Hipoxia la nastere

Hipoxia la nastere | Autor: leeloo2004

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici, baietelul meu Stefan a suferit la nastere de hipoxie (lipsa oxigenului in creier). Aceasta a fost asociata cu o bronhopneumonie, care a dus la un pneumotorax si alte complicatii - a fost intubat o perioada si in total a petrecut primele 3 saptamini de viata in spital. Multumita lui Dumnezeu, a scapat si acum are deja 1 an si o luna. A fost permanent supravegheat neurologic si face gimnastica cu un fiziochinetoterapeut de cind am venit cu el acasa.
Pentru ca dr. nu imi ofera prea multe raspunsuri (ca nu au experienta sau pur si simplu nu vor sa dea pronosticuri) - un dialog cu mamici care au trecut cu puii lor prin momente asemenatoare mi-ar fi de mare ajutor (desi nu as dori nimanui sa treaca prin ce am trecut noi...).
As vrea de exemplu sa stiu ce urmari au avut alti copii (de exemplu Stefan are un retard locomotor - asta e vizibil, insa pina la RMN-ul pe care il voi face in Septembrie mai multe nu stiu) - in cit timp au recuperat - cind au mers in picioare prima data, ce alte urmari au mai avut...
In speranta unui raspuns, va multumesc anticipat.

Gabriela si Stefan David (08.07.2004)
33 ani, zodia: gemeni
http://community.webshots.com/user/leelooga

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dani2007 spune:

si eu am avut aceeasi problema.astept sa vb .baietelul meu este mic,are.7 luni.vreau sa stiu cum este stefan.astept raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Aveti aici un forum pentru copii cu nevoi speciale:

http://forum.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=80

Aici sint niste link-uri de subiecte care poate va sint utile:

http://forum.desprecopii.com/forum/search.asp?mode=DoIt&MEMBER_ID=38001

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67643

Multa sanatate la copilasi. Eu am citit ca daca fac exercitiile corect vor recupera.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Dani - baietelul meu are acum 3.5 ani - e dezvoltat aproape normal (inca are o mica intirziere fata de virsta lui reala - vorbesc de partea motorie si cognitiva) insa inca nu vorbeste decit la nivelul unui copil de 1.5 luni - respectiv are un bagaj de cuvinte de circa 10 (cuvinte mai mult sau mai putin corecte), desi inteleg foarte bine, poate executa comenzi/instructii complexe.

Nu stiu ce altceva sa-ti mai spun - te rog intreaba-ma tu ce te intereseaza si cu mare placere iti raspund!
Multa sanatate baietelului tau!

Gabriela 24+ cu si Stefan David (8 Iulie 2004)Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Dani - ti-am raspuns...dar probabil nu ai vazut raspunsul... Poti sa-ti activezi PM-ul sau sa-mi dai adresa ta de email daca vrei sa vorbim mai mult?

Gabriela 24+ cu si Stefan David (8 Iulie 2004)Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani2007 spune:

ceau mama lui stefan.scuze de intarziere dar am avut treaba.de fapt tot timpul am treaba.sunt singura...eu am avut circulara de cordon f stransa nu am nascut cu medicul meu iar celalalt si-a batut joc..copilul nu cobora din cauza cordonuluiiar eu atat am impins incat pe el il strangeam si mai tare.m-au chinuit de am crezut ca mor.apoi in primele ore a facut convulsii puternice[eu nu l-am vz].a stat si la oxigen intubat 2 zile.am stat 3 saptamani in spital si de atunci tot mereu la controale....cred ca stii si tu cum e.am facut terapie vojtade la 3 sapt pana acum o luna acum incepem kinetoterapie la o fundatie.copilul este binisor,recupereza,si-a tinut capul la 3 luni se intoarce de pe o parte pe alta sta si in fundulet dar nu prea mult cred ca am avut un pic de noroc la cat a suferit...pe la 5 luni a facut convulsii in sensul ca misca din ochi si din cap iar dr mi-a zis ca sunt conv.acum face f rar este sub tratament.are si nistagmus si strabism trb sa mergem la bucuresti,ne-a recom.dr.clinica infosan.in rest el este vioi,mananca bine dar nu doarme noaptea ci ziuas-a dereglat un pic.oricum mai avem mult de tras...sa mearga in picioare sa vb apoi intelectul...si toate din cauza indiferentei unuidr care trb sa-mi faca cezariana deoarece copilul nu coborase iar bataile copilului nu erau tocmai bune .stiu asta ca ei chiar discutau in prezenta mea.nu merita nici un ban dar eu tot i-am dat...cam atat ar mai fi de zis dar plange dani.ceau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Am inteles acum...si imi pare tare rau de ce ti s-a intimplat!
In termeni de achizitii, Stefan si-a tinut capul inainte de 3 luni, dar s-a intors de pe o parte pe alta in jur de 8 luni. A stat in fund bine tot pe la 8 luni, a mers in picioare singur la 1 an si 4 luni. Si el are un usor nistagmus si strabism - fii atenta cu dr. oftalmologi de la noi - eu l-am dus pe Stefan la multi si nu pto spune ca am fost multumita - m-am ghidat dupa cele 2 contrale pe care i le-am facut la o clinica din UK - prin urmare aproape un an de zile i-am facut ocluzia ochiului sting (pentru ca avea ambliopie la dreptul) - acum dpdv vaz, e la fel la ambii ochi deci ar fi timpul sa-l operam pentru strabism, operatie care va fi pur estetica si care ne-a fost recomandata tocmai pentru ca el a intrat in colectivitate.
Si Stefan a facut kinetoterapie - mai face si acum, mai rar, pentru ca el nu ar mai avea teoretic nevoie insa ca eu consider ca il ajuta in general sa faca gimnastica.
Din punct de vedere intelectual - dupa scara Portage este la nivel de inteligenta mediu-inferior dar am sperante ca mai poate inca recupera - oricum principala lui problema acum este intirzierea in limbajul articulat (de altfel scorul la acest capitol ii "trage" in jos si scorul total la Portage...).
Cam asta ar fi - daca mai vrei sa afli ceva, te rog sa-mi spui sau sa-mi scrii pe adresa mea de email: g.galatanu@heineken.ro


