La WC intr-o saptamana?

La WC intr-o saptamana? | Autor: seemonel

Link direct la acest mesaj

Poate parea stupida intrebarea mea, dar totusi... cum v-ati dezobisnuit copilasii sa nu mai faca la olita si sa accepte sa faca la WC, ca oamenii mari? La gradinita la care l-am inscris pe puiul meu nu se accepta olitele, asa ca pana saptamana viitoare mi-am propus sa il dezvat de olita. Deocamdata nu am prea avut succes, sa ca orice sfat din partea voastra mi-ar fi de ajutor.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Sa-l dezvetzi de olitza, bre?? Shi io ma kinui sa-l invatz pe olitza!!

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
pozne


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Ai incercat capac special pt copii pus pe wc mare?
Sau cumpara o olita noua, care se poate atasa si la WC si lasal o zi doua pe ea, dupaia ii zici ca sa stricat si nu mai poate face numa daca accepta sa atasezi pe WC mare.

Din fericire eu l-am invatat la WC direct ca imi era groaza de dezobijnuit de olita...

O zi buna



Nicole mamica lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
0 - 2 years 2 - 3 years
Opere de arte Mini-Vacante(New!)



Exerciti Animate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seemonel spune:

Multumesc pentru raspunsuri. O sa incerc cu un capac special. Am gasit unul in forma de catelus. Sper sa tina figura. In afara de asta, am primit o alta sugestie, sa ii ascund de tot olita, sa nu mai aiba tentatii. Offf... mai bine il invatam si eu direct la WC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Si eu mi-am pus aceeasi problema cand am aflat in prima zi de gradinita ca nu mai trebuie sa faca la olita, ci la WC. Dar s-a invatat imediat, din prima zi. Au colacel care se ataseaza pe WC si Toma este foarte incantat, ca face ca oamenii mari. Nici acasa nu mai vrea la olita, asa ca i-am cumparat si eu colacel din Carrefour.

Tana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumibunea spune:

la ce gradinite merg copilasii de n-au voie pe olita?E prima data cand aud asa ceva!Sunt ?Uca merge la o alta gradinita acum si se accepta si aici olita!Cred ca ar trebui sa vorbesti cu educatoarea,cu directoarea gradinitei.Mai sunt si alti parinti in situatia ta?daca ,da mergeti impreuna si vb cu directoarea.Nu poti sa-i impui unui copil sa se obisnuiasca imediat la WC.Cati ani are puiul tau?trebuie sa existe ambele variante!Iti doresc multa bafta si...rabdareSi raspunsul meu este ca cele anterioare.Achizitioneaza un colacel ptr copiii.Bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seemonel spune:

Astazi a facut pentru prima data la WC, ca baietii mari. Si i-a placut tare mult. Era foarte mandru de realizarea lui. Singura problema este ca nu se poate urca singurel inca. O sa incerc sa ii pun si lui un scaunel. Nu stiu cum o sa fie la gradinita, daca au voie sau nu cu colacel... Am intrat sa vad toaletele, dar parca nu am vazut colacei pentru pitici. Oricum, cred ca nu va fi o problema daca ii voi aduce eu de acasa.
Lumibunea, referitor la intrebarea ta, piticul meu are 3 ani si 6 luni si o sa il duc de saptamana viitoare la gradinita nr. 268.
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

dupa parerea copiilor mei capacelul de bb e a porcarie pt pitici Cu Lili nu m-am chinuit sa trecem la wc, cand am dus-o la gradi, automat a trecut la wc fara probleme, si dupa o vreme a inceput sa foloseasca si acasa wc-ul. Pur si simplu. Cu primul mai bagam si eu texte de convingere sa trecem la wc, dar degeaba.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

David nu a vrut deloc olita...asa ca am trecut direct la wc...dar cu colac special. De la udatul pomilor in parc a fost simplu, acum isi pune un lighean se suie pe el si ajunge la fix la toaleta noastra...
La gradi au wc mici accesibile si nu ii e greu sa le foloseasca...

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi si David
David (best of...), tati si mami

A venit toamna!!!


Mergi la inceput