bb de 5 luni maninca putin si nu creste :(

bb de 5 luni maninca putin si nu creste :( | Autor: sirimie

Link direct la acest mesaj

Noi de vreo luna asa ne chinuim sa diversificam, facem 1 pas inainte si 3 inapoi Si in plus, in 2 saptamini a crescut 20g

Am inceput cu cereale cu lingurita (Bebelac de porumb), i-au placut dar a varsat. Pe urma i-am dat suc de morcov, de mar. Pe urma iar cereale, am gasit cereale Humana care ii plac. Pe urma piure de mar cu cereale - la inceput i-a placut, pe urma nu a mai vrut. Acum maninca cereale la masa de la 10-11 (in loc de piure de mar) si tot cereale la masa de seara 18-19. Intre timp bea si suc de piersica si de portocale, pentru ca e constipat de obicei si speram eu sa nu mai fie - dar tot e... La masa de la amiaza 14-15 acum ii dau lapte, dar nu mai vrea sa manince nici lapte.. Trebuie sa incepem cu supa, vom incepe in citeva zile..

Mai sint copii care fac asa sau trebuie sa ma ingrijorez ca ar fi bolnav si sa facem analize? Cind nu e la masa e vesel, gingureste si chiuie, ride oricui vorbeste cu el, nu sta deloc pe burta si e in miscare tot timpul..

Va dorim sa cresteti mari si frumosi! :)

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Aoleu, si in cat timp i-ai dat tot ce ai insirat acolo???
Normal ca le-a varsat!!!!
Cand obisnuiesti un copil cu ceva nou, nu ii dai o data si apoi gata!!! nu ii place, trecem la altceva !!! Ii dai putin, apoi putin mai mult, dar ramai pe ce ai inceput...nu le schimbi de la o zi la alta!!!
Nu de alta, dar asa am facut eu cu laptele cand am vrut sa renuntam la formula, am incercat o gramada de formule si lapte de diferiti producatori si am sfarsit prin a nu-i mai da deloc lapte ca nu il mai suferea!!!

Asteapta sa se acomodeze bine cu cerelale, sa treaca o luna si apoi treci la supica!!!
Mie mi se pare ca manaca foarte bine, 2 mese de cereale si una de fructe...


Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi si David
Poze la munte si la mare

Poze noi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Sanzi_ana are dreptate, cam mult pentru 5 luni. 2 mese solide, deja? Eu am facut asa: orice aliment nou i l-am dat prima zi maxim 2 lingurite, urmatoarea 2-3, apoi 4-5, si completam cu lapte. De-abia la 6 luni avea o masa solida pe zi. Sunt prea multe "noutati" pentru un bebelus. Pe langa riscul de alergii, trebuie sa-i lasi timp sa se obisnuiasca cu consistenta si gusturile noi. Si inca ceva: se recomanda sa introduci noutatile pe rand, adica daca nu i-ai mai dat nici morcov, nici dovlecel, de ex., sa-i dai cateva zile morcov, apoi dovlecel. Asta ca sa poti depista eventualele reactii negative la aliment. Daca-i dai mai multe mancaruri noi odata n-o sa stii de la ce a facut buite, sau constipatie, sau diaree. Sigur, poti sa combini un aliment deja introdus si la care stii ca reactioneaza bine cu unul nou.
Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Am inceput de vreo luna si jumatate (avem 5 luni si jumatate acum). Nu i-am dat niciodata 2 lucruri noi deodata si asteptam 4 zile sa ii vad reactia dupa fiecare aliment nou. Am inceput de fiecare data cu cantitate foarte mica si pe urma am marit. Nu a facut diaree pina acum, si daca a varsat am mai incercat peste 2 saptamini. Chiar ma consider prea fricoasa in a introduce lucruri noi (si ma opun presiunilor bunicilor in fiecare zi...), sa nu cumva sa pateasca ceva.

