Pete galbene pe dintisori!!

Pete galbene pe dintisori!! | Autor: marcuali

Link direct la acest mesaj

Theo are 1 an si 5 luni, i-au iesit toti dintii, inclusiv caninii si 4 maselute, insa sunt incarcati cu un soi de piatra galbena. Am inceput sa il spal pe dintisori de vreo 2 luni poate chiar mai bine desi periajul nu este cel corespunzator - ma musca sau scuipa perita. Avem periuta si pasta de dinti adecvate varstei dar si o perita de silicon-degetar.Am mers la stomatolog care mi-a spus ca dintii sugarului sunt mai retentivi si de aceea se incarca mai repede, mai ales ca alimentatia e bazata pe lactate si ca in plus el nu "roade" alimentele. Totusi eu sunt ingrijorata si ma intrebam voi ce spuneti?a mai patit cineva asa, aveti vreo "solutie minune"pentru curatarea dintilor? Nu mi-as dori ca la 2-3 ani sa merg cu el la stomatolog pentru tratarea cariilor, mai bine previi decat sa tratezi.
Mentionez ca nu am facut nici un tratament medicamentos in timpul sarcinii si alaptarii (l-am alaptat pana acum o luna), nu i-am data dulciuri sau zahar pana la 1 an si 2 luni, nu a mancat la biberon pana la 1 an si nu consum ceai indulcit. Singura "chestie" suspecta - in timpul eruptiilor dentare l-am dat cu calgel sau dentinox, insa nu de mai mult de 2 ori pe zi, doar in timpul crizelor.
Astept raspunsurile voastre!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebetica spune:

Stefan are 2 ani si 10 luni si i se macina dintisorii deja. Inceputul a fost asemanator. Se pare ca trebui sa asteptam pana cand se vor schimba.

.... Ioana si al ei STEFAN DIMITRI ....... (de 2.4 anisori)

http://share.shutterfly.com/osi.jsp?i=EegNWjFi0btWMa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

David are 2,6 ani si are pete negre...Denstistul ne-a spus ca sunt resturi alimentare si ca sa insistam cu periajul...
Asa ca am cumparat o periuta de adulti (ca e putin mai dura) si frecam de 3 ori pe zi, si deja au inceput sa dispara petele...

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi si David
Poze la munte si la mare

Poze noi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy spune:

quote:
Originally posted by sinzi_ana

David are 2,6 ani si are pete negre...Denstistul ne-a spus ca sunt resturi alimentare si ca sa insistam cu periajul...
Asa ca am cumparat o periuta de adulti (ca e putin mai dura) si frecam de 3 ori pe zi, si deja au inceput sa dispara petele...

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi si David
Poze la munte si la mare

Poze noi!!





si cum de avetzi rabdare sa-l convingetzi sa faca asta zilnic???


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Pai ii spun ca trebuie sa scapam de petele negre de pe dinti, si ca mai intai freaca mama si apoi David...ca nu vrem sa ajungem sa intre albinuta lui domnu stomatolog in gurita, decat de control!!!!
I-am luat mai multe periute dragalase si el alege cu ce periuta ne spalam, si acum caut o periuta electrica care freaca mai bine si are si vibratii!!!!

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi si David
Poze la munte si la mare

Poze noi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcuali spune:

Multumesc pentru raspunsuri!
Ideea ca la noi merge tare greu cu periajul, e inca mic si nu intelege treaba cu petele de pe dintisori trebuie sa dispara. Sper sa se invete pe viitor si intr-adevar sa putem sa curatam zona!

Mergi la inceput