@ mai construit cineva CASA !?! (5)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Buna fetelor,

Nu prea va scriu dar va citesc des sa vad cum mai avansati cu casa.

Maurice imi pare tare rau de ce vi s-a intimplat.

Mie mi se pare o prea mare concidenta sa vi se sparga apartamentul dupa ce vi s-a intimplat cu muncitorii. Oare nu sunt fostii muncitori care au vrut sa se razbune??

Sti, cind ai scris ce vi s-a intimplat cu mesterii l-am pus si pe sotior sa citeasca ca sa vada ca problemele noastre cu ai nostrii au fost insignifiante fata de ceea ce ati patit voi. Acum cind i-am spus ca vi s-a spart apartamentul si el a gindit din primul moment acelasi lucru: fostii muncitori!
Poate la vecina au vrut doar sa para ca ii sparg apartamentul ca sa nu fie ei primii suspecti!

Voi ce ziceti fetelor?

In alta ordine de idei, am dus si eu in sfirsit la developat ultimul film pe care l-am facut inainte de a avea aparatul numeric si cind o fi gata (ca aici dureaza 2 zile nu e ca la noi in Rom) va pun sa vedeti casa finala (la rosu deocamdata!)


http://fr.photos.yahoo.com/ph/dia_codat/my_photos

Dia & printesele : Caroline Iulia (14 iulie 2002), Stephanie Daria (09 martie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimi spune:

Fetele din C-ta, va rog sa-mi raspundeti si mie daca stiti care mai sunt preturile la terenuri( si zone mai bunicele dar nu asa scumpe)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimi spune:

Pentru ca mi s-a propus sa mut subiectul aici, il copiez si aici:
Buna,

Cum de ceva vreme tot cautam terenuri pentru a ne construi o casuta, am vizitat o gramada prin Otopeni, Baneasa, Corbeanca si alte imprejurimi dar numai la preturi foarte mari.
Voi ce spuneti care va fi evolutia preturilor la terenuri in viitorul apropiat? Or sa mai scada putin sau or sa se scumpesca in continuare? Vad ca multi agenti spun ca nu prea au mai incheiat multe tranzactii in ultima vreme, dar totusi preturile sunt destul de mari,de unde trag concluzia ca sunt cumparatori.
Si ca zone unde as mai putea merge sa vad alte terenuri dar cu preturi nu asa piperate? si nu neaparat zona de nord.


Aici vad ca se discuta mai mult despre constructii, noi suntem in faza de a cauta un teren, ma rog poate mai sunt si altii ca noi, asa ca hai sa discutam...
Si celor care construiesc spor la treaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Scriu again, ca se buli netu'!

Kimi, bine ai venit in topic-ul nostru! Langa santierul meu, se vinde un lot cu 120$/mp, un pret triplat in ultimele 18 luni. Poate mai negociaza, dar diferenta e mare, totusi! Au crescut mult.... in conditiile in care cartierul este in constructie. De ex. eu nu am (voi avea) decat curent electric si fantana. Ramane sa speram la gaze si apa curenta.

Dia, si mie mi-a zburat gandul la raportul hoti-muncitori, dar am zis sa nu para ceva deplasat, poate aberam! Asteptam pozici cu casuta cu caciula!

Fetele, am fost la Porta....
Trebuie sa-mi aleg neaparat modele cu toc reglabil, si vreau sa va spun ca ajung la acelasi pret( al tocului) cu cel al foii de usa. Usile care mi-au placut mie ajungeau la vreo 8-10 mil/buc.
Mi-ar conveni sa le confectionez din PVC sau Al., caci le asortez mai bine cu tamplaria de la exterior(ferestre), si le fac cum doresc eu( adevarat graiti la faza cu oglinda pe interior!!!)

Racushoarele Cristina& Alexia - Maria
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimi spune:

Da Crixia, sunt foarte scumpe terenurile mai ales ca zici ca nici nu prea ai , deocamdata toate utilitatile... Pai in jurul Buc am vazut terenuri la banii astia si avea si toate utilitatile, dar eu vreau ceva mai ieftin.