M-am exprimat gresit, eu doar il servesc cu 2 mese solide pe zi dar el nu maninca Dimineata nu mai vrea piure de fructe, i-am dat cereale ca sa manince ceva Seara maninca maxim 100g de cereale cu lingurita, si in ultimul timp refuza complet masa de lapte de la amiaza

Asa ca intr-o zi normala maninca asa: la 6-7 140ml lapte, la 11 150g cereale, la 15 aproape deloc lapte, la 19 100ml cereale si seara 130ml lapte.. Eu as fi foarte multumita daca el ar creste in greutate, dar n-o face Ar trebui sa ii fac analize?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi! :)

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

100-150 g cereale la varsta lui e f. bine, unde mai pui ca le mananca de 2 ori pe zi. Dar lapte bea f. putin. Ar trebui macar 500-700 ml. lapte pe zi. N-ai incercat dupa ce mananca cerealele sa-i dai lapte, in loc de apa? SI in general, in loc de apa sau ceai sa-i oferi lapte, ca sa-i mai cresti cantitatea zilnica. Dar, niste analize poate n-ar strica, poate are paraziti. E cumva mai palid decat de obicei si cu cearcane?
Se poate sa fie doar o faza, a avvut-o si Matei dar pe la 7 luni. I-am facut analizele si totul a iesit in regula. Si-a revenit cam intr-o luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babisa spune:

Poate din cauza constipatiei ? probabil ca micutul se simte umflat in burticuta .Sau poate nu ii plac cerealele...sa speram ca are sa se inteleaga mai bine cu legumele.
Sincer nu prea stiu ce sa te sfatuiesc dar ii doresc sa ia in greutate si multa sanatate.
P.s - eu cu fetita mea cand am probleme cu mancatul(in perioada dintisorilor)...o pacalesc dandu-i sa pape direct dintr-u paharut(dar ai grija sa nu curga mult ,sa nu se inece),iar ea o ia ca pe o joaca si uite asa ...dar ai grija ca are sa se faca ca un porcusor,jumatate in gurita si jumatate pe hainute.
Bafta multa si pofta buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Eu am avut aceasta problema cu Sebastian ...Nu a vrut nimic sa pape decat lapte pana la 1 an si 1 luna ..ii faceam supe, fructe ...toate bunatattile si el nu vroia nimic.. .lua o lingurita si pe a doua o dadea afara...scandaluri cu mama ca nu ii fac la copil de mancare si ca nu vrea ptr ca nu il invat eu sa pape cu lingurita si numai D-zeu stie cat am incercat.....De la 1 an si 1 luna l-am dat la sfatul doctoritei la Cresa poate poate incepe sa mance vazandu-i pe ceilanti copii ...si asa a fost ..a inceput sa mance..dar nu imi mananca nici acum la 7 ani carne( decat snitele ..crede ca sunt ou si mezeluri) ...iar pana cum 4 ani nu manca nimic ce e rosu...Benny e tocmai invers..
Fiecare copil e unic si de dezvolta cum vrea "muschiul lui" dar daca va continua ar trebui sa ii faci din cand in cand ceva teste (mai mult ptr linistea ta)


Va pupam dulce pe toate si pe toti,va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!

Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98)



http://community.webshots.com/user/alessia1055

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina costin spune:

Aceeasi problema am avut-o si eu cu fetita mea,dar pe la 2 luni,a inceput sa refuze laptele,minca f.putin(cca500ml),si daca insistam voma.Am fost la mai multi medici si spuneau ca nu are nimic,dar nimeni nu-mi putea explica de ce maninca la 2-3 luni mai putin ca la o luna.
Pe la 4 luni am nimerit la o dr.de spital care dupa mai multe intrebari a hranit-o ea.Atunci si-a dat seama ca avea reflux gastro esofagian si refuza mincarea din cauza arsurilor de pe esofag.
Nu spun ca bb tau are asa ceva,dar cred ca e bine sa mergi cu el la dr.poate afli cauza.
Sanatate multa.
Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Multumim mult pentru raspunsuri si sfaturi

Alina, Vladut varsa destul de mult, e posibil sa aiba asa ceva. Dar doctorul nostru ne-a spus sa nu ne ingrijoram prea tare.

Cum ati rezolvat problema cu refluxul gastro-esofagian? Ce analize a trebuit sa faceti pentru diagnostic?

