@ mai construit cineva CASA !?! (5)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Carmen intr-adevar si la caini miroase daca nu speli.Noi am facut chenelul la caini(2 - unul mare si un pui de 2 luni jum care tot mare se face) doar de o saptamana dar zilnic spal cu furtunul la ei si betonul e sclivisit asa ca nu se imbiba cu pishi ca altfel mori.Ieri de ex le-am dat drumul in curte si pana atunci eu am frecat cu matura cu domestos cimentul ca sa nu miroase si chestia asta o voi face de 2 ori pe saptamana ca mor daca simt miros.Ai de lucru la casa pana bengalesti dar asta este pretul confortului fata de bloc.Nu m-as mai muta la bloc nici sa-mi faca cadou unul cu 5 camere super aranjat!
Restul fetelor profitati de toamna lunga si construiti?Noi acum finisam al doilea dormitor, abia astept sa fie gata.

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Buna seara prieteni!

Am avut un mic concediu, doar o saptamana, in care ne-am rupt total de Romania; destinatia Spania-Costa Brava. A fost super, mai a;es Barcelona. Mi-a placut tare mult arhitectura, nu lipseau balcoanele, dar balcoane in adevaratul sens al cuvantului, doar balustrada, nu cu geamuri. Majoritatea balustradelor erau din fier forjat, am furat cateva modele.
Cred ca v-am spus ca avem curent electric, e fff. bine venit, mai ales pentru meseriasii din interior.
Maggda ma intrebai daca ne mutam.... cred ca nu anul asta, mai sunt multe de finisat, de construit terasa, de aranjat curtea, de facut gardul la strada... si multe amanunte. Pe langa amenajari mai avem un motiv de intarziere - gazele, care asa cum ati patit si voi, cica nu sunt retele in zona... bla-bla. Sa vedem ce sa poate face individual macar. De fapt cel ma apropiat punct de gaze este situat la fel ca si cel electric, s-ar putea sa reusim sa-l aducem la noi.

Numai bine va doresc! Vreme buna de construit, ca noi am avut anul trecut pe vremea asta, ne-am oprit pe 18 decembrie, ca altfel faceam Craciunul pe santier!


Racushoarele Cristina& Alexia - Maria
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

Fetelor, ma gindesc ca daca tot construiti de zor v-ar interesa niste reviste. Ca am o colectie de reviste de amenajari (autohtone) si mi-ar parea rau sa le arunc la cos, poate va trebuie... Io-s in Bucuresti... Daca vreti dati-mi un PM.

Spor la treaba!

Carmen

"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume."
(Enriyeu Castaldo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maurice spune:

Crixia, bine ai revenit cu forte proaspete aduse taman de la Barcelona!
Pegasis, esti o draguta ca te gandesti la noi si multumim, eu inca nu am nevoie de reviste de amenajari caci sunt prea ocupata documentandu-ma despre chestii mai elevate gen "care e compozitia shapei" sau "sigurante cu protectie diferentiala"
Noi de 2 saptamani cautam meseriasi sa ne toarne sapa dar toti par sa se ghideze dupa celebrele "da vin maine la 9" si "ora 9 a sosit meseriasul nu a mai venit" . Macar in timpul asta am facut toate instalatiile, dar ne pare rau de vremea asta buna pierduta. A, mi-au ramas o gramada de materiale de la instalatii, ca zice omul "doar nu era sa masor cu ruleta cati metri de cablu sau pexal imi trebuiau!" sau "am uitat ca v-am mai zis o data sa cumparati conectori si teuri, si acum iar v-am zis sa luati, cam de 1,5 milioane lei!". Acum, daca as fi stiut dinainte, i-as fi zis de la inceput ca orice cantitate prea mare ramasa i-o voi scadea din manopera, asa ... bine ca pot face retur la magazin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Fetelor, am inceput sa facem calcule sa vedem cam cit ne vor costa semi-finisajele.

Mai avem inca ceva timp, prin decembrie am hotarit ca ii vom suna pe mesteri (alti mesteri nu cei care ne-au facut casa la rosu) ca sa hotarim impreuna si sa vedem daca suntem de acord cu preturile lor pt finisaje si daca da, sa inceapa sa lucreze de cum se desprimavareaza adica speram ca din luna martie.

