avort timpuriu?!asta fac pilulele anti bb?

avort timpuriu?!asta fac pilulele anti bb? | Autor: teutza

Link direct la acest mesaj

Despre anticonceptionale


Stiati ca...

Pilulele anticonceptionale provoaca avort timpuriu?

Ele sunt cunoscute ca o combinatie de hormoni artificiali care au rolul de a impiedica ovulatia (eliberarea ovulului).

Ceea ce se cunoaste mai putin este faptul ca, de multe ori ovulatia se produce in ciuda pilulelor de orice fel.

Prin hormonii artificiali, pilula Anti-Baby are efect asupra mai multor organe din corpul feminin, fie impiedicand sarcina, fie provocand avort timpuriu:


asupra ovarelor, impiedicand eliberarea ovulelor (inhibitor al ovulatiei);
asupra consistentei mucozitatii cervixului in colul uterin, ingrosand mucusul si astfel ingreuind sau chiar impiedicand inaintarea spermatozoizilor spre uter si trompele uterine;
asupra tesutului mucoasei uterine, care se subtiaza, avand loc atrofierea glandelor, reducandu-se astfel resursele de hrana (glycogen) pentru copil. (inhibarea implantarii, deci efect de avort timpuriu). Astfel, fetita sau baietelul conceput moare de foame, in timp ce mama sa poate ca rade, mananca, se plimba, sau participa la Sfanta Liturghie.
asupra trompelor uterine, in sensul ca ovulul fecundat este transportat atat de lent, incat nu mai ajunge la timp la implantarea salvatoare si piere (factorul tubar, tot efect de avort timpuriu).
Avand in vedere faptul ca fecundarea are loc aproximativ cu doua saptamani inaintea menstruatiei asteptate si ca pilulele omoara copilul chiar in aceste doua saptamani, menstruatia totusi va avea loc si femeia nici nu va sti ca a fost insarcinata.

Steriletul (spirala sau firul uterin) are in primul rand efect abortiv?

Dupa testele folosite pentru stabilirea sarcinii timpurii (beta HCG), in ciuda folosirii spiralei, fecundatia se petrece de cateva ori pe an. Prin producerea intentionata a unei congestii de iritatie in tesutul conjunctiv uterin, fixarea fatului este impiedicata si acesta moare, de cele mai multe ori, dupa una sau doua saptamani.

Ca si pilulele, steriletul ucide pruncul, cel mai adesea inainte de menstruatia asteptata cand femeia care fusese insarcinata poate crede ca, de fapt, n-a fost.



---------------------------------------------------------------------


Argumentele amintite mai sus arata, asadar, ca exista diferite mijloace incorect numite "anticonceptionale". Chiar daca sunt folosite, fecundarea poate avea loc, iar pruncii sunt omorati in primele zile ale vietii lor.

Prin intermediul acestor metode sunt ucisi aproximativ acelasi numar de copii ca si prin metodele chirurgicale.

S-a cautat ani de zile sa se ascunda efectul de avort timpuriu al pilulelor si al steriletului, stiindu-se foarte bine ca o divulgare prompta a acestui adevar ar fi determinat multe femei sa se abtina de la folosirea lor.


Consultanti stiintifici:
Dr. Med. Rudolf Ehmann, Elvetia
Dr. Med. Antun Lisec, Croatia


Care este solutia?

Sa ne iubim copiii, sa constientizam faptul ca ei devin membri ai familiilor noastre inca din momentul conceptiei.

Daca Dumnezeu a hotarat sa ne daruiasca un copil, sa fim convinsi ca ii va purta de grija si in continuare.

Trebuie sa intelegem ca nu avem dreptul sa luam viata unui copil indiferent daca este nascut sau inca este in pantecele mamei sale. Omul este o fiinta vie, este fetita sau baiat, chiar din momentul conceperii sale.

Sfantul Vasile cel Mare avertizeaza: "Cei care dau medicamente abortive, sunt ucigasi si ei precum si cele ce primesc otravuri ucigatoare de embrioni" (canonul al 8-lea).

