declaratie suma de bani in lei la vama

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

cu lei nu cred ca ai voie sa iesi din tara, daca depasesc o anume limita 9care nu mai stiu cat e). Ce ai peste, se confisca, din cate imi amintesc eu. Mai bine intereseaza-te.

Vama nu cred ca trebuie platita imediat ce intrii in tara, ci o poti face si dupa, ca sa poti inregistra masina. deci nu cred ca-ti cere nimeni la granita sa platesti vama. intereseaza-te si de aspectul asta, s-ar putea sa am dreptate.

Ancuta 17+ & Martijn, (24.10.2003)
Poze cu Martijn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

ok, multumesc mult de raspunsuri.
da, asa e ancuta, ai dreptate, am aflat ca tva se poate plati si dupa 8 zile, dar trebe sa mai platesti un comision la o firma care sa gireze pentru tine, iar noi vrem sa evitam chestia asta ca am strans ff greu banii, si nu mi-e totuna sa mai dau la unii 100 de euro comision.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Chris, noi nu stim nimic de nici o firma care ar trebui sa gireze.
La noi au venit doi prieteni care si-au luat masini de aici si la Autohaus-ul am lasat noi o garantie;
dupa ce ei au ajuns in tara ne-au trimis o hartie de la vama pe baza careia noi ne-am luat garantia lasata. 400 euro parca.

Daca mai vrei lamuriri o sa imi intreb sotzul pt ca la momentul respectiv nu prea m-a interesat.


Alex

"Secretul fericirii este sa faci numai ceea ce te pasioneaza"Gabriel Garcia Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

quote:
Originally posted by DidiAlex

Chris, noi nu stim nimic de nici o firma care ar trebui sa gireze.
La noi au venit doi prieteni care si-au luat masini de aici si la Autohaus-ul am lasat noi o garantie;
dupa ce ei au ajuns in tara ne-au trimis o hartie de la vama pe baza careia noi ne-am luat garantia lasata. 400 euro parca.

Daca mai vrei lamuriri o sa imi intreb sotzul pt ca la momentul respectiv nu prea m-a interesat.


Alex

"Secretul fericirii este sa faci numai ceea ce te pasioneaza"Gabriel Garcia Marquez



Alex, spune-mi si mie te rog de ce a trebuit platita garantie la Autohaus? Si eu vreau sa imi aduc masina din Germania si as vrea sa prevad toate cheluielile inainte...Multumesc mult de raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Diana,garantia la Autohaus a trebuit lasata pt cc cumparatorul nu era din UE si tu pt orice produs luat din uniune la iesire iti poti luat TVA-ul..aici e 16% (sunt unele parca cu 9%, medicamentele, dar nu sunt sigura).
Si astfel, vanzatorul se asigura ca nu are de plata un tva la stat.

Este utila informatia ca orice Autohaus ofera garantie pt o anumita perioada, calculata in N ani si fiind din Ro marea majoritate poate influentza pretul in minus prin renuntzarea la aceea garantie in schimbul ca. mim 500 euro.

Multa bafta la cumparat masini.



Alex

"Secretul fericirii este sa faci numai ceea ce te pasioneaza"Gabriel Garcia Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Alex, multumesc mult..banuiam ca trebuie sa fie ceva legat de TVA aceea taxa, dar nu eram sigura, stiam ca se recupereaza. Mersi mult si ptr info cu garantia, p-asta nu o stiam si e f utila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

JOCELYN ai iesit cu 10.000 de euro?Ai vazut raspunsurile date.Si eu cand ies nu e ca le zic cat am la mine.Dar daca te prinde cu sacul cu bani, tre' sa dovedesti de unde ii ai.Asta ca sa nu creada ca i-ai furat.

"Dragostea este un lucru simplu si profund. Este un fapt de viata, nu o iluzie."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Nu, n-am iesit cu o asemenea suma, dar am avut totusi sume mari si nu m-a controlat nimeni niciodata. Nici macar nu m-am intrebat daca pot iesi din tara cu o anumita suma dar probabil ca daca ai 10.000 de euro si legile o cer, e bine sa declari.

"Remember not only to say the right thing in the right place, but far more difficult still, to leave unsaid the wrong thing at the tempting moment."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marioan spune:

Noi ne-am adus masina din Germania acum 2 saptamani.Deci exista autohaus-uri unde platesti tva-ul si atunci e treaba ta cum il recuperezi si nu mai lasi nici o garantie sau platesti pretul net al masini dar firma pastreaza o garantie de 500 de euro pentru a fi sigur ca tu iesi din tara cu ea si deci este export. Dupa cu stampila de intrare in Romania te poti intoarce in Germania si ti se returneaza banii-garantia (noi urmeaza sa parcurgem etapa asta).Nu stiu daca taxele vamale se pot plati direct in vama , sotul meu tot asa a platit la o firma de comisionari vamali-ei garanteaza ca vei plati vama cand ajungi in orasul tau de resedinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Meme1 spune:

Eu stiu ca in aeroport la Otopeni era un afis care spunea ca nu ai voie sa iesi din RO cu mai mult de 500.000 lei (vechi). Acum nu stiu daca se aplica aceeasi reglementare si la vama rutiera, desi legea ar trebui sa fie aceeasi.


Meme

Mergi la inceput