Trombocitopenie copil de 1 an si 10 luni

Trombocitopenie copil de 1 an si 10 luni | Autor: Laura10

Link direct la acest mesaj

Fetita prietenei mele are 1 an si 10 luni si duminica dimineata s-a trezit cu vanatai pe corp, nu foarte foarte de multe si nu pe burta. Cu o zi inainte fusesera la plimbare pe munte si a stat intr-un rucsacel special si am presupus ca s-a lovit de cadrul de metal al rucsacelului deoarece vanataile erau pe picioare si pe fundulet. Astazi a dus-o la doctor si a fost internata de urgenta in spital: numar mic de trombocite, perfuzii, transfuzie...
Vreau sa va spun ca suntem foarte speriati pentru ca nu stim mare lucru despre aceasta boala si mai ales nu reusim sa ne dam seama care sunt cauzele. Mama e sanatoasa deci ereditar nu se pune problema, vreo boala (oreion sau mai stiu eu ce) nu a facut... E adevarat ca de o luna de zile fetita merge la o gradinitza, poate contactul cu alti copii? Ce i se poate intampla? O sa se faca bine? Doctorii au zis ca starea ei este intre grav si foarte grav. Si, colac peste pupaza, ediatrul este in concediu o luna de zile...

Recunosc ca suntem putin cam speriati, daca eu sunt asa va dati seama cum e mama...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lic spune:

Draga Laura,

anul trecut in toamna am trecut impreuna cu baiatul meu prin aceeasi suferinta
diagnosticul a fost purpura trombocitopenica post infectioasa
n-a avut nici un semn, a avut puzderie de vanatai pe picioare, care pareau a fi traumatice, el avea la vremea aceea 5 ani jumate si ca si acuma catara in toti copacii, n-a avut sangerari, boala asta are astfel de manifestari. a avut o raceala si o viroza digestiva cu doua saptamini inainte de boala, si se pare ca aceste boli, in aparenta usoare i-au scazut numarul de trombocite in singe. in plus pentru viroza disgestiva i=a dat sumetrolim care provoaca si el la rindul lui trombocitopenie.
starea lui a fost foarte grava, dupa cum mi-au spus medicii
i=au facut transfuzie, i=au facut punctie medulara ca sa se asigure ca la nivel de maduva celulele se produc si sint sanatoase.
intre timp a urmat un tratament de 3 luni cu cortizon
acum multumesc lui Dumnezeu e bine si sint sigura ca si fetita prietenei tale va fi la fel

la ce spital este internata fetiza?
noi am fostla grigore alexandrescu
acuma, presupun ca procedurile sunt aceleasi, ii baga transfuzii
sa asigure un numar de trombocite la care nu sunt riscuri de singerari
si dupa aceea in fac punctie medulara, probabil incep tratamentul cu cortizon, desi asta s=ar putea sa depinda de spital.

este o boala rara, eu n=am stiut nimic despre asta pina s=a intimplat
doctorii au zis ca e extrem de grav, a avut un numar infim de trombocite 6.000 dar a avut o evolutie extrem de buna si acuma e totul de domeniul trecutului, din fericire

orice intrebare aveti tu sau mamica si va pot ajuta nu ezitati
pe yahoo messenger, sint on line aproape toata ziua
am trecut prin asta si stiu cit mi-a fost de greu ca nu pricepeam de ce trebuie sa ni se intimple noua asa ceva

va doresc din tot sufletul sanatate
numai bine
lic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annelise spune:

si nepotica mea avut aceeasi boala acum 3 ani si a scapat cu bine!!!
tot cu vanatai...urate de tot, parca era un copil batut mar...
boala i s-a declansat dupa rubeola, un efect secundar al rubeolei care poate aparea. i s-au facut transfuzii de sange(mama si sotul meu au fost donatorii...am tinut f mult sa fie din familie) si tratament cu cortizon. Multumim lui Dzeu ca e bine acum ! mai rar se ajunge la scoaterea splinei. daca mai vrei inform scrie-mi si spune-i mamei fetitei ca si noi am fost fff speriati dar se poate trata cu succes. se stie cauzza?
multa sanatate!

http://community.webshots.com/user/annelise171

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura10 spune:

Se pare ca situatia este acum sub control. Adika fetita a fost externata, s-a stabilit ca nu este leucemie, lucru care ne bucura tare mult, dar nu s-au aflat cauzele. Este atat de greu sa stai linistit cand ai de-a face cu niste medici care nu comunica cu parintele... prietena mea este inca in necunostinta de cauza: i-au spus ca fetita nu are voie sa raceasca, ca trebuie tinuta in mediu steril si au trimis-o acasa. Nu i-au dat detalii de ce nu are voie sa raceasca, ce alimentatie trebuie sa-i dea, care sunt efectele adverse ale predniconului si cum se poate sa o fereasca pa aia mica de efectele adverse. Eu una toata viata voi suferi din cauza acestei boli. Cand aveam vreo 4 ani si eram la gradi, am facut oreion si apoi trombocitopenie. La fel, m-au dus de urgenta la spital, mai aveam putin si muream, caci nr meu de trombocite era sub 20.000 (normal peste 200.000). Dupa am luat prednison 1 an pe putin si iata-ma acum, mai inalta decat mama si tata si grasa si "frumosa" de cand ma stiu... am avut si dereglati tiroidiene, de la 12 ani eu tin cura de slabit. Daca se intampla vreodata sa mananc o masa ca tot omul ma ingras pe putin un kg. Sunt disperata si cred ca toata viata o sa sufar din cauza efectelor adverse ale acestui medicament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annelise spune:

imi pare ata de bime ca fetita e mai bine!
iata cateva restrictii alimentare pt cei care iau prednison: fara sare si dulciuri!este sare fara sodiu las farmacie. asta pana termina tratamentul. nu are voie sa se raceasca deoarece cortizonul(prednisonul)slabeste imunitatea organismului si va raspunde mai greu in cazul in care se va imbolnavi de alta boala.de obicei se da preventiv antibiotic dar la copii nu e o regula!
nepotica mea avea 3 ani cand a facut tromb. si avut la internate tromb. 16000. acum e bine!
multa sanatate!

http://community.webshots.com/user/annelise171

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelaf spune:

Buna mamicilor
sunt si eu mamica ca si voi si i-mi inchipui prin ce suparari griji au trecut parintii acestor ingerasi
Acum si noi trecem prin aceeasi situatie doar ca e nepotelul nu fiul meu dar credeti-,ma ca suntem foarte speriati suparati fiindca azi dimineata a fost internat la Grigore ALEX deoarece avea gatul foarte rau infectat mama si-a dat seama cand ia dat apica sa bea a data-o inapoi cu sange + mai a avut febra 39.9 toata noaptea .
Acum mamica este foarte speriata i-au facut analize ceea ce ea era contra acestor analize deoarece ea spunea ca il alapteaza pe baiat pana la ora actula 1 an si 6 luni care mentionez ca analizele i-au iesit c-am rau 60 000 de trombocite .
Am inteles ca trebuie 200 000
daca ma puteti indruma ce sa-i spun mamei cum s-o conving ca totul v-a fi ok,,, offf Dumnezu sa binecuvanteze toti ingerasii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Copilul meu a avut trombocitopenie intrainfectioasa cand avea 5 luni (30.000). I s-a administrat trei zile hemisuccinat de hidrocortizon si dupa aceste trei zile trombocitele au ajuns la 300.000.

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea

Mergi la inceput