mezeluri,cĪnd?

mezeluri,cĪnd? | Autor: kover

Link direct la acest mesaj

baietelul meu are 10 luni,inca nu i-am dat mezeluri(cremvursti, parizer,etc),doar carnita de pui si peste.eu nu prea sint pentru aceste produse,de aceea va intreb daca sa ii dau sau nu, si cind.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

eu te-as sfatuii sa mai astepti,daca maninca carne alba, de ce sa ii strici meniul cu tocaturi si e-uri.da-i multe lactate si carne rosie, iar de pe la vreun an si 10 luni poti incerca si sunca, dar sa fie muschi si nu amalgam de diverse bucatii.
daca copilul se simte bine cu meniul zilnic, ia in greutate si are analizele bune, atunci amina cit mai mult introducerea mezelurilor.
Lui Eva ii dau numai sunca si cremvusti, de la 2 ani si ceva, nu i-am dat salam, cirnati sau carne tocata si ii este bine.
Sanatate tie si comorii tale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Nici eu nu am introdus inca mezelurile in alimentatia lui Stefan, desi dr. mi-a spus ca pot dar doar sunca de pui/curcan. Eu stiu de crenvursti ca nu sunt deloc buni pentru ca se fac din grasime si resturi ramase de la pasari.
Carne tocata i-am dat, dar doar tocata de mine, in casa, de pui sau vita.
Oricum si sfatul meu este sa amini cit mai mult introducerea mezelurilor...

Gabriela si Stefan David (08.07.2004)
33 ani, zodia: gemeni
http://community.webshots.com/user/leelooga


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_c spune:

eu as spune :cat mai tarziu cu putinta.
am facut gresala sa vizitez o fabrica de mezeluri-si nu din romania, si de atunci nu-mi vine sa mai pun gura pe mezeluri. eu n-as manca, darmite sa dau la copil. stiu ca e mai comod cu mezelurile, dar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vioviju spune:

Cat mai tarziu! In nici un caz pana la 1 an...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

quote:
Originally posted by silvia_c

eu as spune :cat mai tarziu cu putinta.
am facut gresala sa vizitez o fabrica de mezeluri-si nu din romania, si de atunci nu-mi vine sa mai pun gura pe mezeluri. eu n-as manca, darmite sa dau la copil. stiu ca e mai comod cu mezelurile, dar...




Perfect de acord. Si eu ca adult ma feresc cat pot de mezeluri, mananc doar f. f. rar, accidental si putin, mai mult gust daca imi este f. pofta. Copilului chiar nu i-as da de bunavoie, voi astepta pana cand imi va cere el ca va vedea la altii....

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anella spune:

Si eu te sfatuiesc acelasi lucru ca si celelalte fete:cat mai tarziu cu putinta.Nu se pot compara mezelurile cu mancarea sanatoasa pe care i-o poti face tu.Teodor,baietelul meu,are un an si doua luni,nu i-am dat niciodata mezeluri si nici nu am de gand sa-i dau prea curand.O sa-i dau atunci cand nu voi avea incotro,adica atunci cand va vedea la altii si-mi va cere el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Parerea mea: cu cat mai tarziu cu atat mai bine.

Vorba lui tomasa, o sa astept sa imi ceara ea dupa ce vede la altii.


Elena & Alexandra (25.09.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51010" target="_blank">Povestea Alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzathree spune:

mezelurile nu sunt sanatoase nici pt noi daramite pt puiutzi,eu evit pe cat posibil aceste produse deoarece nu potzi sti niciodata ce contzin pe langa e-urile shi conservantzii de rigoare,mi-a spus o cunostintza care a lucrat in domeniu ca nu vreau sa stiu ce se pune in ele,iar din experientza mea-am patzit-o cu carne tocata am gasit ceva pielicica mica cu par foarte fin pe ea - singurul lucru care mi-a venit in cap a fost un soarece ratacit pe-acolo si de atunci nu mai cumpar. imi cer scuze daca v-am provocat greatza.

ancutzathree&BB Alex(17 iulie 2005)

http://photos.yahoo.com/ph/ancutzathree/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

i-am dat bebelinei de pe la 1 an si 8 luni sunca de pui si acum, la 1 an si 10 luni am inceput sa ii dau crenvusti (am gasit unii dietetici, din carne de pui, fara slanina, sorici si e-uri)

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

...cat mai tarziu ...iar pateu/cremvursti deloc. Stiu multe din acest domeniu, crede-ma ca nu vrei sa stii ce e in ele.

V

veni, vidi, Victorie!

Mergi la inceput