Voal, batic, palarie…

Voal, batic, palarie… | Autor: Raza de soare

Link direct la acest mesaj

Ma gandeam… ca eu, cand voi fi mireasa, nu vreau sa imi dea voalul jos si sa imi puna o basma, sa stie lumea ca sunt femeie maritata, serioasa… Serioasa sunt, maritata… sunt si asta… 99%. In acte nu sunt, dar mai e un pic… In fata Domnului… am citit undeva ( zau ca nu mai stiu unde… parca pe DC ?... ) ca in momentul in care 2 oameni se iubesc, uniunea este deja facuta in Ceruri. Frumos, nu ? Asa simtim si noi, ca doar Dumnezeu ne-a adus unul langa altul…
Revenind la subiect, de ce trebuie dat voalul jos ? Eu nu vreau asta ! Stiu ca asa este traditia, dar tot nu vreau. Si mai stiu si ca-mi vor sari in cap toate mandrele, ca trebuie sa-l dau jos, daca voi avea curajul sa deschid pliscul si sa ciripesc.
De ce trebuie sa-mi stric eu tinuta, coafura, pozele ? Voi ati vazut ce urat arata miresele, dupa ce frumosul voal este inlocuit de vreun batic ? Pai in cazul asta, de ce nu se da jos si rochia, ca doar femeile maritate nu vad de casa echipate in rochia de mireasa ? Zau asa, de ce, in momentul in care se da voalul jos, nu vine nasa si cu un capot din ala, cu buzunare mari si eventual si cu un sort ?
Eu visez ca in noaptea nuntii sa fiu imbracata mireasa , cu tot cu voal, iar mirele sa decida daca raman cu ceva sau nu…
Pentru ca “ asa trebuie “ , probabil voi iesi un pic din tiparul “ batic, esarfa, palarie “ si imi voi trage o sepcuta d-aia “ marfa “ si spre disperarea unora, o voi intoarce si cu cozorocul la spate ( cand atac subiectul asta, puiu’ pluseaza si spune sa-mi iau si niste bascheti. ) sau iau un baticut mic-mititel si il leg stil gipsy. Dar va dati seama, cum va arata, cu coafura pe care o voi avea ? Ca nuca-n perete.
Si cand ajungem acasica, il trimit pe puiu’ la plimbare cateva minute si imi pun din nou voalul… Asta e solutia de compromis.
Daca aveti idei de convins poporul sa-mi pastrez voalul pe cap, le astept.





Raza de soare

"Atat timp cat mai putem zambi, cauza nu-i inca pierduta." (W. Shakespeare)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alinus25 spune:

Scumpa mea, eu zic sa procedezi tu cum crezi de cuviinta, sa nu faci ceva ce tie nu iti place numai de gura lumii. Vorbesti frumos cu nasa ta si ii explici cu tu nu vrei sa faci acest obicei si treaba este rezolvata. Nu-ti va pune nasa baticul in cap, probabil vei auzi comentarii dupa nunta, dar ce te intereseaza pe tine, ce vorbe sunt dupa?! Tu sa fii fericita, restul nu are rost sa le pui la suflet. Nu cred ca la nunta se va trezi careva sa intrebe de batic.
Eu am avut noroc ca la noi nu este obiceiul acesta. Si nici nu am respectat obieciurile. Spre ex. este obiceiul ca la intrarea in restaurant mireasa arunca cozonacul (asta ca si faza cu buchetu'), lucru pe care eu nu l-am facut, si multe alte obiceiuri. Daca iti spun ca nu am respectat nici un obicei, ma crezi? Nici macar buchetu' nu l-am aruncat, era prea frumos si am vrut sa-l pastrez ... Stiu ca am fost rea, dar ... acum sta frumos si inca il admir, si asa uscat cum e, imi este drag.

