Prima zi de scoala

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Si noi am intrat la kindergarden.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex1971 spune:

Observ din ce am citit pe aici ca la mai toate scolile nu trebuie cumparata uniforma.La scoala noastra 30 din Bucuresti a trebuit sa o cumparam. Si am cautat in vreo 5 magazine, nu ca nu se gaseau dar toate erau de calitate proasta.Pina la urma am gasit uniforma pt baiat in Bucur obor ,40 la suta bumbac,la toate celelalte magazine erau uniforme din poliester.In total nea costat cam 150 lei.Inca nu am cumparat rechizite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Tuturor bobocilor care intra azi in clasa intai le doresc mult succes la scoala!
Si voua, parintilor, rabdare si curaj

Nu certati copiii cand viseaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex1971 spune:

Baietelul nostru a fost bucuros in prima zi de scoala,ia placut.Dar la ceremonia deschiderii a tinut un preot o slujba timp de o jumatate de ora.La care fimiu se intoarce si o intreaba pe maicasa "auzi ma mama ,dar unde am nimerit la biserica sau la scoala?"Dupa amiaza am avut prima sedinta cu parintii,la care ni sau comunicat care sint rechizitele,si binenteles ce bani va trebui sa dam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

quote:
Originally posted by alex1971

Observ din ce am citit pe aici ca la mai toate scolile nu trebuie cumparata uniforma.La scoala noastra 30 din Bucuresti a trebuit sa o cumparam. Si am cautat in vreo 5 magazine, nu ca nu se gaseau dar toate erau de calitate proasta.Pina la urma am gasit uniforma pt baiat in Bucur obor ,40 la suta bumbac,la toate celelalte magazine erau uniforme din poliester.In total nea costat cam 150 lei.Inca nu am cumparat rechizite.



eu ma bucur ca la noi nu-i obligatoriu sa mearga cu uniforma. Oricum cresc repede, si sa le tot cumparam uniforme din 6 in 6 luni mi se pare deplasat. Asa macar merge in blugi sau in trening, si poate purta hainele si in alta parte, nu numai la scoala.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Buna!

Si Sarah mea a inceput clasa intii. Luna viitoare pe 16 face 6 ani, cred ca este cea mai mica din clasa.

Merge la scoala franceza si ii place foarte mult. Tot acolo a facut si grupa mare de gradinita.
Anul asta are o invatatoare romanca, Mme. Herescu. Pare de treaba, putin intepata dar ok.
Joi am avut o sedinta cu parintii sa ne explice cum va fi anul scolar, teme si alte chestii ce trebuie sa le stim. Pe panou era un desen facut de Sarah, ea cu pisica ei, Simba. Iar jos scris de ea :Je m'apelle Sarah. J'aime jouer avec mon chat.

Ii place la scoala si sper sa o tina dragostea asta de scoala si invatat!!!



Un an usor si cu rezultate bune tuturor bobocilor!
Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Si fetita mea a inceput scoala, are 6 ani si jumatate. Nu stiu ea, dar eu sunt foarte emotionata si chiar un pic speriata de sistemul de aici, atat de diferit de ce am facut noi.
Sta la scoala de la 8.30 la 16.30 si asta mi se pare obositor pentru copil, chiar daca fac pauza de pranz si dupa amiaza au laboratoare. De fapt sunt curioasa in ce constau aceste laboratoare ca nu ne-au spus inca.
I-am cumparat ghiozdan, penar si tot ce era scris pe lista data in prima zi de scoala. Aici nu e moda cu caiete tip1, 2, ci doar caiete cu patratele format A4, studentesti, cum le spuneam noi. In plus au dosare si alte foi cu patratele pe care sa le puna acolo.
De-abia astept sa vad cum o sa fie!

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput