De la ce varsta incep copii sa vorbeasca?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

quote:
Originally posted by Otilia

Sinzi
Adélie a noastra are si ea 3 anisori si o luna si... turuie intr-una, dar noi avem o mare problema: nu-ntelegem nimic din ce povesteste ea!!! Si ea e experta in mima... In schimb cinta si danseaza foarte bineeee!!!

~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">



Sa le facem cunostinta, macar sa se converseze intre ei!!!!

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi si David
Poze la munte si la mare

Poze noi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nonna spune:

Eram disperata dar m-am calmat,caci stiu ca nu are nimic ca am fost la specilaisti si e sanatos.Are 1 an si 10 luni aproape si nu zice decat ff putine cuvinte sau silabe dar pricepe tot si se face inteles prin gesturi f bine.Sper sa inceapa sa vorbeasca macar din oct.de cand merge la gradi.ca pe alti copii ii imita mai usor decat pe noi.Oricum,sunt de acord ca toti copii au ritmul lor de dezvoltare si nu ne putem compara realizarile.Sa fie sanatosi si totul se rezolva de la sine.
Nonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KSorana spune:

quote:
Originally posted by cait

Din cate imi spunea mama eu am inceput sa vorbesc pe la un an fratele meu la 4 ani asa k depinde de fiecare copil.



Fetelor am si eu o intrebare .Ce inseamna un copil a inceput sa vorbeasca de la 1,2 ,3 ,4 ani?Nu inteleg .LA virsta asta a inceput prima oara sa vorbaesca in propozitiii sau a reusit sa scoata primele cuvinte gen mama ,lingura etc.
VA intreb ,pentru ca fimiu desi a rostit primele cuvinte la 1 an ,acum la 4 ani el nu vorbeste la fel de bine ca ceilalti copii de virsta lui.
Si te intreb si pe tine CAit.
Fratele tau a inceput sa vorbeasca la 4 ani,nu?Nu a scos nici un cunvint pina la 4 ani sau la virsta asta a reusit mama ta sa se inteleaga cu el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcuali spune:

citeste si aici> http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55102

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Nonna, David a inceput in propozitii pe la 2 ani, la 2 ani si un pic deja pronunta destul de corect, la 2,5 ani a inceput sa puna intrebari ...
Prietenul lui Andrei, are 2,7 ani si nu spune nici un cuvant pe care sa il intelegi, vorbeste el ceva acolo dar pe o alta limba...mai ii iese cate un "noapte" "mamaia"..dar nu imi dau seama daca denumeste ceva...
In rest intelege si executa tot ce ii ceri!!!

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi si David
Poze la munte si la mare

Poze noi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KSorana spune:

"M-am lamurit de m-am rupt".A fost o intrebare tare grea.Oricum cred ca m-am inselat in privinta lu' fimiu.
Nu mai am nevoie de raspuns.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Din istoria familiei: se pare ca l un an si 9 luni am spus prima propozitie "Tata Mai pus du-te mati"
Lori are 1 an si 5 luni, spune o gramada de cuvinte de genul musta (musca), coja (coaja), nani, papa, panie(paine), rosa (rosie), etc. dar propozitii nu. Iei a legat doua cuvinte: nani puiu.

Mamica de spiridus

Poze cu Loriana
http://community.webshots.com/user/danielactin

Mergi la inceput