Ii curge nasucul

Ii curge nasucul | Autor: gangurici_licurici

Link direct la acest mesaj

Lui Matei (9 luni), de vreo saptamana, ii curge nasucul, fara alte simptome. I l-am sters eu cat am putut, l-am chinuit cu pompita, dar vad ca totusi nu-i trece. N-are febra, nu e prost dispus, ca un copil bolnav, dar nasul curge. Azi am observat ca transpira mai abundent in zona capului.
Ce sa-i fac? N-am sunat-o pe dr. ca nu mi s-a parut grav, si probabil ca solutia ei era sa-i dau Nurofen, si sa astept sa-i treaca, dar parca n-am chef sa-l indop cu Nurofen asa, degeaba. Cred ca ma duc la homeopat cu el, dar pana atunci poate mai aveti voi sugestii.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Tot Nurofen iti recomand si eu !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Pai da, dar pe prospectul de la Nurofen scrie ca se recomanda in stari febrile sau pentru calmarea durerilor. Ori el n-are nici una nici alta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaide spune:

Eu n-as da Nurofen daca nu are febra chiar daca e si antiinflamator si as presupune oaresce inflamatie locala. Sa nu fie o alergie. Incearca cu chestii locale(gen ser fiziologic, Nazomer, Nostamine) ca sa mentii igiena locala si sa nu degenereze. Ai putea suna medicul sa te sfatuiasca exact ce sa-i pui. Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcuali spune:

In conditiile in care ii curge nasucul e vital sa i-l tii curat pentru a evita o complicatie pe mai tarziu. Ii pui ser fiziologic si apoi cu pompita scoti mucozitatile.apoi ii pui in nasuc picaturi vibrocil -3 ori pe zi sau spray pivalone - 2 ori. vibrocilul creste cantitatea de mucozitati insa se elimina in 2 zile tot , pivalonele usuca. Bineinteles ca asta a fost recomandarea pediatrului nostru de fiecare data cand theo a fost racit deci adreseaza-te si tu medicului. Picaturile nu se pun mai mult de 5 zile . concomitent ii dadeam si nurofen, numai seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Daca nu are febra nu-l indopa cu Nurofen.
Asa cum spunea marcuali, pune-i Vibrocil in nasuc dupa care aspiri mucii cu pompita.
Chestia cu transpiratul poate fi si de la caldura. Nu cred ca are legatura cu nasucul.
Fetita mea transpira tot timpul cand e cald afara.

"Cine se amesteca in Legenda Personala a altuia, niciodata nu si-o va descoperi pe a lui." ~ Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Mergi la un medic totusi,poate are o alergie la ceva.
...nu cred ca e necesar Nurofenul...

Sabina are nevoie de ajutorul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">ajuta aici

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
poze Alexia

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_dumitrescu spune:

Eu ti-as recomanda sa mergi la medic, eventual la ORL-ist, chiar si pt motivul de a te linisti dar si de a exclude altceva; Intr-o saptamana ar fi trebuit sa se amelioreze situatia. Important este sa-i si cureti bine nasul, cum au zis si celelalte fete, cu ser fiziologic sau spray-uri cu apa de mare si pompita; sau cu betisoare de urechi poti incerca (desi nu sunt indicate) dar de acelea cu opritor pt a nu introduce prea adand in nara si risca altceva ; Merge Vibrocil, Olynth0,05%s.a.Daca este nasul infundat noaptea si nu poate respira la mine a functionat bine o capsula de Karvol pe o batistuta la distanta de 2-3 metri de copil.Si trebuie verificata temperatura periodic pt ca oricand poate creste si incearca sa-l culci cu capul un pic mai sus pt a se scurge mucusorii. Eu am trecut de curand prin asa ceva dar in 7 zile era vindecat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Multumesc de raspunsuri. Nasul nu-l are deloc infundat, doar curge. Iar transpiratia nu cred ca e de la caldura, ca am observat ca transpira azi, cand a plouat toata ziua si a fost racoare. O sa merg la doctor, ce-i sigur e sigur.

Mergi la inceput