un sfat despre pubertate precoce

un sfat despre pubertate precoce | Autor: adrian_o

Link direct la acest mesaj

In primul rand, salut aceasta comunitate pe care am descoeprit-o abia acum (si recunosc ca numai datorita faptului ca am cautat pe google despre pubertate precoce si am gasit si un link catre voi).

Dupa cum ati realizat din titlu, am nevoie de un sfat. O sa va povestesc pe scurt despre ce este vorba. Am o fetita de 7 ani si, in urma cu doua luni, sotia a descoperit ca fiica noastra are...hmm, doua, trei fire de par pubian. Sotia ingrijorata, eu nu prea, marsand pe teoria precocitatii generatiei actuale si a dezvoltarii mult mai rapide comparativ cu noi. Ma rog, am cedat la insistentele sotiei (nimic nou sub soare) si am mers la un endocrinolog. Dupa ce a consultat-o, primul soc!! Dna doctor ne anunta cu o voce grava ca "este vorba de pubertate precoce si, in general, astfel de tulburari hormonale pot fi cauzate de o tumora a glandei hipofize". Va dati seama ca ne-a cazut cerul in cap! Cu aceeasi mina grava, ne trimite sa ii facem niste analize, o scanare cerebrala, alte analize. Scanarea ii iese ok, rasuflam usurati: nici vorba de vreo tumora! Analizele le facem in decursul lunii, vin si rezultatele: toate valorile se incadrau intre limitele normale. Intre timp,cu ajutorul doctorului google, am mai aflat si eu cate ceva despre pubertate precoce si am vazut ca sunt necesare mai multe simptome pt a diagnostica o astfel de afectiune. In fine, ieri ne prezentam la dna doctor cu rezultatele, se uita la ele si sec: "exact ce v-am spus, pubertate precoce!" Am rugat-o sa ma lamureasca de ce sunt atunci toate valorile hormonale incadrate intre limite. Privindu-ma piezis, imi spuse: "la un copil, valorile astea trebuie sa fie zero!" si imi arata triumfatoare una la 0,13 si una la 0,7. Una peste alta, ca si asa am lungit povestea, ne-a prescris un tratament cu diphereline 3,75, cate o injectie pe luna pana la varsta primului ciclu menstrual!
Pana saptamana urmatoare, cand o sa mai cer sfatul si altui endocrinolog, va rog, daca mai este cineva care a avut vreo problema similara, sa imi impartaseasca si mie din experienta sa. Este normal sa se prescrie un astfel de tratament si pe o perioada asa de lunga? Este normal ca doua, trei fire de par, neinsotite de nici un alt simptom, sa conduca fara nici un dubiu la diagnosticul dnei doctor? Nu o afecteaza daca ii administram acest tratament si ea nu are nimic? Este,oare, diagnosticul corect? Bine, recunosc, ultima intrebare este usor retorica, nu astept un raspuns la ea.
Daca imi poate raspunde cineva, i-as fi recunoscator.

Va salut si va multumesc.
Adrian

PS: fiind primul meu post, nu stiu daca topicul este potrivit pentru sectiunea asta. daca nu este, imi cer scuze anticipat moderatorilor si ii rog sa il mute in sectiunea corespunzatoare.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mie mi se pare un scenariu SF, pe bune. Banuiesc ca nu aveti de gand sa injectati copila pentru trei floci (scuze!) si o doctorita nebuna!

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Rufus...ai pus degetul pe rana...
Oameni buni,e bine ca va ganditi sa mai cereti sfatul altui doctor,dar asemeni lui Rufus si mie mi se pare putin cam exagerat diagnosticul doctoritei,ca sa nu mai zic ca valoarile de 0,13 sau 0,7 nu cred ca sunt atat de mari...poate daca treceau de 1,ceva...Hm,zic si eu sa nu incepeti tratamentul...
Ca exemplu:baiatul meu de 9 ani nu are doar 3 floci(pardon) la subtioara si banuiesc ca are 2-3 si pe jos....Diferenta de varsta e doar de doi ani,nu?Mi-am pus si eu problema daca nu cumva e prea devreme,dar se pare ca nu,caci am mai citit despre asa ceva pe forum si se pare ca nu sunt singura in situatie....
Multa sanatate si...aveti grija!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Oameni buni! Daca cititi mai cu atentie,am povestit pe larg la subiectul pe care l-am deschis zilele trecute pe aici,"Pilozitate precoce".
Fetita mea tot de pe la 7 ani a inceput sa aiba par,chiar de la 6 ani,daca ma gindesc mai bine....
Si daca cititi la subiect,o sa vedeti ce sfaturi am primit,chiar ca doctorita aia e nebuna....
Copilul meu are acum par pubian si sub brat din plin si nu am mers cu ea pe la nici un endocrinolog......
Stati oameni buni cuminti,doctorita mi-a zis clar:"nu are rost sa chinuiti copilul cu tot felul de analize si investigatii in urma carora sint convinsa ca veti afla ca totul e ok,sint foarte multi copii cu pilozitate precoce..."
Trageti concluziile

BRENDA
"Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrian_o spune:

multumesc, oameni buni. doctorita nebuna, noi mai nebuni ca am putut sa credem asa ceva iar eu cel mai nebun pt ca am lasat-o pe sotie sa ma convinga ca e cazul sa mergem sa medic

Mergi la inceput