Cum scapam de cainiii din parc!Cum ferim copii ?

Cum scapam de cainiii din parc!Cum ferim copii ? | Autor: Ana_Alx

Link direct la acest mesaj

Am si eu o intrebare? Voi nu v-ati saturat de cei care au caini si merg cu ei in tot parcul si se kk (ma scuzati de expresie),peste tot? Ca eu nu mai poooooooot!!!Nu pot sa las copilul in iarba ca daca te uiti mai atent vezi imediat un rahat de caine.Nu mai vorbesc cat pishat o fi ca ala nu se vede.Nu pot sa o las pe asfalt ca tot asa: rahat langa rahat! Nu e posibil asa ceva.NU AM NIMIC CU CAINII! Insa cu stapanii de caini, da.Nu am cunoscut stapan de caine cu bun simt,unii chiar isi duc javra si la locul unde sunt legane si nisip pentru copii.Dar sa vad si eu mcar UNUL care strange rahatul dupa cainele lui.UNUL singur macar.In parc la tineretului dispre Brancoveanu,exista loc special pentru caini.Dar crezi ca vezi caini acolo?F rar...ca na! jigodia are nevoie de spatiu sa se lafaie si sa isi lase excrementele in tot parcul,cum sa il tii intr-un loc de cativa metrii patrati?Trebuie sa suportam cu totii cainii.Ce daca fii-me isi mai lasa cate o jucarie pe jos si vine cate o javra nelegata si fie se pisha pe jucarie fie o ia in gura si fuge cu ea??? noi suntem de vina ca nu suntem atente....Eu nu mai poooot,pur si simplu.Chiar nu exista lege in tzara asta,nu mai exista bun simt nu mai exista nimic?Am facut si la primarie o groaza de petiti cu semnaturi stranse de la 200 de persoane din parc si degeaba...Nu ne ia nimeni in seama.Ce ar trebui sa mai facem?Eu stau chiar in spate la parcul copiilor,udne e durere cati caini sunt.cand ma gandesc cate boli pot contacta juncadu-se in pipi si caca de caine...Si sa nu imi zica cineva ca nu de la caini se iau bolile ca lesin...E vorba ca un copil trebuie sa suporte excremente : nu conteaza ca daca e de caine sau de alt animalCe iti lasi copilul sa se joace in latrina? Asta e ideea: oare e atat de greu sa iti duci cainele undeva special amenajat pentru a-si face nevoile? Oare e atat de greu sa iei macar cu o punga mizeria lasata in urma?de ce noi cei care nu avem caini trebuie sa suportam asta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Babisa spune:

Mi-eeeeeeee scarbaaaaaa,imi vine sa plang de nervi din cauza asta,nu o data am venit cu rotile de la carut pline de kk de caine,mi-a venit sa vars trebuind sa il curat ca sa nu intru cu el in casa,nu o data am vazut stapanii cainilor,ducand cainele sa faca pipi pe masini,pe barile leaganelor din parc,prin locurile unde se joaca copii repede se mai gaseste una care are caine sa vina acolo,dar si cu copilul in brate...daca ea vrea sa isi creasca copilul in excrementele cainilor,sa il lase doamne iartama sa se cace pe covor in casa si sa si-l puna si pe ochi si la cina daca vrea...dar sa il tina departe de copilul meu.Mi-e drag sa imi vad puiul dormind afara in parc,pt ca stau la bloc si stim cad de benefic este pt copil sa doarma la aer curat afara...dar ce poate???cum atipeste cum incepe sa latre cate un caine si hop incep si ceilalti in gasca si uite asa se trezeste copilul meu speriat si urland de oboseala.Le-a facut locur spcial amenajate pt caini...dar ce intra careva acolo?nici vorbaaaa...stici ce au spus cand le-a luat interviu la tv??...pai da ce pot sa ii comand cainelui unde sa faca kk,ce el are creier??auziti lume buna...pai eu cum mama naibi stiu sa imi educ copilul sa faca kk la olita si il invat ce e rusinea cand el inca nici macar nu stie sa zica "mama".Dar cum a stiut sa il dresesze sa nu se kk in casa?
Sunt fete pe site care intra la subiecte pt caini si protectia lor....vreau sa intre una (din Romania)aici si sa imi zica si mie ca isi strange excrementele cainelui de pe strada...vreau sa ii dau si eu o floare,iar la restul vreau sa le dau o portie mare de ,acum le las pe ele sa inteleaga ce fel de pizza e asta.
Nu am cuvinte...mai bine ma opresc,sunt plina de venin si s-ar putea sa fiu blocata pt velul in care vorbesc,pt ca cu greu ma stapanesc.
P.s - este valabil si pt mamele care fumeaza iar dupa ce termina,arunca chistocul cghia unde se joaca copii...culmea ca este cea mai mare tentatie a copiilor sunt mucurile de tigare,le iau si le baga in gura.
O pt cea care a deschis subiectul , pt cele care sunt deacord cu noi....si nu in ultimul rand ,inca o data pt cele care isi dreseaza cainii cum trebuie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

