PILULELE

PILULELE | Autor: Alyna24

Link direct la acest mesaj

Am si eu o intrebare:Cat timp e bine sa iei pilule anticonceptionale?
Eu iau de vreo 7 ani , cu pauze bineinteles insa de un timp am dureri de cap frecvente si mi s-a spus ca de la pastile.Asa o fi?Voi ce stiti?
Multumesc si astept sfaturi si pareri!



http://photos.yahoo.com/alinafobl

Alyna Fobl

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns riana spune:

Intrebare :"Cat timp e bine sa iei pilule anticonceptionale?"
Raspuns : nici o zi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

Si acum, sa dau totusi si un raspuns mai serios.
Daca dai o cautare pe google, o sa gasesti o gramada de articole despre efectele "ascunse" ale anticonceptionalelor.
Si eu am luat , cam 5-6 ani, cu pauze, logest - recomandat de medic.
Am renuntat.
Desi nu sunt grasa si mananc sanatos, nu sunt sedentara etc, am facut celulita - e stiut ca anticonceptionalele retin apa in organism.
Am devenit depresiva oarecum, mi-au facut praf sistemul imunitar, am devenit alergica la tot ce misca. Iar in momentul in care am renuntat la ele, 3 luni am avut niste depresii ingrozitoare, ameteli, dureri.
Usor, usor, organismul s-a reglat.
Stiai ca anticonceptionalele mananca acidul folic din organism ? Acidul folic este "caramida ADN-ului". Femeile care inainte de sarcina au luat anticonceptionale, trebuie sa ia o doza de acid folic mai mare decat femeile care nu au folosit pilule, pt. ca la ele e mai mare riscul de a iesi copilul cu malformatii.
Gandeste-te asa : corpul nostru are un sistem propriu hormonal de functionare, e ca un lant, foarte fragil de altfel. Prin anticonceptionale noi intervenim in acest lant, inlocuim hormoni naturali, cu altii artificiali.
Cum ar putea fi asta bine pt. corpul nostru ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Apropo de apa retinuta in organism, cum putem face sa o eliminam? Exista ceaiuri speciale sau alte remedii? Eu m-am ingrasat 1 kg intr-o luna de cand iau pilule (numai cu progesteron) desi n-am mancat mai mult.

Cristina
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14.12.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemessis24 spune:

buna! eu stiu k pilulele cu progestogen au niste efecte secundare nasoale,adik pilozitate excesiva,asa mi-a zis docorita de la planning...eu le-am intrerupt pe cele combinate,tot la sfatul d-nei,si mi-a recomandat ovule spermicide,PHARMATEX..am cautat pe net si se pare k sunt bune impotriva infectiilor,unor virusi,mai multe chestii...abia astept sa le folosesc,sa vad cum sunt si sa va spun si voua...oricum,stiam k nu e bine sa le folosesti multi ani,pe astea combinate..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Eu am luat Mycroginon pina sa ramin insarcinata si Exluton dupa, pentru ca alaptam. De 2 luni nu mai alaptez, dar am rams la Exluton pentru ca sint printre cele mai "usoare" pilule. Dupa al doilea bebe poate o sa renunt de tot la anticonceptionale orale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

DIn cate am inteles nu sunt prea bune si chiar pauzele intre ele, asta dak suntem nevoite sa luam, ar trebui sa fie destul de mari..am citit o data pe net un articol in care se spunea k nu pot preciza exact toate efectele negative ale anticonceptionalelor pentru k au o piata de desfacere f mare si se castiga bine..asa k idee zic eu k nu sunt tocmai bune..dak mai tinem cont si de ultimul studiu de la Lyon k sunt cancerigene atunci ar cam trebui sa renuntam la ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nonna spune:

De la pastile poti avea dureri de cap.Mergi urgent la medic sa le schimbe.E mult 7 ani,depinde si ce varsta ai, daca fumezi,cum stai cu ficatul,caci pauza e controversata,unii ginecologi o recomanda,altii nu.Dupa ce faci un copil poti trece la alte metode contraceptive.stiu persoane care au luat 10 ani cu pauza dar nu peste varsta de 35 de ani,chiar daca nu fumau.Consulta medicul si te va sfatui ce-i de facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cami71 spune:

quote:
Originally posted by nemessis24

buna! eu stiu k pilulele cu progestogen au niste efecte secundare nasoale,adik pilozitate excesiva,asa mi-a zis docorita de la planning...eu le-am intrerupt pe cele combinate,tot la sfatul d-nei,si mi-a recomandat ovule spermicide,PHARMATEX..am cautat pe net si se pare k sunt bune impotriva infectiilor,unor virusi,mai multe chestii...abia astept sa le folosesc,sa vad cum sunt si sa va spun si voua...oricum,stiam k nu e bine sa le folosesti multi ani,pe astea combinate..



Carmen Isachi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cami71 spune:

quote:
Originally posted by nemessis24

buna! eu stiu k pilulele cu progestogen au niste efecte secundare nasoale,adik pilozitate excesiva,asa mi-a zis docorita de la planning...eu le-am intrerupt pe cele combinate,tot la sfatul d-nei,si mi-a recomandat ovule spermicide,PHARMATEX..am cautat pe net si se pare k sunt bune impotriva infectiilor,unor virusi,mai multe chestii...abia astept sa le folosesc,sa vad cum sunt si sa va spun si voua...oricum,stiam k nu e bine sa le folosesti multi ani,pe astea combinate..


Sciuze,
te rog sa-mi spui ce ovule cu spermicide ti-a recomandat?
am inteles ca sunt bune si pt vaginite.

Carmen Isachi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Eu am luat pilule Diane 35 aproape 6 ani, dar cu intreruperi mari de 6 luni, mi-am permis pentru ca eu le-am luat pentru corectarea acneei nu ptr evitarea unei sarcini!
Acum am inteles si eu de ce am celulita, of, urita mai e, si e localizata mai mult pe coapse si acum de cind sunt insarcinata s-a amplificat mai tare!

Tot timpul, cind luam pilule mi-era teama de sterilitate, dar Dumnezeu m-a ajutat chiar la 3 luni dupa casatorie am ramas insarcinata! Acum sper sa nu afecteze ADN -ul baiatului meu care are acum 20 saptamini!
Cristina

Mergi la inceput