Pupici

http://community.webshots.com/user/alinus118

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

quote:
Daca aveti idei de convins poporul sa-mi pastrez voalul pe cap, le astept


Da e foarte simplu: nu vreau si gata. Cand e vorba de mine fac ce vreau nu ce vor altii. Fiecare face ce-i place.
Dar daca vrei poti inlocui celebrul batic cu o floricica(un trandafiras) - asta e varianta de rezerva la mine in cazul in care nasa doreste(nu vreau sa o supar) - urmeaza sa vorbim saptamana acesta.
Sepcuta - bestial
Noi nu o sa tinem cont de nici un obicei

idei nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ileana Cosanzeana spune:

Eu am facut nunta la Oradea, desi originara sunt din Constanta unde exista obiceiul asta cu "legatoarea" miresei. In Ardeal nu exista traditia asta, asa ca am scapat pt ca nimeni nu stia despre ce e vorba.Mie personal mi-a fost bine asa...eu am aruncat buchetul, o prietena de-a mea l-a prins, sotul meu a dansat cu "viitoarea mireasa" iar eu mi-am dat voalul jos si i l-am pus ei pe cap in timp ce dansau. A fost super, iar eu mi-am dat voalul jos nepunandu-mi nimic pe cap dupa aia...A fost super ca am scapat si de traditia aia morbida cu dansul gainii...brrr...

http://community.webshots.com/user/elenas21

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dilaural spune:

Auziti... da' am si io o intrebare....
Dupa ce te "dezgateste" nasha (indiferent daca nu iti mai pui ceva apoi pe cap sau iti pui basma, sapca, basc, floare, esarfa, etc)cui pui voalul? D-rei care a prins buchetul? D-rei de onoare? Sau altei d-re pe care o alegi tu stiind ca se va casatori prima dupa tine?

Ca la mine e o maaaaare dilema...

Dilaural

niste chestii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

quote:
Originally posted by dilaural

Auziti... da' am si io o intrebare....
Dupa ce te "dezgateste" nasha (indiferent daca nu iti mai pui ceva apoi pe cap sau iti pui basma, sapca, basc, floare, esarfa, etc)cui pui voalul? D-rei care a prins buchetul? D-rei de onoare? Sau altei d-re pe care o alegi tu stiind ca se va casatori prima dupa tine?

Ca la mine e o maaaaare dilema...

Dilaural

niste chestii...




Eu i l-am pus domnisoarei care a prins buchetul.

www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?catID=87&albumID=3219207" target="_blank">Poze cununie civila
www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3286839" target="_blank">Diverse poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

In Ardeal nu e obiceiul cu dezgatitul miresei.
cand am facut nunta la Bucuresti nasa m-a intrebat daca vreau sa ma dezgateasca. eu nu am avut nimic impotriva. apoi ea mi-a povestit cu mult regret in glas ca atunci cand a fost ea mireasa nasa ei nu a dezgatit-o.

eu nu i-am pus voalul celei care a prins buchetul, pentru ca asa am considerat eu. nici nu o cunosteam. era colega cu socrul meu. voalul i l-am pus unei prietene, ca sa pun si eu cateva paie pe foc.
la o luna dupa nunta noastra aceasta prietena m-a anuntat ca anul viitor va fi mireasa.

http://photos.yahoo.com/micumonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca1977 spune:

Eu, dupa ce imi da nasa voalul jos, imi pun palarie, nici sa nu aud de batic.


http://compage.totalnet.ro/edy/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craluca spune:

eu am nasit de curand si i-am pus miresei pe cap o marama tare frumoasa, alba, cu broderie pe margini ...

Mama Raluca, baiat Alex si copilita Ioana
http://community.webshots.com/user/craluca100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FeliDJ spune:

Din fericire nici in Banat nu exista acest obicei de-a lua voalul jos asa ca eu nu am avut aceasta problema. Am fost insa la nunti si toate miresele si-au inlocuit voalul cu cite o floare, doua trei pene sau diamante rasfirate prin par. Acestea au acoperit si locul 'gol' in coafura unde a fost voalul prins.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

Personal am vazut suficient de multe mirese care au renuntat la acest obicei si nimeni nu a avut nimic de comentat!
Eu una am zis sa fac legatoarea maim mult de hatarul soacra-mii, dar ghinion de nesansa, nasa mea cea uituca a pierdut baticul. si dupa c a cautat toata lumea baticul o ora, m-a facut nevasta cu esarfa de la husa de scaun :)))).....aaa si dimineata a aparut si baticul care statuse cuminte in buzunarul lui nasu toata noaptea!

Si de-as avea darul prorociei si tainele toate le-as cunoaste si de-as avea atata credinta incat sa mut si muntii din loc iar dragoste nu am...nimic nu am!

Mergi la inceput