Stie cineva?-chist in sarcina

Stie cineva?-chist in sarcina | Autor: diciu

Link direct la acest mesaj

O prietena de-a mea a reusit sa ramana gravidutza....e f fericita...are 10 saptamani...doar ca la ecografie i-au zis ca are un chist...care...zic doctorii poate creste odata cu sarcina si sa provoace avort...sau se poate sa nu creasca deloc....sau sa creasca si sa nu influenteze sarcina....i-au zis ca trebuie sa urmareasca asta la un eco pe luna....si ea e un pic ingrijorata...
voi ce stiti de asta?...e vreun pericol?
trebuie sa se fereasca de efort...sau sunt necesare masuri suplimentare ca sa fie totul ok?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

buna!
eu la primul eco, la 4s, aveam pe ovar un chist de 38mm... la alt eco, la 15s, avea mai putzin de 20mm, era in curs de resorbire, iar acum nu se mai vede deloc, ori s-a resorbit, ori e acoperit de bb... oricum, eu cred ca nu-i periculos...
pupici shi nu te stresa
xandra, 24+

pozici cu mine
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051129/dt/8/k/e01e/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaariadna spune:

La toate sarcinile, 3 la numar cu cea de acum, am avut chisturi si toate s-au retras de la sine fara sa fac nimic. Doctorul mi-a spus ca in cea mai mare majoritate a cazurilor nu sunt periculoase. Iar cel de acum ajunsese la mine la 6 cm diametru.
O sarcina usoara si numai bine!!
Ariadna 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Si eu am avut un chist in sarcina si mi-au spus ca nu e ceva anormal si sa nu-mi fac griji.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Si eu am chist pe ovarul stang si stiu ca, de obicei, ele dispar pana la 4 luni de sarcina (ceva legat de hormoni). Doctorita mea nici macar nu vrea sa se mai uite la chist cand merg la eco, zice ca nu o intereseaza asta, ci bebe. Asa ca sunt linistita.

Laura 8+
Puiutul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaforisch spune:

buna fetelor!
Sunt si eu o graviduta de 6s si am un chist pe dreapta dar medicul mi-a spus ca e ok sa nu-mi fac probleme ,mi-a zis ca nu v-a influienta sarcina nu stiu diametrul dar am primit duphaston pt. sarcina si sper sa fie ok totul!
Va doresc sarcina usoara!
Dia6s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Cand am fost la medic sa-mi confirme sarcina, cam pe la 6 saptamani, am aflat si eu ca am un chist pe ovarul drept, de 18 mm. In 4 saptamani cand am mers din nou la control, avea 22 mm. Deci crestea si el odata cu bebe. Poate chiar mai repede. La 22 saptamani la eco morfologica, era chistul tot acolo de 18 mm. Scazuse. Acuma (30 saptamani) nu mai stiu cum mai e, ca doctorita nu l-a mai luat in seama. Om vedea la sfarsit. Poate la cezariana o putea sa mi-l scoata si pe ala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Si eu am un chist, descoperit la fel, la prima ecografie facuta la 5 saptamani.
Si este marisor, mai intai avea in jur de 4 cm, apoi la urmatoarea ecografie crescuse aproape de 6 cm.
La cea de-a treia ecografie, la 12 saptamani nu mai crescuse.
Dupa aceea, se pare ca nu se va mai vedea, fiindca va fi acoperit de sarcina.
Doctorul mi-a spus ca nu e cazul sa ma sperii, ca poate sa se absoarba sau daca nu il va opera odata cu cezariana.



Daniela (13+) si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003)

ALBUMUL OANEI MARIA
www.copilasi2006.3x.ro/" target="_blank">MAMICI DE IANAURIE/FEBRUARIE 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

si eu am avut un chist la inceput-ovarul stang. S-a resorbit pana la ecografia de 18 saptamani...Mie mi s-a spus ca se intampla ca din cauza modifcarilor hormonale sa apara aceste chisturi si ca de cele mai multe ori se absorb in timpul sarcinii...


anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-23
poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Mergi la inceput