Laptele matern de calitate?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

exact cum zice si caro - primul laptic care vine e mai diluat. eu am lasat sa curga intr-o canita (aveam enorm de mult lapte si curgea singur din sani ca din robinet), si mi s-a parut ca avea o nuanta albastruie
lasa puiul sa pape doar laptic de la san si totul va fi in regula. cu cat bb suge mai mult, cu atat cantitatea de lapte produsa de mami a lui va fi mai mare.

sa cresteti mari!



foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Mi-am mai adus aminte de o chestie babeasca, dar care pare buna, eu am probat-o. Mulge-te intr-un paharel si incalzeste o lingura de lapte la aragaz si vezi daca dupa ce da in clocot se separa sau ramane ca laptele de vaca fiert. Daca se separa se zice ca nu mai e bun laptele. Trebuie sa ramana ca laptele de la piata proaspat dupa ce il fierbem.

P.S. Si ar mai fi o metoda, sa il lasi laptele(nefiert) in pahar pe masa, o ora-doua, sa vezi daca se separa grasime si face ca un fel de caimac. Asta inseamna ca e bun.

Mami-Mada si minunea Sofia Maria,12/08/2004

POZE CU MINUNEA MEA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caro spune:

quote:
Originally posted by Fiquelle

Mi-am mai adus aminte de o chestie babeasca, dar care pare buna, eu am probat-o. Mulge-te intr-un paharel si incalzeste o lingura de lapte la aragaz si vezi daca dupa ce da in clocot se separa sau ramane ca laptele de vaca fiert. Daca se separa se zice ca nu mai e bun laptele. Trebuie sa ramana ca laptele de la piata proaspat dupa ce il fierbem.

P.S. Si ar mai fi o metoda, sa il lasi laptele(nefiert) in pahar pe masa, o ora-doua, sa vezi daca se separa grasime si face ca un fel de caimac. Asta inseamna ca e bun.

Mami-Mada si minunea Sofia Maria,12/08/2004

POZE CU MINUNEA MEA


... asta e ca si cum ai spune ca de la vaca mulgi lapte gata batut.... ce ti-e si cu babele astea!

Mergi la inceput