Intre timp ne uitam la materiale, asa sa ne facem o parere ca poate pina in martie nu mai sunt aceleasi preturi.
Cei care ne-au facut casa in rosu ne-au zis ca nu ne ajung in nici un caz 5000 de euro pentru exterior!
Voi ce ziceti??
Noi am socotit materialele cu aproximatie (ciment, var, polistiren, 5cm, plasa, nisip, adeziv soclu...) si am ajuns la suma de 40 000 000 lei .

Manopera doar la exterior semifinisat depaseste 200 000lei/m2?

Noi am socotit ca avem 270m2
Deci ar fi vreo 100 000 000 lei exteriorul cu tot cu manopera
Ce ziceti? Sunt bune calculele mele? Stiu ca nu se potrivesc calculele de acasa cu cele de pe santier dar e prea mare diferenta fata de ce mi-au spus fostii mesteri!
Ei sunt ferm convinsi acum ca ii luam tot pe ei dar noi abia am asteptat sa ne scapam de ei chiar daca nu au facut tot ce trebuia facut .



Dia & printesele : Caroline Iulia (14 iulie 2002), Stephanie Daria (09 martie 2004)

http://fr.photos.yahoo.com/ph/dia_codat/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Upps, mi-a apasat Steph pe mouse si a trimis mesajul!

Continui ideea:

Avem multi pereti din rigips carton care i-am considerat ca intra la pretul casei in rosu.
Am hotarit de la inceput ca indiferent din ce sunt peretii, casa in rosu trebuie sa aiba toti peretii construiti. La final au tot tergiversat , ca nu pot sa ii faca acum ca nu e bine, ca se murdaresc de la sapa (or avea si uun pic dreptate la faza asta), ca ii fac cind fac finisajele.
Apoi, avem la scari caramida din sticla. Ne-au pus sa cumparam caramida, ca au zis, da intra la casa in rosu ca doar e caramida char daca e de sticla! Nici asta nu au mai facut-o ca o fac la finisari.

Asta e, nu cred ca ne vor costa chir asa mult toate chestiile astea cind vom negocia cu noua echipa pe ansambul finisarile interioare si exterioare.

Asa ca fetelor, dati-mi va rog niste preturi aproximative. Cam cit m-ar costa exteriorul si interiorul (separat).

Voi cum ati negociat la interior? Finisat sau semifinisat? Adica inclusif zugravit sau doar pina la faza de zugravit?

Spor la construit,


Dia & printesele : Caroline Iulia (14 iulie 2002), Stephanie Daria (09 martie 2004)

http://fr.photos.yahoo.com/ph/dia_codat/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Dia, ii vreau si eu pe mesterii tai! Noi avem...cred..o suprafata similara. Am primit o oferta de termosistem + tencuiala decorativa - materialele ne costa cam 3,500 euro...si manopera tot atat. Mai cautam, poate chiar cei care vand termosistemele le si monteaza, ma gandesc ca e mult totusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Deborah77 din pacate mesterii sunt in Timisoara si nu in Bucuresti.

Eu in calculul materialelor nu am pus inca la socoteala ultima tencuiala exterioara. Asta e ceea ce numesti tu tencuiala decorativa??
Si oferta de termosistem ce e? Polistirenul sau nu?

Eu nu stiu inca denumirile astea ca inca nu am inceput cu finisarile. Am invatat doar plin de denumiri de la constructia casei in rosu: etrieri, boiandrugi, elevatie, ce mai, stiu sa citesc un plan ca un inginer! De fapt cred ca toate vom putea sa ne facem constructori dupa ce ne construim casa!



Dia & printesele : Caroline Iulia (14 iulie 2002), Stephanie Daria (09 martie 2004)

http://fr.photos.yahoo.com/ph/dia_codat/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Fetelor, nu bintuie nimeni pe aici?
Toate sunteti pe santier??

Dia & printesele : Caroline Iulia (14 iulie 2002), Stephanie Daria (09 martie 2004)

http://fr.photos.yahoo.com/ph/dia_codat/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Fetelor aseara am terminat de zugravit a doua camera de la etaj!Am facut curat, am pus candelabru si luni mergem dupa parchet si sa comandam jaluzele verticale.Ce senzatie placuta e cand muncesti(eu cu sotul am facut;el a gletuit, eu am smirgluit-3 zile- de am facut peretii ca sticla si am dat cu lavabil).Am comandat si corpul de tv, 2 noptiere si mobilierul pt dresing.Anul viitor va trebui sa schimb tapiteria pe pat.Oricum deja suntem tare obositi ca am muncit mult in vara asta.

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput