Despre gradinarit (12)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

arditcred ca e vorba de alt stil de viata mai degraba decat de timp. Oricum infrumuseteaza mult si nu trebuie sa fii pasionat sa-ti cultivi cateva plante pe balcon...
sa mai faci poze cu pastaia cand intervin schimbari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Buna ziua, soamnelor gradinarese si bine v-am regasit!
Am lipsit pentru ca m-am mutat! Am in sfarsit peticelul meu de gradina, sau o sa-l am cand va fi gata magazia care inca se construieste intr-un colt. Si pentru ca este inca santier, am pus sa-mi ridice si cativa stalpi pentru sustinerea viitoarelor plante. Multumesc celor care mi-au scris acum vreo 3 pagini - Flamingo, Pis...dragute ca intotdeauna.

Hai sa va povestesc aventura cu pamantul. Mi-am facut eu socoteala ca, dupa ce sapam si scoatem toate caramizile, cimentul si ce mai este acum pe locul viitoarei gradini, o sa ne trebuiasca asa cam vreun camion de pamant de umplutura. Si ne-am dus in locuri dintr-astea care vand plante, pamant si se ocupa de amenajari (este unul pe langa facultatea de Agronomie, si ni s-a mai recomandat unul pe la Saftica). Toti, cand au auzit ca-i vorba de numai 40 de metri patrati, ne-au ras in nas! Pana la urma am gasit pe cineva care a fost de acord sa se ocupe: sa ne puna pietris si nisip de drenaj, apoi pamant, (ingrasamant avem noi) - dar in "pachetul" de servicii intra si un "design" al gradinii, si achizitionarea/plantarea florilor! Pana la urma sotul a zis sa-i lasam sa ne faca o oferta si, daca nu ne convine, vedem atunci... Asa ca acum astept cu interes sa-mi deseneze altcineva gradina la care visez si fac planuri de un an intreg.
Macar le-am spus clar ce vreau si ce nu vreau, chiar daca s-au uitat piezis la mine (cum adica nu vreau gazon, chiar nici un pic? - Nu, dom'le, nu vezi ce mica gradinita, abia am loc de flori. Si cum sa nu punem conifere deloc, ca la iarna... Nu dom'le n-auzi ca nu-i plac lu' barbata-meu? etc.).
Si toate astea pentru ca am vrut si eu un nenorocit de camion de pamant. Asa-mi trebuie daca ma iau dupa mintea barbatilor!

Acu' va pup ca tre' sa fug, dar vin inapoi cat de curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

miruna, o sa va ia si pielea de pe voi, daca totusi apelezi la ei fi ferma pe pozitii, contract cu anexa (una bucata mesteacan, inaltime aprox 2m, una bucata arbust liliac alb), schita cu amplasarea lor, poteci, alei, dimensiune pietris sau dale, aprobata cu semnatura de tine personal, ok, te jumule?! macar sa o faca cu acte in regula! si trebuie sa-i supraveghezi cand iti fac gradina, ca te pomenesti cu conifere (apropo nici mie nu imi plac in gradini, brazii stau bine la ei in padure pe munte!)..si pe urma gandeste-te, o sa-i intrebi cum se intretin plantele si ce garantie iti dau la copaci, si o sa-ti zica: dam garantie numai daca ingrijim noi gradina, pe bani of corse si ii ai pe cap for ever yung!

dar sfatul meu este sa nu te complici, sa-ti modelezi singura gradina in timp, dupa gustul tau care se formeaza in timp, azi o gladiola, maine un artar pitic japonez, luate la pretul ales de tine, si sa opresti pe strada un camion cu bena, sau sa pandesti pe la vre-un santier de casa, sa vorbesti sa vina dupa program impreuna cu prietenul lui escavatorist sa rada primul strat de moloz si sa vina cu pamant gras din padure, eventual trimiti pe cineva de incredere cu ei sa-i controleze ca este chiar din padure, pare complicat dar nu este, trust me, este rapid, ieftin si sigur, si ce e mai important toata lumea iese multumita din afacerea asta!

ce ma enerveaza romanasul, ii ceri una si iti da alta, ceri sa-ti faca substratul si ei te pun la cheltuit, de ce nu incerci sa mai contactezi o firma? pe DN1 sunt trei firme mergand spre ploiesti pe partea dreapta: este una micuta chiar cand intrii in otopeni, stii acolo unde cobori de pe pod, imediat dupa mcdoinalds inainte de blocuri, una in saftica la iesire (cred ca la asta ai fost, vis a vis de padure), este una misto rau intre saftica si tancabesti care are mai multe plante si copaci faini, este una chiar la intrare in ploiesti dupa benzinarie, pe urma venind dinspre ploiesti pe dreapta: este una la intrare in ciolpani, imi scapa numele dar ma uit azi (m-am uitat si am completat), una chiar la intrare in otopeni imediat dupa podul de cale ferata si inainte de ana aslan (aici aveau ieftine dar fara copaci) si una bengoasa si scumpa in otopeni chiar laga aqua park, ioi ti-am impuiat capul, sunt convinsa ca mai sunt si altele o gramada dar in alte directii, eu mi-as rupe din timp, si as cantari situatia doar cu cel putin trei ofete, merita

vedeti fetelor, ma pricep, dar n'am gradina!!

flamingo merci fain, te tin la curent cu pastaia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

oops! am zis trei firme si pana la urma sunt sapte!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Fetelor ce ma bucur ca scriti asa mult...eu citesc tot, ca pe cel mai bun roman. Miruna sper sa o scoti cu bine la capat...dar totusi pt. un camion de pamant. Eu zic sa mai cauti...si apoi sa cumperi tu copacii. DEpinde cata placere gasesti tu in umblatul dupa plante..sunt alte persoane care prefera sa plece de acasa in timp ce li se face lucrarea..si sa gaseasca totul de-a gata.
DAr oricum pune pamantul si apoi in primavara ai ocazia sa-ti pui singura copacii. Ardit ce frumos este artarul canadan pitic...cata culoare aduce in gradina....am niste poze cu ei in capitolul Chelsea, sunt multe modele....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

mey fetelor eu noaptea... in fine... imi mai pica fisele, ce sa fac, batranetea, m-am intrebat azinoapte de ce oare i-au zis mirunei ca trebuie pietris si nisip de drenaj?! ca eu stiam doar la ghivece si jardiniere chestia asta! stiti cumva, chiar asa se procedeaza la gradini? si daca un copac are radacinile mai adanci?! si la ce adancime se fac straturile astea ca pe urma sa nu se amestece cu pamantul cand plantezi??

flamingo mama, nu-i asa ca e misto, si cica rezista si la temperaturi joase! o sa ma uit dupa el, m-am uitat acum doua sapt. la cactusii aia superbi, boala curata sa-i vezi pe toti infloriti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Ardit, saru' mana, o sa-mi prinda tare bine firmele pe care mi le-ai zis, pe unele deja le-am vizitat, dar pe altele nu.

Noi nu am apelat la o firma mare. O colega de-a sotului si-a facut o gradinita in curtea blocului si a angajat o tipa de la firma aia de la Agronomie. A fost multumita, inclusiv de pret. Noi am sunat-o si ne-a zis ca nu mai lucreaza la Agronomie, ci pe cont propriu. Luni seara vine sa ne dea estimatul. Om vedea atunci ce decizie luam.

Acuma la mine nu-i vorba de nici un pom, cand zic 40 de metri patrati ganditi-va ca este ceva mai mult decat o camera mare de bloc (comunist). Asa ca unde sa bagi vreun pom,nici vorba...
Eu visez o "cottage garden", cu trandafiri cataratori, clematite si caprifoi, poate vreo tufa-doua care arata bine si toamna-iarna (Euonymus, Cornus alba, Mahonia). Toate astea arata bine in poze, sper sa arate bine si-n gradina. Si-n rest, bulbi de primavara, flori anuale si plante aromate (de cand visez sa-mi culeg busuiocul din fata casei!). Da' as vrea sa-mi aleg eu in liniste de care trandafiri si de care clematite, ca de-aia am cumparat un pogon de carti (si 2 CD-uri), ca sa stiu de toate si sa cumpar in cunostinta de cauza.

Cat despre pietris si nisip, asta a fost varianta a 2-a, ca mai intai m-au intrebat unde am canalizarea, ca sa faca un drenaj spre canalizare! Da' le-am spus ca toata vara a plouat de-a rupt si n-am avut nici o balta, asa ca au trecut la planul B cu nisipul...

Ardit, daca gasesti artar din ala sa-mi zici si mie unde, ca noi avem o gradina mai mare la tara, unde putem pune pomi, ca nu trebuie stat dupa ei, dar flori mai putin, ca noi ajungem rar si n-are cine le ingriji.

Va pup, mersi din nou,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

pai miru, mi-e ca fac reclama dar iti zic, artar din ala pitic am vazut la firma dintre saftica si tancabesti aia din afara localitatilor, acolo in general am vazut cei mai frumosi copaci, nu numai conifere sau exotici, ci si din astia adaptati la clima noastra: mesteceni, plute, ulmi etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Multumesc, Ardit, mi-am printat ce ai scris tu si, cu putin noroc, sambata fac o tura pe la toate centrele astea, o sa va povestesc ce-am vazut pe-acolo.

Va pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaM spune:

Salutare tuturor!
Intrebare: cum convingi o gardenie sa nu se sinucida?
De fapt vreau sa va intreb pe cele care aveti gardenie, cum o ingrijiti?
Sunt mama florilor, adica imi plac tare tare mult florile, la toate le merge tare
bine, cu gardenia in schimb nu ma inteleg defel. Am avut pana acum trei,si toate au
dat chix...
Da nu vreau sa ma dau batuta, asa ca...va cer sfatul, acum ca mi-am cumparat-o pe a
patra. Sic!
Se pare ca ii merge destul de bine, o am de vreo doua saptamani, si am udat-o numai
cu apa distilata - am citit intr-o carte ca nu ii place apa calcaroasa. Alta solutie
mai buna nu am gasit... O si pulverizez din cand in cand, tot cu apa distilata.
Problema e ca va trebui sa ii pun la un moment dat si ingrasamant, si tocmai aici e
problema - cred ca pe celelalte trei eu le-am omorat, cu ingrasamantul pe care l-am
pus in apa...
Sfaturi, please...
Thanks! "

Mergi la inceput