pro sau contra cauterizare?

pro sau contra cauterizare? | Autor: mira_m

Link direct la acest mesaj

Am de ceva timp o rana pe col. Eu speram sa se vindece dupa sarcina, dar nu s-ar intamplat asa si chiar daca ar fi fost, nu putea fi vorba decat de o vindecare superficiala ( asa mi-a spus medicul meu)
Ginecologul mi-a propus cauterizarea, insa eu nu stiu ce sa fac! Ce ma sfatuiti? Cauterizarea respectiva imi poate dauna?

Mira si fetita dulcika

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Nu, nu iti poate dauna. E mai bine sa o faci.Pocedura nu dureaza mult , cateva minute si scapi de o grija.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Multumesc pentru raspuns! As fi vrut sa aud mai multe pareri, dar cred pana la urma, cum ai spus si tu, nu-mi poate dauna!

Mira si fetita dulcika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Eu zic sa nu mai intirzii cu cauterizarea...Stiai ca o rana pe col, cu timpul, devine mai greu tratabila(adica 100% fara recurente), asta ca sa nu mai amintesc de cancerul cervical sau infertilitate...Nu e de joaca cu sanatatea!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Si eu am facut o cauterizare si totul e bine.cu cat o faci mai din timp rana nu se extinde si apoi se va vindeca mai repede asa ca, sa nu ai nici o exitare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Si eu am avut ca si tine o rana pe col care mi-a fost cauterizata - mi s-a facut si o biopsie ca sa fiu sigura ca totul e ok si totul a decurs bine. Rana nu s-a mai refacut si eu sunt bine, chiar si dupa nastere. Asa cum spunea cineva aici, rana pe col netratata poate fi cauza unor boli mai mult sau mai putin grave, dar poate duce si la cancer de col.
Multa sanatate si fa-ti cauterizarea fara grija!

Gabriela si Stefan David (08.07.2004)
33 ani, zodia: gemeni
http://community.webshots.com/user/leelooga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ja spune:

Prietena mea (27 ani) a descoperit la primul control pt sarcina ca are o rana pe col.N-a putut face nimic ,la controlul de 6 sapt de du pa sarcina dr. i-a spus ca dupa alaptat sa vina la cauterizat.A alptat 8 luni si nu si-a facut timp decat dupa un an de la nastere sa se duca la control.

Azi e internata pt a i se scoate tot(uter,trompe...) pt ca are cancer pe col . Ea se considera vinovata ,dar da vina si pe dr. ca nu i s-a spus ca se poate transforma in cancer.


Nu ca sa te sperii ti-am relatat ,dar fa ce spune dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

quote:
Originally posted by ja

Prietena mea (27 ani) a descoperit la primul control pt sarcina ca are o rana pe col.N-a putut face nimic ,la controlul de 6 sapt de du pa sarcina dr. i-a spus ca dupa alaptat sa vina la cauterizat.A alptat 8 luni si nu si-a facut timp decat dupa un an de la nastere sa se duca la control.

Azi e internata pt a i se scoate tot(uter,trompe...) pt ca are cancer pe col . Ea se considera vinovata ,dar da vina si pe dr. ca nu i s-a spus ca se poate transforma in cancer.


Nu ca sa te sperii ti-am relatat ,dar fa ce spune dr.


Chiar m-am speriat. Si rana mea e de dinainte de sarcina. Imi sunea un doctor ca se poate cicatriza cu spalaturi cu infuzie de galbenele, dar cred ca ma voi duce sa o cauterizez de urgenta!


Mira si fetita dulcika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ja spune:

Tare rau imi pare ca te-am speriat,dar mai bine sa iei masuri din timp.

Sincer nicic eu nu am stiut ca se poate ajunge asa departe dintr-o mica rana.

Bafta !
ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Nu exista decit PRO cauterizare. Este o procedura simpla, te doare putin, cam ca la un ciclu, si dureaza 5-10 minute, depinde cit de mare e rana. Eu am avut una pe 75 % din col, si a durat cam 7-8 minute cu totul. Daca e cazul se face biopsie. Dupa interventie vei face 2-3 pansamente, la doctor, si o sa-ti dea niste ovule pt cicatrizarea zonei si dezinfectare.

Atentie insa daca ai ceva suspiciuni de HPV, pt ca se pare ca trebuie intii analizat virusul, pe urma facuta cauterizarea. Dar asta banuiesc ca doctorul stie mai bine.

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

quote:
Originally posted by bogdanai


Atentie insa daca ai ceva suspiciuni de HPV, pt ca se pare ca trebuie intii analizat virusul, pe urma facuta cauterizarea. Dar asta banuiesc ca doctorul stie mai bine.

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai



Daca imi poti explica mai bine, ti-as fi recunoscatoare!

Mira si fetita dulcika

Mergi la inceput