cum se ia TBC-ul?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by Dorsilia

multumesc, acum am inteles

un masaj la spate ar fi bun la ora asta





Am si masaj... dar degeaba, sper sa-mi treaca dupa ce se va naste cea/cel mica/mic!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

Uite de aia lipsa de informatie duce unde duce... Bolnavii de sida sunt alungati de societate, cei de TBC la fel... ca si multe alte boli despre a caror transmitere nu avem nici o informatie dar ne pregatim sa fugim repede de cei care au trecut sau trec printr=o astfel de boala

Am fost suspecta de TBC ( teste negative, ceva totusi pe plaman) pentru care am facut 6 luni de tratament si nu mi-a fost usor.( se face tratament chiar si numai daca te suspecteaza, medicii nu glumesc cu boala asta). NU am stat o secunda in spital si asta pentru ca am primit avizul medicului. IN plus am continuat sa merg la scoala. NU este o boala cu care sa glumesti si imi imaginez ca socrul tau nu face parte din clasa sociala cea mai de jos care sa nu constientizeze gravitatea unei astfel de boli si sa nu se trateze.
Eu zic totusi ca informatiile dupa "ureche" nu sunt bune, si cand aveti astfel de temeri cel mai bine este sa intrebati un medic. Puneti astfel intr-o situatie proasta oameni care va iubesc si tin la voi.

cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Cred ca cel mai dine ar fi sa intrebi clar un medic pneumo-ftiziolog cum e mai bine sa procedezi. Nu medicul de familie, nu asistenta de la dispensar, nu aici pe forum.
Dupa parerea mea riscuri exista totusi, asa ca pana una alta fii prudenta oricum, stai intr-o camera separata bine aerisita (asta e foarte importan). Si nu sta in spatii inchise impreuna cu socrul si nu foarte aproape de el. Asta daca chiar nu poti evita aceasta calatorie.
Oricum, daca SIDA nu se ia atunci cand bolnavul tusesste in fata ta, tuberculoza se ia, deci riscurile de contaminare sunt mult mai mari. Chiar si aerul din camera unde respira un bolnav de tuberculoza este incarcat cu bacili in faza in care este pozitiv. Deci e cu totul altceva, fara suparare, dar nimeni nu se expune ca nebunul si mai ales copilul in asemenea situatii. Partea ca acum e negativ, s-ar putea, daca boala a avut-o mai demult si a fost foarte corect tratata. Dar iti asumi totusi un risc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by cami30

Uite de aia lipsa de informatie duce unde duce... Bolnavii de sida sunt alungati de societate, cei de TBC la fel... ca si multe alte boli despre a caror transmitere nu avem nici o informatie dar ne pregatim sa fugim repede de cei care au trecut sau trec printr=o astfel de boala

Am fost suspecta de TBC ( teste negative, ceva totusi pe plaman) pentru care am facut 6 luni de tratament si nu mi-a fost usor.( se face tratament chiar si numai daca te suspecteaza, medicii nu glumesc cu boala asta). NU am stat o secunda in spital si asta pentru ca am primit avizul medicului. IN plus am continuat sa merg la scoala. NU este o boala cu care sa glumesti si imi imaginez ca socrul tau nu face parte din clasa sociala cea mai de jos care sa nu constientizeze gravitatea unei astfel de boli si sa nu se trateze.
Eu zic totusi ca informatiile dupa "ureche" nu sunt bune, si cand aveti astfel de temeri cel mai bine este sa intrebati un medic. Puneti astfel intr-o situatie proasta oameni care va iubesc si tin la voi.

cami




Cami, ai f. mare dreptate, in ziua de azi se vindeca TBC de obicei din faza primara. Mai ales la ce medicamente exista! Dar in Romania sint multi inconstienti care, dupa ce stau 1-2 luni in spital, cind se intorc acasa nu se mai trateaza si astfel ajung in faza post-primara sau secundara, ajung cu bacili f.f. rezistenti la medicatie, etc. Doamne fereste, nu zic ca ar fi cazul tau sau al socrului Laurei. De obicei astea sint cazuri care provin din medii f.f. sarace, unde si nivelul de cunostinte este mai scazut. Si, desi li se explica riscurile necontinuarii tratamentului, ei prefera sa-l opreasca, ca - vorba aia - de ce sa ia atitea luni atitea pastile?!? Daca i-ai vedea pe aleile Spitalului De pneumo-ftiziologie "Marius Nasta" din Buc, cum stau si fumeaza toti astia de care spun, fara nici o jena... ai ntelege ca... chiar nu le pasa de nici un tratament! Si mai ajung apoi si la extirpari de organe (lobi pulmonari, etc), dar nici asta nu pricep, daca le explici!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Noi suntem un caz concret, TBC nu se ia asa usor daca mergi in vizita la un bolnav. In 2000 cind am nascut-o pe Mariutza, nepotul meu in virsta de 6 ani abia i se descoperise TBC, era in tratament, am fost in vizita, au venit in vizita, iar Maria e sanatoasa. Mai periculos e sa doarma in acelasi pat, atunci se ia sigur.
Mergi linistita in vizita.

Sa fim fericite

Bobita, Maria (15 mai 2000), Amina (1 ianuarie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Nu-i inteleg pe cei care insista sa tina copilul departe de bunic s.a.m.d. cand s-a explicat f.f.f.f. clar ca TBC-ul netratat este problema, nu cel care a fost deja bombardat de antibiotice respectand toata schema de administrare si durata ei.

Faceti o tura cu un tramvai sau troleibuz si observati cam cati oameni va tusesc in ceafa sau in apropiere......ce credeti ??? v-ati contaminat sau nu????

Asa ca Iacobica intai de toate asigura-te ca bunicul a facut tratamentul corect si complet, ca la sfarsitul lui a facut radiografia si a fost ok, in functie de raspunsul la intrebarile de mai sus, du-te fara grija (eu sper ca bunicul a facut tot ce trebuia)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

... Ca la sfirsitul tratamentului a facut examenul de sputa, care a iesit negativ, nu radiografia, ca pe aia poa' sa ramina muuult si bine leziunea specifica (eventual chiar caverna), daca se si calcifica.

Sputa trebuie sa se negativeze dupa primele 2 luni de tratament.



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iacobica spune:

multumesc tuturor pentru raspunsuri. in special siminei .
am intrebat si-a zis ca i-au iesit toate analizele ok. in plus, pentru mai multa siguranta nu am stat in aceeasi camera cu el(stau la tara si ne-am intalnit numai afara, in curte - am dormit la sora sotului meu, in alt sat).singurul contact direct pe care l-a avut cu copilul a fost cand l-a luat in brate si l-a pupat pe obraz . nu m-a lasat inima sa-i interzic asta. sper ca a fost suficient de responsabil cand mi-a confirmat ca rezultatele analizelor au fost negative
va multumesc inca o data pentru raspunsuri.

Laura si Raducu Stefanucu(16.06.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Laura , multa sanatate puiutului si familiei tale!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Nu toti cei care dezvolta o forma de TBC elimina sputa, de aceea examenul sputei poate fi imposibil de facut uneori.

Nu se mai duce nimeni sa faca bronhoscopie la sfarsitul tratamentului, ca nu e chiar apa de ploaie.....

Mergi la inceput