Am vazut aseara un reportaj si spuneau ca acum la mare cautare in Constanta sunt terenurile agricole, pe care apoi le scoti din circuitul agricol, le parcelezi si apoi le vanzi mai scump, dar unde sunt aceste terenuri si la cat se vand acum???? Si cred ca sunt undeva prin statiuni probabil,dar cu acces rapid la mare, voi ce spuneti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimi spune:

Gasisem in Eforie( pe net) 500mp cu toate utilitatile(curent, gaze canalizare) cu numai 15euro/ mp, nu e bun pretul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

mi se pare prea bun pretul ca sa fie adevarat.dar mai stii?pana nu vezi nu crezi.

jo si alexandra


*********
jurnal
pierdut manual de instructiuni ptr cresterea copilului!cine il gaseste sa il traduca din limba bebeilor in limba mamicilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

Fetele, vaz ca sinteti la curent cu multe chestii, asa ca va rog sa-mi dati si mie un sfat: pt. izolarea unei mansarde de 80 mp cu vata minerala (2 straturi), folie anticondens si pardoseala din sipci de 3-4 mm e ok un pret de 60 mil?

Multam'

Carmen

"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume."
(Enriyeu Castaldo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Pegasis!
Pretul la care te-ai referit este pentru manopera?!? sau cu tot cu materiale? Eu m-am obisnuit sa dau cu zecile.... doar pe manopera( greoaie, ce-i drept). Pentru ce ai spus tu ar trebui sa fie totul inclus!
Cum ai zis???? " sipca de 3-4 mm", poate cm???

Sa inteleg ca vrei sa izolezi mansarda si va fi locuibila; cred ca iti trebuie ceva rezistent pe care sa calci, gen placi OCB!

Racushoarele Cristina& Alexia - Maria
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maurice spune:

Buna fetelor, multumesc pentru ca ati fost alaturi de mine, a contat mult. Hotii au ramas negustori cinstiti, noi ne-am mai obisnuit cu ideea, ne spunem tot timpul ca putea fi mult mai rau.
Mama a facut o criza de tensiune (stam cu parintii), desi ei saraca nu ii luasera nimic. Ce sa va zic ca si noi ne-am gandit la fostii muncitori, dar erau prea prosti si nici nu cunosteau Bucurestiul, nici nu stiau unde stam...dar e orice posibil. Asa dusmani mai aveam un vecin de bloc de care m-am luat ca are firma de confectii emtalice fara autorizatie fix sub dormitoare la parter si mai si batea un tarus pe strada sa faca loc de parcare si m-a amenintat si ala ca o sa vedem ce patim ... variante sunt destule, avem de unde alege!
Sau tot in ultimul timp au fost in bloc baietii de la o firma ce monteaza repartitoare de caldura si au intrat in toate camerele, au vazut ce este...Astfel apartamentul nu atrage atentia, nu avem nici termopane, nici usa metalica, nici nimic, ai mei au venituri foarte modeste.
Si ca sa termin am aflat si noi ca s-au tot spart apartamente in blocul asta la distante mari de timp insa, si tot pe la pranz, dar la unii s-au furat si cate 2 televizoare. O fi chiar din bloc omu'.
La noi santierul a mers mai incet, facem gardul, cu soclu de beton si apoi scanduri de lemn, pana la 2,5 m inaltime! Caut in continuare geamuri, am fost si la Salamander unde am aflat ca ei de fapt cica sunt mai scump decat ceilalti nemti! Dar am ajuns la concluzia ca toti au aceleasi preturi, pt toata casa adica 11 geamuri in jur de 2000 eur.
Am gasit pe unu sa ne faca toate instalatiile electrice, termice, sanitare cu 1500 eur, eu zic ca e bine, sa-l vedem la treaba.
Si mai vroiam sa o intreb pe Deborah ceva legat de Lindab, am primit o oferta de 100 mil pt o suprafata a acoperisului de 120 mp. Ei zic ca e inclus absolut tot, manopera si materiale, TVA. E posibil sa mai zica dupa ce inchei contractul ca totusi mai trebuie una alta si sa urce pretul?
si weekend placut

Mergi la inceput