Gabriela 24+ cu si Stefan David (8 Iulie 2004)Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani2007 spune:

ceau leeloo.chiar ii numele tau?ms ptr ca mi-ai raspuns.vreau sa te intreb ce inseamna "ocluzia ochiului"?nistagmusul se vindeca?cum?prin exercitii sau operatie?tu ai facut operatie la stefan la ochi?unde ai fost,in ukraina?nu stiu dac a ma pot duce pana acolo...tu cand ai facut testul de inteligenta la copil?vreau sa te intreb ,stefan cum era pana intr-un an,daca reactiona cand va vedea ,daca era atent la voi,daca zambea,daca va urmarea...astea tin de intelect?poate vb el mai trz,sa stii ca sotul meu mi-a zis ca a vb la 3 ani ,poate nu trb sa-ti faci asa multe griji.fiecare copil se dezvolta in ritmul lui propriu. este bine totusi ca merge pe picioare mie de asta imi era groaza cel mai tare...mai ales cand am citit pe net atatea cazuri...apropo stefan a facut convulsii?mie si de asta mi-e frica a mai facut pe la 5 l dar in forme usoare ti-am mai zis misca in ochi si cap dar nu tare .dr mi-a zis ca sunt conv dar daca este o lipsa de ca.ce sa mai zic?si dr astia vor ca la carte daca nu sta in fund la 6l,daca nu vb la 1an.daca nu merge la 1an ..,gata e o problema!eu nu cred ca este chiar asa.sp-er sa citesti si sa-mi raspunzi.ceau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcelle spune:

Buna fetelor,

Multa sanatate puiutilor vostrii.
Dani, eu am o fetita, nascuta normal, fara probleme si ca ti-am raspuns doar ca sa iti confirm faptul ca orice copil are ritmul sau de dezvotare.

Bia- la 10 luni a stat in fund, a mers la 1an si 4 luni. A inceput sa vorbeasca pe la 1 an si 8 luni, deci vorba ta, fiecare cu ritmul lui.

Imi pare tare rau ca puiutii au probleme, si sper din suflet ca pe parcurs sa se recupereze total.

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani2007 spune:

marcelle iti multumesc ptr incurajari!multa sanatate la toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Nu, dani - leeloo e doar un nick - numele meu e Gabriela (cred ca se vede si in semnatura).
Noi nu l-am operat inca pe Stefan de strabism - ar trebui anul asta dar o sa-l facem la anul pentru ca anul asta ii vine un fratior si nu prea am cum sa merg cu el la operatie (operatia vrem sa o facem in UK sau in Israel, inca nu am hotarit - trebuie sa vedem si costurile, oricum nu in Rom!). Ocluzia ochiului inseamna acoperirea lui (sunt niste palturi speciali la farmacie) pentru o perioada de timp - la inceput i s-a recomandat 1/2 ora/zi si i-a fost crescuta perioadala 2 ore/zi. Oricum ocluzia a dat rezultat, acum din pdv vaz sta la fel de bine la ambii ochi (ambliopia, sau "ochiul lenes" inseamna ca acel ochi nu este flosit in aceeasi masura ca celalalt - in timp creierul nu mai primeste semnale de la ochiul lenes ceea ce ar duce la deficiente in dezvoltarea zonei din creier care se "ocupa" de vaz).
Ma intrebai daca Stefan reactiona - da, el se intorcea catre sursa de zgomot, intindea mina dupa obiecte, ne urmarea cu privire prin camera, ridea - toate astea le-a facut la intervalele la care era normal.
Sa stii ca scara Portage (care iti da acest nivel de inteligenta de care iti spuneam) se aplica de la 0 ani - daca vrei ti-o pot trimite astfel incit sa o aplici si pentru baietelul tau.
oricum, asa cum spunea si Marcelle fiecare copil are propriul ritm de dezvoltare, insa parerea mea e ca o mama isi da seama daca ceva nu e in regula...
Despre convulsii - Stefan nu a avut asa ceva - e drept ca in primele 3 saptamini de viata a manifestat mioclonii usoare la mina dreapta (un fel de tremuraturi) si a avut tratament cu fenobarbital pina la 1 luna - de atunci insa nu a mai facut nimic. La virsta de 1 an i-am facut un RMN care a aratat un creier normal dezvoltat, fara sechele. Voua v-a fost recomandat RMN sau CT?


Gabriela 25+ cu si Stefan David (8 Iulie 2004)Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput