O noua sarcina - la cat timp dupa cezariana?

O noua sarcina - la cat timp dupa cezariana? | Autor: impreuna

Link direct la acest mesaj

As vrea sa aflu si eu cat mai multe pareri despre aceasta problema.
Am nascut prin cezariana in noiembrie 2004 (acum 9 luni) si as vrea sa stiu care e perioada optima pt ca organismul meu sa suporte o noua sarcina.
Sau care e perioada minima de refacere a organismului pentru aducerea pe lume a unui alt copil.
Multumesc anticipat!

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Minim 1,5-2 ani.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Cu cat lasi mai mult timp, cu atat e mai bine, desi am vazut cazuri in care sarcina a intervenit si la 7-8 luni dupa nastere si totul a fost ok. Cred ca depinde foarte mult de organism si de bafta personala.

Mira si fetita dulcika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicamariei spune:

mie mi-a spus doctorul ca 2 ani intre cele doua operatii de cezariana, si apoi o alta doctorita a zis ca 2 ani sa treaca intre cezariana nr 1 si cand este conceptia sarcinii nr 2. multi doctori insa dau aceasta recomandare ca sa le fie lor mai comod sa nu isi asume nici un risc, ca ideea e sa se refaca muschiul uterului ; riscul e ca in lunile 8-9 de sarcina, burta fiind mare, unele femei pot avea probleme de rupturi uterine ; fatul nu ar avea nimic cica, dar tu ca gravidutza te cam chinui. Ca sa nu ajungi aici, daca totusi ramai gravida mai devreme de termenul safe de 2 ani, teoretic in ultimele luni ale acestei sarcini trebuie sa cam stai la pat si sa ai activitate de leguma, ca sa eviti ruperea muschiului uterului din pricina greutatii copilului. Cam astea sunt coordonatele. Daca ramai gravida mai devreme, medicii zic ca sa iti asumi riscul.

Succes !! Sa dea Dumnezeu sa ramai, cand o fi. Ca aranjeaza Cel de Sus sa fie bine.
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Cred ca depinde de la persoana la persoana....mie mi-a zis ca la un an de la prima,pot ramane insarcinata iar....cel mai bine e sa-ti intrebi medicul,el iti cunoaste trecutul,stie cat de repede te-ai vindecat,probleme,etc...

Sabina are nevoie de ajutorul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">ajuta aici

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
poze Alexia

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura radulescu spune:

Mie mi-a spus doctorul 1 an intre sarcini deci cca 2 intre operatii.
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Mie mi-a zis ca dupa un an de la operatie pot sa raman gravida... Dar daca raman dupa 2 ani e si mai bine.
O zi buna



Gabrielle mamica lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
0 - 2 years 2 - 3 years
Opere de arte Mini-Vacante(New!)

Exerciti Animate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuta spune:



mie mi-a zis la controlul pe care l-am facut dupa 8 luni de la cezariana ca pot sa ma apuc de urmatorul copil.
va pup



ali, bodi si andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

La controlul facut la 4 luni dupa nastere dr mi-a spus ca in medie un an intre prima cezariana si conceptie, dar ca nu e nici o problema daca se intampla mai repede. Oricum, important e ceea ce spune medicul tau, pt ca fiecare organism e diferit. Pe de alta parte, tot dr mi-a zis ca ideal ar fi ca intre copii sa fie diferenta de 3-5 ani.



Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miag spune:

eu stiu ca ar trebui 2 ani intre cele doua operatii.

Mia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Fetelor mersi mult de tot pentru raspunsuri. M-am mai linistit si eu, mai putin si o sa am un an de la operatie, dupa care poate no sa mai fiu asa stresata ca tre sa ma protejez.

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput