Valori citomegalovirus

Valori citomegalovirus | Autor: Zina

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca am postat bine subiectul...

Fetelor, cele care v-ati facut analiza la citomegalovirus, spuneti-mi si mie cum sunt rezultatele mele. Eu ce-am vazut la voi erau altfel de valori, ale mele au fost facute dupa alt tip de metoda (MEIA).
Deci:
IgM - 0,302 negativ
IgG - 228,200 IU/ml pozitiv

Interpretare:
IgG < 15 negativ
IgG > 15 POZITIV

IgM < 0.399 negativ
0.400 < IgM <, 0.499 neconcludent
IgM > 0.500 pozitiv
Inseamna ca am avut si acum am anticorpi?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

da, din ce inteleg eu acum nu ai probleme, ci ai avut candva conatact cu virusul, dar te-ai imunizat; IgM este cel care trebuie sa fie obligaoriu negativ


Daca poti sa-ti imaginezi victoria, poti si sa invingi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanuk spune:

Parerea mea este ca ar treui sa repeti analizele la un alt laborator. Metoda de testare si reactivii difera de la un laborator la altul. Vad ca ei folosesc MEIA, altii merg pe kituri ELISA.
In mod normal, chiar si fara tratament, virusul moare in citeva luni, astfel ca IgM-ul se negativeaza. Este posibil ca tu sa fi contactat virusul, iar acesta sa nu se fi negativat inca total, adica sa fii la limita aceea intre moartea virusului si aparitia anticorpilor.
Din cite stiu, nu ar trebui sa te ingrijoreze un IgG pozitiv, dar un IgM pozitiv poate ridica probleme destul de mari, mai ales in primele luni de sarcina.
Asa ca as zice sa te grabesti sa repeti analizele, eventual la un laborator unde ti le si interpreteaza. Iti recomand sa incerci la institutul de virusologie "Stefan Nicolau" (este pe sos. Mihai Bravu, linga Victor Babes), eventual la dr. Viviana Dragodan, care e o tipa super de treaba si care iti explica pe indelete ce inseamna rezultatul analizei. De platit oricum le platesti, iar aoclo preturile nu sunt colosale.
Iar pina nu vezi exact ce iese si ce-ti spune medicul, nu-ti face tot felul de ginduri negre si nu crede tot ce ti se spune. Poate nici macar ce ti-am spus eu...

NANUK


http://pg.photos.yahoo.com/ph/singabi_ro/my_photos

Zambeste, maine va fi mai rau! MURPHY

Mergi la inceput