Cea mai mare bucurie a unei familii sunt copiii. Ei ne infrumuseteaza si ne imbogatesc viata. Sa fim gata sa ne jertfim pentru a ne invrednici de aceasta bucurie.

Orice copil care se naste este o reusita a vietii, o intentie divina implinita, o garantie de incredere si optimism, este o ascensiune, o pace pentru constiinte, un "AMIN!" plin de emotie creatoare, pe care mama si sotul ei il rostesc vointei lui Dumnezeu!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danna2002 spune:

......oare ce ar mai fi de zis...?

info am mai citit o...si o stiu, in ziare scria ca pot provoca SI CANCERE..

atunci care e sol..? sa facem catzi copii ne da Dumnezeu si sa ii crestem cum si cu ce...?

eu zic ca fiecare decide catzi si cand, iar inainte de a educa/informa pe altzii sa avem grija FIECARE SA <<O FACEM CU CAP>>!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Adicatelea, condomul este singurul contraceptiv care nu ucide pruncii....

Recunosc ca nu stiam treaba cu anticonceptionalele, insa nici nu le-am agreeat (am luat 6 luni), si le-am intrerupt ca nu ma simteam bine deloc, dureri de cap, greturi la greu si doua cicluri pe luna, desi la mine era f. regulat ca un ceas.

Loma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna2002 spune:

quote:
Originally posted by Loma

Adicatelea, condomul este singurul contraceptiv care nu ucide pruncii....

Recunosc ca nu stiam treaba cu anticonceptionalele, insa nici nu le-am agreeat (am luat 6 luni), si le-am intrerupt ca nu ma simteam bine deloc, dureri de cap, greturi la greu si doua cicluri pe luna, desi la mine era f. regulat ca un ceas.

Loma



CU PRECIZAREA ca se poate rupe condomul, mai ales daca nu este folosit cum trebuie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teutza spune:

hmm dana..m-ai atins un pic, insa te intelg...e dreptul tau. asta e acum..s-a intamplat, asa cum mi s-a intamplat mie se putea intampla oricui. e bine ca a fost doar o sperietura si ca de acum in colo voi fi mai precauta. pentru ca omul din greseli invata( care vrea bineinteles)

cautand azi niste informatii despre anticonceptionale am dat peste asta. si m-am gandit sa o postez sa vad si parerea voastra...

nu stiu ce ar mai fi de spus.... si chiar cum ai spus, danna, "cati copii sa facem?". trebuie sa fii pregatit pentru asta. dar chiar si in cazul mamicilor...o familie numeroasa este greu de tinut in ziua de azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna2002 spune:

quote:
Originally posted by teutza

hmm dana..m-ai atins un pic, insa te intelg...e dreptul tau. asta e acum..s-a intamplat, asa cum mi s-a intamplat mie se putea intampla oricui. e bine ca a fost doar o sperietura si ca de acum in colo voi fi mai precauta. pentru ca omul din greseli invata( care vrea bineinteles)

cautand azi niste informatii despre anticonceptionale am dat peste asta. si m-am gandit sa o postez sa vad si parerea voastra...

nu stiu ce ar mai fi de spus.... si chiar cum ai spus, danna, "cati copii sa facem?". trebuie sa fii pregatit pentru asta. dar chiar si in cazul mamicilor...o familie numeroasa este greu de tinut in ziua de azi



e ok ca ai ajuns singura la anumite concluzii..:) asta a fost rostul interventziei mele la acest subiect.

iar ca sa FI pregatit pentru ca SA ai COPII eu zic ca intai trebuie sa ai un sistem propriu de valori, care vine o data cu varsta, sa ai O SURSA SIGURA DE VENIT, O CASA SI MULTE ALTELE....O RELATZIE STABILA..si adevaratA..RELATZIILE LA 15...16..18 ani toate PAR OK...IN TIMP INSA APAR MARILE DEZILUZII...asa ca deskide okii bine.:) MATURITATEA IN ACTZIUNI SI IN GANDIRE...ETCCCC

PANA la a se pune problema de copii...:) iubita..: FA-O CU CAP!

stii cum e: TOATE LA TIMPUL LOR!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Eu cred ca o femeie in primul rand, si apoi un cuplu trebuie sa aiba dreptul sa isi planifice o sarcina dorita...
Si cum altfel sa faci dragoste fara inhibitii daca nu folosesti o metoda de contraceptie???
Pe vremea cand nu existau mijloacele de contraceptie exista o selectie naturala...cati copii din 12 ai unei familiii ajungeau adulti?
Nu sunt de acord cu avortul, si nu cred ca as face vreodata...dar mi se pare absurd sa nu folosesti nici o metoda contraceptiva, sa te abtii de la sex, sa te trezesti cu prea multe sarcini nedorite si sa nu le poti oferii copiilor ceea ce orice mama isi doreste sa ii ofere pruncului ei!!!!

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi si David
Poze la munte si la mare

Poze noi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Fugi Dom'le de aici! Doar nu vorbesti serios cu chestia asta.. ca tipa constiinta in tine.. ca ucizi pruncul abia conceput!
Chestiunea cu percautia... Hai sa fim seriosi! Parerea mea e sa te informezi serios. Nu prea sunt eu de acord cu "era" sa se intample... sau "s-a intamplat".
Cat despre contraceptia SIGURA, va zic eu metoda: AIA E VIRGINITATEA nene... Sau ABSTINENTA!
Asa ca avem de ales: murim fete batrane ca sa nu ucidem mii de prunci, luam pilula, facem un bebe si punem sterilet, ne riscam cu "caucioace", legam trompe sau ajungem "la cutit". N-am mentionat toate metodele ca n-are sens.
Asa ca Teutza draga.... Bravo ca te informezi, tine-o tot asa, da' nu pot sa cred ca vorbesti serios! TReaba asta cu bebe moare cand e mama la Sfanta Liturghie..... Ha

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mea
Eliza de 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teutza spune:

ok...finalul este scris de un preot asa ca e de inteles de unde si pana unde apare si Sf Liturghie pe acolo si citatul cu Sf Vasile. pe acelasi site apare si informatii despre pacatul avortului..dar totusi eu nu vroiam sa abordez subiectul astfel...mai mult ma interesa ceea ce este scris la inceput. nu am folosit anti-bb si ma hotarasem sa incep acum sa iau...dar cand am citit mai multe am cam dat-o in dubii ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna2002 spune:

quote:
Originally posted by teutza

ok...finalul este scris de un preot asa ca e de inteles de unde si pana unde apare si Sf Liturghie pe acolo si citatul cu Sf Vasile. pe acelasi site apare si informatii despre pacatul avortului..dar totusi eu nu vroiam sa abordez subiectul astfel...mai mult ma interesa ceea ce este scris la inceput. nu am folosit anti-bb si ma hotarasem sa incep acum sa iau...dar cand am citit mai multe am cam dat-o in dubii ...



pai site ul e facut cu un anumit scop......NU STIU..tu te iei asa dupa tot ce citesti?

daca nu iei nimic...ajungi..sa faci copii de la ....16 ani..sau catzi ai..si nu te sprijina respectivul site sa ii cresti sau CEL MULT CREDINTZA IN DUMNEZEU TE INTARESTE SUFLETESTE NU MATERIAL......

p.s pe acelasi site APAR SI informatzii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teutza spune:

hmm intr-adevar suna ridicol pentru multi dintre noi, dar candva poate vom plati pentru asta...materialul este adus neschimbat de pe un site... in orice este si un strop de adevar...un strop din realitate, altfel nu ar putea fi-parerea mea. prefer sa nu comentez prea mult pentru ca 1 nu stiam despre avortul timpuriu, acum am aflat si 2 in legatura cu ultima parte...consider ca biserica este biserica si ca viata cotidiana e cu totul alta...desi multe persoane cred in Dumnezeu si probabil merg duminica de duminica la biserica...cu siguranta nu respecta intru totul voia Lui. parerea crestinului obisnuit este diferita de cea a unui preot. si cred ca am sa ma operc aici. eu raman totusi neutra la completarea aceea a preotului

Mergi la inceput