare si sa eviti anumite medicamente.
E posibil ca Duphanstonul , fiind un progestativ de ultima generatie, sa aiba mai putine efecte adverse. Vad ca din prospect spune ca doar la nivelul ficatulul….ma rog, cine nu tine la ficatul lui…
Va dau 2 link-uri la prospectelor producatorilor, veti vedea ca nici unul nu e lipsit de efecte negative
http://www.solvay-pharma.ro/products/gynecology/duphaston.php
http://www.farmaline.ro/index.php?cid=1&pid=1927

Cand ai alternativa Utrogestant, eu nu stiu de ce mai ezitati. E natural, si nu are efecte adverse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

MadaS, multumim mult pentru raspuns...
Eu am luat 4 luni Duphaston, indicat de 2 medici (??!!?), deocamdata nu am alte efecte sec decat ingrasarea, care nu stiu daca survine de pe urma Duphastonului, sau a Clostylbegit-ului, Flamexin-ului sau a altor medicamentecu care m-am indopat. Deja simt ca ma apuca nebunia si cred ca de luna viit nu mai iau nimic si las sa se intample tot pe cale ... naturala.
Tu esti mamica sau gravi?

Pupicei, Ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Ingeras,
Nu-s mamica nici gravi (deocamdata) dar speram. Eu am sarit la voi la subiect de la forumul "fibroame", adica sunt posesoarea unui fibrom, de aceea tot studiez Intrnetul in lung si-n lat si nu mai accept primul medicament recomandat de medici. Duphanstonul este recomandat si pt fibrom de unii medici. Efectul e zero barat in acest caz, sunt fete de pe forumul fibrom care au luat 6 sau mai multe luni in sir si fibromul nici gand sa stationeze, a crescut. Medicii mai destupati nici nu-l mai recomanda pt fibrom, in cazul meu oricum analiza progesteronului in ziua 21 e foarte buna, apropape de limita maxima, asa ca de ce sa iau ceva ce e dovedit ca am suficient (si natural, produs de propriul oarganism).Altele sunt cauzele aparitie fibroamelor, spre exemplu muulti ani de pilule cu care ma pot lauda, asta ca suntem la subiectul "efecte adverse ireversibile in timp ale unor medicamente pe care le luam orbeste..."
Eu am renuntat demult sa mai cred in tot ce spun medicii alopati, am sarit in domeniul alternativ, homeopatie.Pare sa dea rezultate, fara nici un efect advers
Cat despre ingrasare, eu am 49 kg la 1.68 m, nici un gram in plus fata de liceu..asa ca nu progesteronul ingrasa, sau ma rog, nu in cazul meu. Flamexin e un anti-inflamator nesteroid, nici gand sa ingrase, am luat si eu cateva pt inflamarile fibromului.
Clomifenul nu stiu, n-am ajuns acolo, citeste pe prospect daca determina retentie de apa sau apetit marit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Asi
Tie ce efecte adverse ti-a data Duphanstonul?Hai ca suntem la ora adevarului
Ingeras,
Am gresit in mesajul anterior meu al treilea medicament, dar nici de ala nu l-am folosit, deci nu stiu sa-ti spun daca de acolo ti se trag kg in plus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Ingeras eu am facut un tratament chiar prea lung cu Clostylbegit si pot sa-ti spun sigur ca nu m-am ingrasat de la el (am avut alte efecte adverse, insa).
Duphaston nu am luat decat o luna, deci nu au prea avut cand sa apara efectele adverse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Fetelor, eu stiu de la ce m-am ingrasat: de la Clotylbebit, pt ca retin apa...nu trebuie sa mananci sarat etc si am pus 4 kg in mai putin de o sapt...aveam 49, acum am 53, dar am inceput deja sa dau jos, nu-i problema, in cateva zile scap de ele...dar nu este in regula cu atatea medicamente...

Va pup mult, ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

quote:
Originally posted by MadaS

Asi
Tie ce efecte adverse ti-a data Duphanstonul?Hai ca suntem la ora adevarului
Ingeras,
Am gresit in mesajul anterior meu al treilea medicament, dar nici de ala nu l-am folosit, deci nu stiu sa-ti spun daca de acolo ti se trag kg in plus



Mi s-a ingrasat tenul si am devenit plina de cosuri peste tot(pe fat , pe spate ,pe piept , inclusiv in zona genitala).Asta a durat cam 6 luni pana au trecut dar am luat Duphaston doar 2 luni.M-am ingrasat teribil iar parul de pe corp a devenit mai negru si cu fire mai groase(eu sunt blonda si cu piele mai alba).Asta nu a disparut .E tot asa de 3ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Imi pare rau ca te dezamages ASI dar la mine parul e tot asa...de 13 ani.Asta e ceea ce numesc ireversibil. Din fericire nu mi-a afectat decat o zona foarte restransa a corpului,localizare stricta, nu pe tot corpul, dar nici eu nu cred ca ma luat prea multe luni respectivul progesteron de sinteza.
Tratamentul pe care l-am incercat eu- ANDROCUR- a avut efecte vizibile si rapide in reducerea pilozitatii, dare efecte adverse pe masura, e foarte controversat si asta in lumea medicala internationala. Nu exista tratament pt piloziate se pare, si in general care sa combata efectele andogine la femei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S-i-m-o spune:

Salut fetelor.
Si eu am luat duphaston si mi-a venit menstruatia mai repede cu 3 zile. Este normal?
Va pup.

Mergi la inceput