Prima zi de scoala

Prima zi de scoala | Autor: diana904

Link direct la acest mesaj

Gata! Am fetita mare, incepem scoala...emotii mai mari la mine decit la ea! Am fost la scoala sa intreb cu ce anume sa trimit copilul in prima zi, mi-au spus sa nu cumpar nimic, imi va spune invatatoarea tot ce are nevoie. La fel pentru uniforme, le vor face la scoala, mi-a spus dna secretara sa o imbrac "normal". Vroiam sa intreb ce ati cumparat voi pentru inceputul scolii (ca rechizite). Eu i-am luat azi un stilou, ma gindesc sa ii iau penar, creioane, guma de sters, ascutitoare...m-am uitat la niste ghiozdane, mi s-au parut uriase pentru pitica mea, ea are deja unul cu Barbie (evident!!) e cam micutz, oare or avea multe de dus la scoala in clasa I? Caiete, coperti pentru caiete ati luat? Ce altceva atimai luat?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

nu lua nimic in afara de penar si ghiozdan! Vei primi o listutza de la invatatoare!

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Din pacate, au multe de luat la scoala. Un ghiozdan mic nu face fata, daca este chiar mic. In rest, o sa primiti indicatii.
Vor fi: caiete tip I si de mate, cu tot cu invelitori, creioane colorate si tempera (sa nu iei din cele ieftine, nu fac doi bani), plastelina si plansa, betisoare, creioane, carioci, hartie glasata, foarfeca, lipici, si inca cateva, dupa "profilul" invatatoarei.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Si noi intram in clasa I. Am niste emotii!!!
Nu am cumparat rechizite. Asteptam sa vedem ce ne spune invatatoarea.
Avem doar ghiozdan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliabr spune:

Si noi intram in clasa a I-a si avem emotii. Asa cum spunea diana904, mai multe emotii am eu de cat ea.
M-am agitat si eu cu cumparatul rechizitelor dar acum m-am linistit. Toata lumea mi-a spus ca vom primi lista cu rechizite dupa ce incepe scoala. Asa ca luam doar strictul necesar: ghiozdan, penar, stilou, creioane, carioca.....
Despre ghiozdan, am auzit ca ar trebui sa fie unul incapator. Au foarte multe carti si tot felul de caiete speciale de carat.

Va urez multa bafta la scoala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Si noi incepem scoala, pe 1 septembrie! Andrei are 6 ani si 4 luni, are emotii mari si noi si mai si... Ieri i-am cumparat ghiozdanel cu rotite si aproape a vrut sa doarma cu el in pat azi noapte. E destul de maricel, dar faptul ca are rotite ma mai linisteste ca n-o sa-si rupa spatele cu el.
Rechizite nu-i luam, in prima zi de scoala primim o lista completa si abia dupa aceea incepem cautarile.

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Bravo, Nora, la ghiozdan cu rotite nu ma gandisem, ce idee buna!

Ca eu chiar imi amintesc cu groaza cum ma rupea ghiozdanul de spinare, ca trebuia sa luam toate cartile cu noi in fiecare zi, si nu aveam voie nici macar sa le impartim (adica eu aduc manualul de biologie si colegul de banca pe cel de istorie).

Mersi mult de idee si bafta flacaului!

p.s. Nora, ce faci, cand vii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

quote:
Originally posted by Miruna Enescu

Bravo, Nora, la ghiozdan cu rotite nu ma gandisem, ce idee buna!

Ca eu chiar imi amintesc cu groaza cum ma rupea ghiozdanul de spinare, ca trebuia sa luam toate cartile cu noi in fiecare zi, si nu aveam voie nici macar sa le impartim (adica eu aduc manualul de biologie si colegul de banca pe cel de istorie).

Mersi mult de idee si bafta flacaului!

p.s. Nora, ce faci, cand vii?

Miru

Miru, draga, ne-am intors din Romania, imi pare rau ca nu am reusit sa ne vedem. Te-am sunat de vreo 2 ori si suna ocupat, Cristina mi-a spus ca tocmai va mutati si m-am gandit ca numai de mine nu mai ai timp. Am trimis prin Cristina castile de inot, nu v-ati intalnit?

Cat despre ghiozdanelul cu rotite... aici e aproape obligatoriu. In plus fata de manuale, exista niste dosare maricele care inlocuiesc caietele clasice, asa ca, bietii copii ajung sa care kilograme bune in spinare... Ghiozdanelul lui Andrei are si rotite dar se poate pune si in spate. Nu-ti spun ce mandru e de el, face deja lista cu abtibilduri pe care vrea sa le lipeasca ici-colo.
Pupicei.

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

si Ozi a mea incepe scoala. In iunie, cand am completat dosarul de inscriere dna invatatoare ne-a dat o lista lunga cu necesar rechizite; tot atunci a venit si croitorul de a luat masuri pt. uniforme. Pe 31 august mergem la proba si daca totul este bine intre 5 si 10septembrie mergem sa luam hainutele de scoala. Dna doreste ca prima zi de scoala sa fie o sarbatoare pt. ei si sa vina imbracati toti cu costumase. Noi doream sa plecam in Germania cu fata intre 3 si 14 septembrie dar ne-am gandit ca este pacat sa piarda o zi atat de importanta asa ca amanam pt. vacanta de iarna. Suntem toti emotionati mai ales ca are doar 6 ani si 3 luni...dna educatoare ne-a asigurat ca acum este momentul sa dam fata la scoala si ca va face fata fara probleme. De la 15 septembrie incepe si inotul la Lia Manoliu la club (in vara asta a facut un curs de 10 zile de initiere si a inotat la piscina si la Brasov si la mare; sotul meu este fost inotator de performanta si a lucrat putin cu ea asa ca fata mea acum inoata mai bine ca mine). Am scris prea mult, asa ca va pup! Gratiela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_antoaneta spune:

Buna!
Si Andreea merge la scoala am luat ghiozdan,penar gata echipat si stilou.
Am cumparat uniforma pt ca la noi la scoala nu era nimic afisat si nimeni nu stia de alta imbracaninte.
Va pup si mult succes bobocilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:


Doamne, cand s-au facut asa de mari, ca parca mai ieri erau in burtica ? Sa ne traiasca sanatosi si sa se bucure cat mai tare de anii de scoala.

Nora, ai dreptate, m-am mutat si inca nu-mi gasesc capul, ma mai odihnesc la serviciu.... Ma vad cu Cristina sambata la ziua lui Stefan si mi-a zis ca-mi aduce castile. Mii de multumiri.

Si inca o data, capul sus, fun - ul abia incepe!

Mergi la inceput