Multumim frumos!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi! :)

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina costin spune:

Pentru ca refluxul se vede doar la tranzit baritat iar fetita mea era prea mica si inca o analiza nu stiu exact cum se cheama dar care necesita anestezie totala,dr.a dat diagnosticul dupa simptome,dar cum am spus este un pediatru de spital care s-a mai intilnit cu astfel de cazuri.Si noua ne-a spus pediatra ca nu are nimic si inca doi dr.la care am mai fost(tot medici de fam.ped.),dar eu nu i-am crezut deoarece nu puteau sa i-mi explice de ce fetita mea nu maninca macar aceeasi cantitate ca la o luna.Fetita mea a avut doar 2 kg la nastere si nu a supt deloc la sin,dar eu m-am stors si-i dadeam numai lapte de-al meu.Primele doua luni minca destul de mult(600-700Ml-nu stiu de ce i-mi notam tot timpul cit minca la fiecare masa)si crestea f.bine cca 1,2kg.La 2 luni dr.ia dat fe.care nu l-a tolerat,de atunci fetita mea a redus cantitatea de lapte si nici in greutate nu mai lua ca in primele doua luni(cca 500 gr).Ulterior am
aflat ca fe.i-a declansat refluxul.Cel mai bine este sa mergi la un pediatru de spital dar poate ai pe cineva care cunoaste un astfel de dr.deoarece sunt si multi dr.care nu prea le pasa de copii.
Noi am avut noroc de aceasta dr.care nici nu primeste nimic,doar cind si cind cite un buchet de flori cu toate ca noi si acum mergem la ea pentru orice fel de problema.Dumnezeu sa-i dea sanatate.
I-ti urez mula bafta in gasirea unui medic bun si multa sanatate puiului tau.
Daca vrei sa ma mai intrebi ceva trimite-mi un mail.
Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betilina spune:

Buna Simona! Se pare avem ceva lucruri in comun. Si eu am o fetita nascuta pe 27 feb 2005, cu care am aproape aceleasi probleme.
Am nascut-o cu 3kg, iar in prima luna nu a luat decat 350gr si am urmat sfatul dr pediatru de fam si am trecut-o pe lapte praf. A inceput sa i-a mai bine in greutate, dar am dat in altele. Dupa 2 sapt de bebelac au inceput varsaturile si ne-a trimis la Gr. Alexandrescu cu suspiciune de hipertrofie de pilor, dar acolo dupa 2 sapt jum ne-au spus ca nu e cazul si pana la urma au ramas la parerea ca este reflux esofagian. Pt asta se fac analize doar cand e ceva mai mare si poate lua bariu si poate colabora cu dr in timpul investigatiei. Dupa ce am revenit la Milumil a mers mai bine, dar tot varsa si avea diaree, asa ca au zis ca e intoleranta la lactoza si am tinut-o pe lapte fara lactoza. Nu am renuntat si am mai incercat cu lapte Milumil amestecat cu cel special, si dupa un timp si-a mai revenit. Apoi pe la 4 luni am inceput diversificarea cu mare grija. Si pe noi ne-au presat toti ce-i din jur cu "pana la 4 luni nu i-ai dat nimic?", dar mi-a fost tare frica sa experimentez, mai ales ca am tot avut probleme.
Acum si eu sunt tare ingrijorata, pt ca dupa o sapt in care a luat 340gr, a urmat una cu 160, iar in ultimele 10 zile doar 40gr.
Acum mananca;
-dim un biberon de lapte 180 de lapte (am micsorat pt ca ni-i s-a spus ca 230 cat manca ea e prea mult pt varsta ei si de aceea varsa la fiecare masa)
- pe la 10-11 o masa de mar ras cu 2 biscuiti si branza de vaci
- pe la 14-15 un biberon de lapte 180
- pe la 19 o portie de cereale Milubrei 130-140
- seara la 23 un biberon de lapte 180
In schema asta e variabila masa de dim pt ca uneori se scoala tarziu si sare prima masa. Am incercat sapt trecuta piure de legume cu carne si nu prea i-a placut asa ca am lasat-o un pic, vom incerca din nou maine.
La analizele de sapt trecuta i-a iesit ceva anemie si un pic de rahitism din cauza proastei absortii a vigantolului, asa ca am inceput cu vitamine Sana-sol, Fe si i-a facut injectie cu D3 in loc de Vigantol.
Nici noi nu stim prea bine ce-i cu ea, poate din cauza celor 2 dinti care i-au iesit, din cauza scaderii bruste a cant de lapte de la 230 la 180 sau poate din cauza mea, ca sapt asta am avut ceva probleme de sanatate si am tot fost la spital si nu prea am stat cu ea si nu prea a mancat corespunzator, dar oricum cand vine dr din concediu vom merge din nou la un control daca nu-si revine.
Daca vrei sa vezi cum aratam ne gasesti la adresa:
http://community.webshots.com/user/betinacio
Voi prin ce zona locuiti? Poate ne intalnim la plimbare.

Betilina si Mariuca (27 feb 2005)

Mergi la inceput