ce metode aplicati pentru rasfat???

ce metode aplicati pentru rasfat??? | Autor: michelle-usa

Link direct la acest mesaj

ma mir ca nu am gasit pe forum despre acest subiect, de care cred ca se loveste fiecare.

puiutul meu are aproape 2 ani...si cu greu facem fata la rasfat-ori cum il numiti cind vrea totul numai ca el.

vrea melodiile, emisiunile preferate, plimbare, jucaria preferata etc...iar daca nu i se da ....plange, plange si plange.
noi cind nu ne mai intelegem il punem in patut si pentru 10 minute il lasam sa planga. ori il iau in brate si incerc sa vorbesc cu el si sa-l mai temperez.

voi cum faceti?


michelle

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Sebi al meu a fost un copil para rasfatat ....are vreo 5 mame si vreo 6 tati ..toata lumea ii facea pofetele ..cu trecerea anilor l-am invatat ca si el are niste obligatii fata de cei care il iubesc si il rasfata ...e un copil f cuminte si desi a fost f f rasfatat nu este egoit sau inceapa sa fac figuri ca nu ii iei ceva sau nu ii faci pe plac ...i se explica de ce nu se poate si in 98% din cazuri nu avem probleme...
Cu Benny am incercat sa lasam rasfatul la o parte...nu s-a reusit ..binenteles ca e rasfataul casei ,e un bb tare cuminte ...cand devine "bandit" il pun in pat si face nani pui dupa 2 min ...(in general nu plange decat are ceva sau e f f obosit)


Va pupam dulce pe toate si pe toti,va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!

Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98)



http://community.webshots.com/user/alessia1055

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

ori am pus eu intrebarea gresit....ori nu prea sunt rasfatati multi pe acolo!

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

rasfatat nu e ... fitze si figuri ca numa cum vrea el, a mai avut, dar cu timpul i-au trecut.
Acuma Julian are 2 ani si 9 luni, ne intelegem mai bine, intelege ca NU e NU si ca nu mai avem inseamna ca nu mai avem si poate sa faca ce vrea ca nu va obtine... asa ca are reacti placute, de copil matur si intelegator.

Cum am tratat crizele lui de "vreau asa si numa asa", explicat frumos de ce nu se poate, daca nu intelegea si se arunca pe jos, il lasam sa se arunce singur, si il ignoram.. asta era acasa...
In magazine il legam in carucior si problema lui daca urla.. eu am treaba si el trebuie sa inteleaga ca universul nu se invarte in jurul lui.

Dupa cum am zis, cu timpul toate au trecut... la noi nu au durat mai mult de 2 -3 luni.

O zi buna si nervi de otel cu copii rasfatati.
PS: ori ce invat are si un dezvatz.
bye bye



Nicole mamica lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
0 - 2 years 2 - 3 years
Opere de arte Mini-Vacante(New!)



Exerciti Animate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

ba rasfatati sunt destui mai mult ca sigur, solutii nu prea cred ca sunt... noi am epuizat cu serban toate metodele de convingere si degeaba... daca are el chef de o criza, pai o face! am incercat si cu frumosul si cu uratul, am convingerea ca intelege el ceva dar nu sunt sigura ca face legaturile corecte intre prostiile lui si supararea noastra. cred ca trebuie sa mai creasca putin!

madalina
http://pg.photos.yahoo.com/ph/madalina_dumitr/album?.dir=e08e&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput