Despre gradinarit (12)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

am pus poza cu puii de violeta, pe care ii am acum:
http://community.webshots.com/flaminggo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

http://community.webshots.com/user/flaminggo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pis spune:

Flamingo cum sa radem ? ca am pus si eu dea intrebari...poate unele inocente...da asta e...
Deci, tutori sunt "betele" alea in lemn sau metal sau lemn invelit cu muschi, cocos etc. care se pun pe langa tulpina florilor, copaceilor ca sa ii sustina.
Iar despre catarame poate m-am exprimat eu gresit , sunt niste legaturi de 10, 15, 20 cm lungime, cu care se leaga tulpina florilor de tutori, si ele intr-un capat au o catarama, cu care sa fixezi celalalt capat. Catarama te ajuta sa strangi mai mult sau mai putin in functie de cat de tare vrei sa fixezi tulpina de suport.
Flamingo sa stii ca am listat raspunsurile despre violetele de parma si le pun la dosarul meu de plantute. Foarte pretioase explicatii. Cei drept eu foloseam frunzele de pe margine , mai batrane, nu din centru.

Cum este vremea pe la voi, aici chiar ca merge o . Fir-ar sa fie si eu tot la cura de slabire sunt


Pis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Pis multumesc pt. raspuns, acum am inteles. Dar ce flori vrei sa sprijini cu aia, si de ce nu e bun orice bat? banuesc ca este mai mult pt. design...
La noi e innourat, asa ca si cum ar sta sa ploua-dar nu ploua. Te cam zapaceste vremea asta, caci vara in tara cand sta sa ploua apoi ploua, dar aici noriii astia stau si o saptamana...cu mici pauze la amiaza cand mai iese soarele. Senzatia pe care o am este d primavara sau tomna. Totul este verde o groaza de flori peste tot. Dar cred ca nu ati inteles cand spun verde sunt milioane de flori. Au inceput sa apara bulbi de flori pt. primavara prin magazine. Cred ca sunt ieftini o lira, doua o punga cu 10,15-20 de bulbi. (lalele, narcise, branduse, zambile). Am vazut nuferi (galbeni, albi, rozi) daca vrei sa-ti faci lac.
Ieri mi-a inflorit prima floare de la un crin din ala roz, urias. Miroase atat de tare si este o minunatie-am sa pun poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pis spune:

Fetele ce faceti ? Am mai pus poze cu florile mele.
Daca vreti sa le vedeti http://community.webshots.com/user/mibist

In una din poze este si motanca mea, Impuls.

Flamingo si pe aici au fost astazi nori, soare , nori, dar in final soare, asa ca am lasat-o incolo de cura de slabire si am baut o . Te rog sa nu "zambesti" la vederea violetelor mele de parma, dar la anul sper sa le am mai frumoase. Pe aici nici gand sa apara bulbii de primavara...

cat mai frumoase si duminica placuta!

Pis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:



Am admirat florile din albumele care le-ati pus in acest subiect si e drept ca m-am minunat!

Care aveti passiflora? Am primit niste seminte de la cineva din Constanta, ca la Oradea nu se gasesc si am pus 3 din ele la germinat azi(de incercare). Normal ar fi fost sa astept pana la primavara, cand e timpul de pus in pamant, dar am zis sa fac un test cu cele 3 seminte si restul la primavara.
Imi doresc foarte mult o gloxinie...dar n-am gasit nicaieri!
In rest...nu prea mai am loc de flori, cele 2 balcoane sunt pline...ma gandesc cu groaza cand vine iarna pe unde am sa le inghesui in apartament!


Simina
album foto1 si album foto2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Simina eu nu am Passiflora in colectie si nici experienta cu ea. Singurul fapt pe care l-am observat este ca pe aici au o gramada pe afara, este cataratoare si sta pe garduri...creste in cantitati uriase...intr-o zi am luat o creanga sa o pun la inradacinat. Dupa vre-o 2 saptamani am aruncat-o caci se cam uscase...In cartile pe care le am, am citit ca pasiflora se inmulteste din bucati mici de planta puse la inradacinat. In o serie de carti mai noi am vazut ca spuneau si de seminte. Trebuie sa le plantezi direct in pamant, asa cum ai spus si tu, primavara. se recomanda pastrarea ghiveciului la o temperatura optima (cald) in timpul zilei si putin mai racoare noaptea... in cateva zile ar tebui sa germineze. Mai spuneau ca plantele cresc bine afara, in spatiu deschis si nu ca planta de ghiveci. MA gandesc ca la noi nu ar rezista iarna...afara. Ar trebui adusa in casa. Am vazut si seminte de vanzare e net, cam 100 de mii un plic. Uite aici http://www.homegardenseeds.co.uk/acatalog/Passion_Flower.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

dragi gradinarese, eu am fost in we la bran, sambata de sus la manastire si la sibiu, intru mai incolo sa va povestesc, pup, la multi ani mariilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Pis ai niste plante foarte frumoase. Le-am admirat...ma intreb cum le ingrijesti iarna? Am admirat pisica are o fata comica in poza aia. imi place si bradutul ala din poza cu pisica, este superb. Si agava aia cu galben...eu am citit ca traiesc pana la 100 de ani si parca din cate imi amintesc infloresc o data si apoi mor...parca...Imi place ca au ghivece mari...sunt sanatoase. Vad ca ai si un Buxus pe ala poti sa-l tunzi in diverse forme. Aici am vazut tunsi in forma de animale, sau patrati, serpentina...Aia din forma de animale au o forma facuta de dinainte dintr-o plasa si apoi tot ce iesi pe dinafara vine taiat.
Ce ai in canita aia de langa violeta de parma roz? Este o planta cu roz...este cumva Fitonia? Trifoi din ala roz astia au aici afara...precum iarba. Este incredibil de rezistent la frig. Chiar si la inghet rezista pt. cateva nopti. Imi place si gasca de ficusi, mai ales ala alb. Eu am unu alb dar cu frunze mici.
Pe curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pis spune:

Buna Simina nici eu nu am Passiflora.Poate ar fi mai bine sa lasi toata "operatiunea" pentru la primavara , cand in general ai succes cu mai toate semintele puse la germinat.
Gloxinii se gasesc mai in toate florariile din Bucuresti, poate poti sa rogi la o florarie din Oradea sa-ti aduca pe comanda.
Eu cand stateam la bloc, aveam un apartament foarte micut, am inchis balconul cu geamuri, nu termopan, si toate florile rezistau iarna, pe balconul inchis, lasam si usa usor deschisa spre sufragerie.

Ti-am admirat florile si foarte mult mi-au placut petuniile acelea mov cu margine alba, sunt superbe.

O saptamana buna iti doresc.

Pis

Mergi la inceput