Babisa,sa stii ca am scris aici ca poate ne strangem mai multe si facem ceva...trimitem ceva la primarie,sau nu stiu unde sa mai trimit ca nu mai pot.Sunt indignata la maxim si eu ,si crede-ma ca nu vor fi multe care vor scrie ...Eu am ramas socata cand a fost un subiect despre caini si copii si am vazut ca eu am fost singura ca re a scris ceva impotriva,restul(cam 30 de respunsuri) erau pentru caine si copil impreuna....dar cum am zis si atunic: fiecare poate sa fac ace vrea dar sa nu ii oblige si pe ceilalti sa suporte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

mda... eu cred ca veti fi surprinse sa vedeti ca suntem f putine "pro" aceasta initiativa. sa zic si eu ca ma enerveaza cuumplit astia cu cainii lor. de exemplu te urci in lift si ei cu cainele peste tine, nu tin cont...cica nu te musca...de parca ar fi cel mai rau lucru ce mi se poate intampla. pot fi alegica, pot contacta microbi... NU II INTERESEAZA. a, daca te iei de ei, au o gura de te fac de cacao...bine, ca nici eu nu ma las...dar vreau sa spun ca sunt parca pregatiti sa te faca...
cred ca cei care pot sa faca ceva pe tema asta au si ei la randul lor caini si .... normal, nu isi dau interesul. chiar daca a-ti strange mizeria lasata de caine e o dovada de civilizatie. sa spuna cei plecati in afara cum e acolo.
ana, eu zic sa deschizi subiectul asta si pe alt forum, de ex pe Femina Intim. nu toata lumea intra aici, nu toti au copii. si nu numai pe parintii cu copii ii deranjeaza. eu as vrea sa se rezolve problema pana voi avea un copil. cred ca e groaznic ce se intampla!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Pina nu se vor da amenzi pentru lasarea excrementelor pe strada/parc/iarba, nici nu vom vedea oameni stringind. Nu e mai uosr sa fii nesimtit/nesimtita si sa treci mai departe ca si cum nimic nu s-ar intimpla? In majorittatea parcurilor au fost amenajate spatii speciale, dar ce, sint prosti sa stea acolo? Dupa cum vedeti nu da navala nici un iubitor de ciini sa ne contrazica. Oameni su suflet mare, nu conteaza ca nu mai poti lasa un copil sa se joace, bine ca sint ciinii fericiti. O sa incerc sa fac si eu reclamatii la primarie (eu stau in sectorul 2), poate se misca ceva. Fara bici nu exista bun simt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Eu sunt cu voi. Va sustin punctele de vedere intru-totul.
La mine in Dr. Taberei sunt parinti/bunici care vin in parc in tandem: nepotel + caine. Astia cum sa fie impotriva daca si ai lor se kk peste tot si nepotii lor stau in rahatul cainilor personali, dar si ai altora.....

Cred ca e vorba in primul rand de bun simt...
Ma gandeam daca am putea sa cooptam vreo mamica de la vreun ziar......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babisa spune:

In parcul pe care il frcventez,sunt cam 4 gardieni publici pe tura...nu am vazut nici unul care sa atraga atentia celor cu caini si nici nu am vazut sa atraga atentia adolescentilor de 15-20 ani ,ca nu au voie sa te dai in leganul copiilor...unul singur in tura de sera este putin mai dur si mai vine pe la leagane sa ii goneasca ...si acelui om care isi face datoria i se spune "ala nebunu'".Cred ca in curand are sa mi se spuna si mie "feriti ca vine nebuna",pt ca de azi inainte am de gand sa atrag atentia acelor nesimtiti care nu strang excrementele .Ne mai intrebam de ce romanul este atat de nervos,nepoliticos,stresat si toate cele....pai uite cum o sa imi educ eu copilul sa stea departe de caini...iar ea ce are sa inteleaga in final??are sa intelega ca acesti caini ii fac rau ,nu ?si ce are sa faca ea ?are sa dea cu pietre in ei,nu ?oare asta vreau eu ??nu,va spun cu mana pe inima ca iubesc animalele,mult mai mult decat pe oamni (ma refer doar la stapanii de caini)....ma doare sufletul cand vad un caine infometat sau suferind,mi-s dragi si ma-s juca cu ei ...mama mea are pisica,sora mea are 2 pisici ,soacra mea are catel si pisica...si tot asa ....dar departe gandul ca imi si place ca al meu copil sa se joace in excremente de animale.
Sunt multe de spus si de oftat...dar cred ca tocesc tastatura degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Ma alatur si eu voua in speranta ca poate o sa reusim sa facem ceva. Sunt convinsa ca o sa fim foarte putinte, dar macar merita sa incercam.
Nici eu nu pot sa mai suport. Iarna, cand e zapada se vede pe unde este si pipi. Pur si simpul nu ai pe unde sa mergi.
Am stat o perioada scurta de timp in Brasov si am asistat la un moment dat la o cearta intre 2 persoane pe aceasta tema. O persoana din acelasi bloc cu noi, o scara alaturata, a cerut unui propietar de caine sa ii stranga excremetele pentru ca facuse exact in fata scarii, nu va spun ca a iesit cu scantei de se uita tot cartierul la ei. Proprietarul era foarte revoltat, dar pana la urma a luat excrementele de acolo si a plecat. Cam greu de facut asa.
Mai mult de jumatate din vecinii mei au caini si nu am vazut pe nicinul sa sterga dupa caine. Nu va spun cum este in lift...

Elena & Alexandra (25.09.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51010" target="_blank">Povestea Alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns for2nity spune:

eu fetelor sunt cu voi. Am 3 caini si nu va mint, nu a existat data sa merg cu oricare din ei si sa nu strang daca a facut kk.(e simplu, sunt atat de ieftine pungutele de nylon)Iubesc animalele dar imi iubesc mai mult copilul (de altfel am indepartat cainii de langa mine de cum am aflat ca sunt insarcinata).Dar nu ca militanta a drepturilor animalelor scriu eu aici, din contra, sunt si eu plina de indignare pe marginea acestui subiect.Sa-mi intelegeti indignarea va voi povesti o intamplare.Am inchiriat in vara un apartament in Constanta, jale fetelor cu cainii ... comunitari.Veti zice, ei si? e plin de ei, aici discutam de cei de casa, cica dresati.Da, dar cu astia era de coma, pentru ca ...nu gasesc cuvintele asa incat va redau un dialog cu un vecin de bloc. Intr-o zi cand dam noi sa intram cu fetita in scara, intins in fata usii de la intrare o namila de caine. Noi his hus, el nimic, casca bleg la noi. Bleg bleg, dar daca sare la copil ma crizez eu ca o mama panicata. Un vecin: "sari d-na peste el ca nu musca !". Al meu sot..."daca musca il omor" la care vecinu "daca-l omori te omor si eu pe d-ta" Ce raspuns e asta fetelor ??? Erau cu zecile cainii pe langa bloc,in haite, daca le venea copilul muscat de caine, tot pe noi ne omorau ?
S-a facut atata propaganda drepturilor animalelor, dar sunt gresit intelese si aplicate. Ba chiar e o moda, a-ti arata compasiunea fata de animale(in diferite moduri)doar pentru a-ti mari ratingul pe plan social. Mi-e scarba.
Asa incat eu va raspund : Ba m-am saturat !

eu si printesa mea Alexia Cristina (6.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Am copiat raspunsurile voastre la subiectul identic deschis la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57280" target="_blank">"Generale" .
Multumesc pentru intelegere!



Irina,veve & croko
poze1,2,3,4,5


Mergi la inceput