Streptococ de grup B - agalactiae

Streptococ de grup B - agalactiae | Autor: miruna28

Link direct la acest mesaj

Pe la inceputul sarcinii, oricum in primul trim, la secretiile de col mi-a iesit streptococ de grup B; l-am tratat cu antibiotic, am repetat analiza si nu a mai iesit; la 33 de saptamnai mi-am facut din nou secretii col si mi-a iesit.......streptococ de grup B - agalactiae; prima data mi-am facut analizele la Medicover si nu au specificat ce anume streptococ B am, acum mi le-am facut in spital si mi-au specificat" streptococ de grup B agalactiae".
Pana luni nu-l pot suna pe medic, este plecat; presupun ca imi va da din nou antibiotic, dar eu vreau sa vorbesc si cu voi, cele care ati trecut prin asa ceva si sa-mi spuneti concret cat de grav sau nu este, cat de periculos pentru bebelusi.
Am citit despre acesti streptococi, in general, ca pot da si meningita la nou nascuti;
Ceea ce ..va inchipuiti, ma ingrozeste !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Stiu din auzite si eu, ptc nu am trecut prin asta, de la o colega care dupa nastere a aflat ca i-a dat copilasului streptococ B. Ea nu a stiut dinainte ca il are (nush de ce dr nu i-a dat sa faca analiza asta) si a stat cu baietelul mai mult in spital decat normal, ptc bebe a facut cam o saptamana injectii (dupa injectii riscul de a face meningita nu mai este). Daca ar fi stiut dinainte cica se putea trata foarte usor (chiar daca sunt antibiotice, mai bine le faci tu, decat bebe dupa aia).
Sanatate multa si tie si lui bebe!

Laura 13+
Puiutul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Miruna, din ce am citit eu, daca nu scapi de streptococ pana nashti, medicii vor trebui sa-ti puna la nashtere perfuzii cu antibiotic. Asta in cazul in care nu faci cezariana (binenteles, cezariana trebuie facutra inainte ca membranele sa se rupa si fatul sa vina in contact cu secretiile infectate).
Daca bebe a venit totusi in contact cu secretiile, i se va administra antibiotic imediat dupa nashtere. Ideal e sa nu se ajunga pana acolo.

Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

buna!

si pe mine m-au descoperit in saptamana a 13-a cu streptococ de grupa B, tot agalactiae. dl doctor mi-a dat tratament cu antibiotice (cefalexin si medacter crema). trebuie sa imi repet analizele, sper sa fie totul ok... tu ce tratament ai facut?

doina 16s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

quote:
Autor: miruna28
Subiect: Streptococ Agalactye sau Agalactie sau cum ?
Trimis la: 13/09/2005 13:55:10
Mesaj:


Ieri mi-am luat telefonic rezultatul la analizele de trim III de sarcina si mi s-a spus ca la culturile de col mi-a iesit un streptococ; acum..ori nu am auzit eu bine....ori nu se scrie asa...ca nu gasesesc ce-i cu acest streptococ; a auzit cineva de asa denumire ?

Daca stie cineva, spuneti-mi si mie, va rog, vreau sa caut pe net sa vad daca e grav..ce-i cu el.

Multumesc,

Miruna.


quote:
Autor: miruna28
Raspuns la: 14/09/2005 10:52:49
Mesaj:

Chiar nu ati auzit de asa ceva ?



quote:
Autor: maria_alexia
Raspuns la: 14/09/2005 11:45:24
Mesaj:

Se pare ca e un alt nume pentru streptococul beta-hemolitic:
http://www.wrongdiagnosis.com/medical/streptococcus_agalactiae.htm
Nu-i prea bine ca ti-a iesit pozitiv, dar se trateaza cu antibiotice.
Sanatate !


Maria & bb






quote:
Autor: doina_cel
Raspuns la: 18/09/2005 15:39:16
Mesaj:

vezi subiectul de la http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57512 (Streptococ de grup B - agalactiae). si eu mi l-am descoperit, il cheama agalactiae.

doina 16s


Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna28 spune:

Prima data mi-a dat Cefalexin; acum nu am inceput inca tratamentul; azi il sun pe doctor..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Buna! Si mie mi-a iesit acest streptococ agalactiae la cultura col si cu tot cu tratamentul cu antibiotic, nu a trecut... Medicul m-a pus sa fac si urocultura si daca iese si in urina voi face un tratament mai agresiv, daca nu, cica ma lasa asa pana la nastere cand imi va pune penicilina parca... Eu sunt foarte speriata, voi cum ati rezolvat problema? Cum au fost nasterile ca vad ca a trecut ceva vreme de la discutia voastra. Multumesc.

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si bb2 pe drum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Mona, au mai fost subiecte recente cu B strep, stiu ca am postat la unul in urma cu appx. 2 luni. (nu am timp sa il caut acum)

La mine nasterea a decurs fara probleme, bb a fost in afara oricarui pericol de infectie, mi-au dat antibiotic intravenos pe durata travaliului. Aici nu se face nici un fel de tratament pe durata sarcinii pt ca se stie ca streptococul reapare la o repetare de analize.
Si eu m-am stresat cind l-au depistat (in sapt 37) si pina in sapt 41 cind am nascut nu am fost deloc linisita.. Acum imi pare rau ca m-am stresat atit de tare. :)

Nastere usoara si bb sanatos iti doresc!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Multumesc Mindy, acelasi lucru mi l-a spus si dr mea care s-a documentat mnai nou din articole din SUA... deci probabil ca asa va fi la mine... La nastere se va avea grija sa nu afecteze bebelusului. Parca m-am mai linistit.

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si bb2 pe drum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Mona, intaresc si eu ce zice Mindy. Si eu am facut testul in sapt 36 de sarcina, dar in cazul meu a iesit negativ. Insa asistenta mi-a zis atunci cand mi-a luat proba, ca daca e sa iasa pozitiv nu tb sa ma ingrijorez si singurul lucru care se face este sa mi se administreze un tratament cu antibiotic atunci cand ma prezint la spital pt nastere. De aceea ei recomanda ca persoanele cu rezultat pozitiv sa vina la spital imediat ce simt ca se declanseaza travaliul, ca sa aiba timp sa le administreze tratamentul. Deci stai linistita, sunt sigura ca totul va fi bine, mai ales ca doctorita ta s-a informat in legatura cu subiectul. Nastere usoara si multa sanatate si tie si lui bb!

mami de Sonia Elizabeth (4 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Multumesc pentru incurajare. Nu mai sunt asa speriata. Si voua sanatate si numai bine!

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si bb2 pe drum

Mergi la inceput