Vitamine prenatale - Elevit sau Materna?

Vitamine prenatale - Elevit sau Materna? | Autor: tania-z

Link direct la acest mesaj

Fetelor ce stiti despre cele doua tipuri de complexe de vitamine? AM observat ca medicii recomanda mai mult Materna. Daca este insa sa citim reclama, Elevitul este - spun ei - "singurul produs prenatal pt gravide ale carui rezultate au fost demonstrate in urma unui test clinic de amploasre". Plus ca si firme producatoare este una renumita (Bayer).

A discutat vreuna dintre voi cu dr. despre ele?

Tania & www.snugglepie.com/cb/39925.png" target="_blank">Punctuletz 24+

Varsta Punctuletz
Poze cu Punctuletz

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Mie dr. cand mi-a prescris vitaminele s-a gandit in a-mi da Elevit sau Materna
Pana la urma a ales Materna ca, a zis ea, sunt mai complexe.
Am luat in primele 2 luni Sanasol pt. Gravide si pe urma Materna.
De duminica insa le-am terminat si sunt curioasa ce o sa-mi prescrie in continuare...

Toanca si bebe Matei 20+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/piticel_24/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mysweetest spune:

Eu am luat elevit la recomandarea medicului de familie timp de 3 saptamani si mi-a fost tare rau de la ele.
Dupa 3 saptamani aveam o foame cumplita, imediat ce mancam mi se infundau urechile groznic si iar imi era foame. Am ajuns sa fiu chiar suspecta de diabet fiindca infundatul urechilor imi trecea la dulce...insa glicemia mi-a iesit normala. Ajunsese sa ma doara capul foarte tare de la ele si eram foarte palida, daca dormeam o ora ma trezeam parca si mai obosita si cu durere de cap.
In momentul in care le-am intrerupt nu am mai avut absolut nimic iar medicul de familie a fost tare mirat cum de mi-a fost rau de la ele.

Marlena & 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Eu de la Materna nu am avut nici o reactie.
Nu pot spune ca m-am simtit altfel decat inainte si nici mai foame nu mi-e fost.
Probabil ca depinde foarte mult de organism.
Unele suportam ceva, altele nu.
Eu una as recomanda cu caldura Materna.....dar totusi e bine sa prescrie medicul si sa nu luam de capul nostru.

Toanca si bebe Matei 20+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/piticel_24/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Mie medicul mi-a prescris Materna pt. continutul de seleniu. N-am avut nici un efect secundar, nu m-am ingrasat de la Materna, nu mi-a dat o pofta mai mare de mancare.Eu le iau insa o data la doua zile (din proprie initiativa ).

Mandy, 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Da de ce iei tu o data la doua zile???? Iti trebuie bataita?


Toanca si bebe Matei 20+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/piticel_24/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Dr. mi-a zis sa iau care vad eu ca sunt mai complexe.
Elevit toata lumea mi-a zis ca sunt foarte bune, ultimele aparute pe piata, asa ca... este a 2 luna de cand iau Elevit.
Poate urmatoarele vor fi Materna sau cine stie?

poze
gio si bb Marco 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Giova, e deja a doua luna de Elevit fara intrerupere?
Eu am facut pauza cate 15 zile intre cure....

Toanca si bebe Matei 20+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/piticel_24/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Iau o data la doua zile din proprie initiativa (doza normala e de o pastila pe zi). Eu oricum mananc destul variat, multe fructe, legume, zarzavaturi, lactate si atunci am considerat ca e suficient una la doua zile. Nu cred ca e vreo problema. Sunt multe fete aici pe forum care iau chiar la trei-patru zile una.

Mandy, 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Luna trecuta al luat Materna, apoi Elevit ca n-am gasit Materna...luna viitoare o sa iau Materna si cred ca o sa alrenez o luna una, o luna alta, pina la sfirsit...nu mi-a fost rau de la nici una din ele!

Cafeluta draguta
Bianca19+

Sa nu depunem armele si vom reusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

eu nu iau nici una nici alta, ci prenatal, pentru ca am discutat cu mai multi doctori si mi-au spus ca ele oricum au compozitia necesara gravidelor. oricum diferenta de pret este de mare.
nu cred in reclama, mai ales dupa ce am vazut diferenta dintre magneB6 si magneziu cu B6 varianta romaneasca - adica nici una.
cred ca ar trebui sa le iei pe cele care nu iti provoaca reactii adverse.
Felicia 26+

Mergi la inceput