ptoza palpebrala la ochisorul drept

ptoza palpebrala la ochisorul drept | Autor: grasuta

Link direct la acest mesaj

Dragi parinti va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi daca ati trecut prin asa ceva sau cunoasteti cazuri,
Fetita mea are acum 1 an si 3 luni si s-a nascut cu o ptoza palpebrala la ochisorul drept (are un ochisor mai mic)dar vede foarte bine cu el..Inca din primele luni am fost cu ea la doctori oftalmologi si fiecare cu parera lui ba ca nu are nimic, ba ca este ptoza ba ca nu este si asa mai departe. De curand am ajuns la o clinica particulara unde in urma unor analize mai amanuntite ni s-a spus ca trebuie s-o operam in toamna ca altef riscam sa-si piarda din vedere. Numai ca noua ne este teama pentru ca operatia va fi cu anestezie generala si nu stim ce decizie sa luam.Va rog sa ma ajutati cu cateva pareri. Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Cand eram de cateva luni,am avut niste probleme de sanatate.
din cauza unor perfuzii prost puse mi-a fost afectat un ochi, in sensul ca mi s-a slabit muchiul pleoapei; atunci cand sunt obosita pleoapa imi cade, nu chiar foarte mult, dar cine ma cunoaste observa, si se decoloreaza putin si culoarea ochiului respectiv. Mi s-a spus ca este ptoza palpebrala. Eu vad foarte,foarte bine, doar ca atunci cand obosesc ma ustura ochiul si imi cade pleoapa (in special cand citesc). La un moment dat aveam si ochelari de citit. Am fost la diverse controale, la cabinete particulare si la o clinica particulara de oftamologie (Oculus parca, undeva prin Floreasca- aici se fac chiar si operatii), toti m-au asigurat ca este ok, iar vederea nu imi este in pericol.Daca deranjeaza prea mult partea estetica se poate face o operatie.
Nu stiu care este cazul exact al fetitei tale, daca ii este in pericol vederea. In cazul meu, ptoza palpebrala (termen care am inteles ca vine de la "caderea") nu imi afecteaza vederea.
Daca ti s-a spus asa ceva, poate la fetitza ta este ceva mai mult..
In privinta anesteziei generale, daca medicul anestezist este bun, nu cred ca va fi nici o problema. Copilul meu a fost operat si la 1 luna si la 3 luni cu anestezie generala si nu a avut nici o problema!

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)
Poze < 8 luni , > 8 luni
dupa 1,1 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Poate este mai bine sa rezolvi acum problema, cu cat sunt mai mici cu atat mai bine; recuperarea si refacerea cred ca se fac mai bine la varsta asta.Daca doctorii spun ca se poate stiu ei ce stiu!
Plus ca atunci cand va fi mare, fiind si fetitza, este mai bine sa nu mai aiba nici o problema, chiar daca asta ar fi doar una de estetica(si asta destul de importanta in ziua de astazi)!!!

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)
Poze < 8 luni , > 8 luni
dupa 1,1 ani

Mergi la inceput