cum scade febra la copii???... fara medicamente???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Dar totusi ramane intrebarea ce febra are?

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

sosetele cu otet sunt sfinte!Eu i-am pus doar o data prosoape ude pe picioare,la pneumonie cand avea 40 cu tot cu nurofen..a scazut ceva.Baia n-am incercat-o.Compresa rece pe frunte n-am pus si nici n-o sa pun vreodata,ma tem sa nu-i fac mai rau
Da-i daca accepta suc de morcov,proaspat stors.
Daca e grav si nu scade alternand nurofen cu parcetamol si leacurile babesti da-i picaturi de fiola de algocalmin,cate o picatura pentru cate kile are copilul.
Nu e de glumit cu febra si ai grija sa nu faca niciodata convulsii,sunt extrem de periculoase.Mai bine ii dai antitermice decat sa risti.
pana la urma de ce are febra?rosu in gat?
asta e buba noastra..puiul meu la rosu in gat face aproape 40 in cateva ore

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns licutz spune:

Noi saptamana trecuta am patit ceva de genul acesta, s-a trezit copilul cu febra 38,5 i-am dat nurofen si am inmuiat sosetelele in apa cu cateva picaturi de otet de trandafiri, care se gaseste la farmacie si este special ptr. asa ceva. Oricum seara am chemat salvarea caci nu mai stim ce sa fac si mi-a dat diagnostic de ros in gat cu puroi chiar (la un an si 2 luni), asa ca am trecut imediat pe augumentin. Cert este ca dupa 2 zile de febra in mod constant 38, aceasta a disparut si i-au aparut bubicile pe burtica, atunci s-a schimbat diagnosticul in roseola infantum (deci am luat degeaba antibiotic). Asa ca va pot spune ca s-ar parea ca umbla infectiile virale si contagioase prin parcuri, caci din alta parte nu stiu sa o fi luat, sau a facut-o el pur si simplu.
Licutz mama lui Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Eu stiam de sosete cu otet, spirt si apa in parti egale. Adevarul este ca noi (cand a avut rosul in gat) am incercat si combinatia asta si doar sosete cu otet si comprese cu apa rece si impachetari dar fara antitermice nu reuseam nimic.

Si noi am fost diagnosticati azi cu Rubeola, dupa ce in weekend a avut febra, cam 38,6. Vad ca nu suntem singuri pe aici mai este si Licutz, ai grija sa nu aveti si voi deaface cu asa ceva.

Multa sanatate si sa ii scada febra repede.

Elena & Alexandra (25.09.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51010" target="_blank">Povestea Alexutei

Mergi la inceput