greutatea

greutatea | Autor: paxela

Link direct la acest mesaj

baietelul meu are la 8 luni 7100 ar trebui sa ma alarmez?
el nu prea mananca, de dormit nu doarme decat maxim 1,5 ore toata ziua, seara se culca in jur de 10 se scoala de 1-2 ori pe noapte, iar la 7 e treaz definitiv si are o energie uimitoare toata ziua nu sta nici un minut linistit
mancarea este pt el un chin am incercat zeci de combinatii, la un momentdat reusisem sa il pacalesc cu banana dar acum nu mai vrea
de 2 saptamani ia Pikovit si Fe
a avut probleme si cu diareea de la dintisori asa ca nu stiu daca e cazul sa ma alarmez sau sa il iau ca pe un copil activ si atat
doctora zice ca atata timp cat el e vesel si jucaus nu e nici o problema
la nastere a avut 3500 iar acum o luna avea 7250


Alexa si bebe Silviu ( 27.11.2004)
poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

fiecare copil se dezvolta in ritmul lui! Eventual fa-i un coproparazitologic sa te linistesti ca nu are viermisori, dar daca e negativ, atunci nu ai motive de disperare!
Aproo de ritm de dezvoltare: Lili la 4 luni avea 7500 gr, (s-a nascut cu 3200) la 7 luni 9 kg, la un an 9 kg, la 18 luni a depasit 10 kg. La noi doctorita a fost disperata Ea mananca ff bine, dar se misca extrem de mult, nu are cum sa se ingrase.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

are analizele facute si sunt ok si sange si copro si urina

Alexa si bebe Silviu ( 27.11.2004)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Sa stii ca am avut si eu o perioada la fel, acum suntem la finalul ei ca sa zic asa.Fe ii dai ca a iesit anemie la analize?? Cat despre Pikoit, functioneaza? Mie dr. mi-a zis ca unii copii mananca mai rau cand e cald. Daca copilul e vesel, activ e OK. Matei a avut o per. in care a mancat f. rau, nu manca decat cu iaurt, dar nici asa nu manca prea mult... De cateva zile a constatat ca e mai cooperant cu mancarea mai subtire, adica mai zemoasa. Si chiar am citit undeva ca unii copii prefera mancarea mai solida, altii mai zemoasa, incearca si tu sa-i schimbi consistenta.
Si eu eram disperata ca nu crescuse i greutate aproape deloc vreo luna, dar acum isi revine. Intr-o sapt. a crescut 200g. Asa ca daca analizele sunt bune si copilul vesel, stai linistita si ai rabdare cu mancarea. Stiu ca uneori e greu, si pe mine ma stresa ca nu mananca si nu creste, dar uite ca a trecut si faza asta, sper cel putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Parerea mea este ca nu trebuie sa te alarmezi, atata timp cat copilul este vesel si nu da semne de boala. Fetita mea are 1 an si 2 luni si are 8,8kg.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca
http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Si Alexia a avut o perioada in care nu manca si chiar scazuse 60g in greutate,dar si-a revenit si luna urmatoare a luat 800g...probabil ca si puiul tau are o perioada mai nasoala...stiu cum e cand ii pregatesti ceva delicios de papa si mananca 2-3-5 lingurite s-apoi incepe sa scuipe si sa-ti traga peste lingurita...eu plangeam pe langa castronelul cu mancare.

si-un bb mancacios,iti doresc.

Sabina are nevoie de ajutorul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">ajuta aici

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
poze Alexia

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Si pitica mea sta tot cam asa la kg.
La 9 luni are 7100g si s-a nascut 3050g.
Din primele luni a luat mai putin decat media... dar m-am obisnuit cu ideea... La inceput si eu am fost stresata ca are copilu' ceva pt. ca e asa slab...
Da' e foarte vioaie... nu sta o clipa...
Dr. mi-a zis sa satu linistita, ca e sanatoasa si ca asta e ritumul ei de crestere.
Iar in ultmele zile, cand a fst foarte cald, a mancat mult mai putin... Nu pot s-o fortez sa manance mai mult... nu vrea... asta este.


Eliana si Elena – 23 octombrie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Fetelor,stati linistite,asa se intampla cu copiii superactivi.Anca avea la 9 luni 6.5kg si acum,la 2ani si 3 luni abia a ajuns la 10.3kg.Este un copil sanatos,nu se imbolnaveste aproape niciodata,nu i-am dat in viata mea antibiotice.De ceva vreme mananca chiar bine,dar cum oare se poate ingrasa cand o tine intr-o fugareala?Chiar si noi salbim pe langa ea incercand sa-i tinem ritmul!

Meme
http://community.webshots.com/user/danancamm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Ma inscriu si eu in clubul celor cu copii slabuti. Are 7 kg. la 6 luni si este si f. inalt, la controlul de 6 luni avea inaltimea pe care ar trebui sa o aibe la 9 luni dupa spusele pediatrei. Eu insa nu cred ca ai nostri sunt prea slabuti ci ca par asa prin comparatie, mie sincer din ce in ce mai multi bebelusi mi se par nesanatos de grasi (asta ca sa vezi cat de subiectiv este totul). Si al meu e activ, foarte prezent pt. varsta lui, mie mi se pare foarte in regula si nu as schimba nimic, chiar sunt mandra de felul in care arata. El mananca f. bine, este alaptat si nu avem probleme cu mancarea, pana acum a acceptat toate noutatile cu placere, sper sa o tinem tot asa.
Asa ca eu zic sa fii multumita ca este asa, mai ales ca este activ si are analizele bune, sa stii ca cei grasi au mult mai multe probleme de sanatate si pot deveni obezi la maturitate, intrucat din cate mi-a spus mie pediatra lui Tudor care este si ea impotriva supraalimentarii (Dr./ A. Culcer) celule adipoase se formeaza in prima copliarie si daca acum sunt OK asa vor fi si la maturitate. Eu imi amintesc ca in copilaria noastra mai toti eram slabuti, rar vedeai un copil gras, chiar si la bebelusi erau alte criterii de considerare a greutatii, atunci era considerat normal sa-si dubleze greutatea de la nastere la 6 luni, nu la 4 cum se spune acum. Eu cred ca se greseste pe undeva in alimentatia zilelor noastre de auzi despre sugari cu asemenea greutate mare, eu zic ca nu e normal sa fie asa. Mai tarziu te vei bucura ca ai un copil bine dezvoltat si nu gras, o sa vezi! Pupici si nu mai fi ingrijorata. Eu nu sunt!

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor
baietelul meu minunat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Andrei al nostru avea 8100g la 1 an si eram cei mai disperati parinti de pe pamant. Acum are aproape 6 ani jumate, 20-21kg, adica normal, si-mi pare rau ca problema greutatii ne-a chinuit asa de mult in primul lui an de viata. Vedem in jurul nostru copii cu probleme de greutate inverse (prea grasuti, tendinte de obezitate, apetit excesiv) si ne-am dat seama ca e mult mai usor cand copilul mananca prea putin decat atunci cand mananca prea mult.

Lasa copilul sa creasca in ritmul lui si bucura-te de el ca-i sanatos si energic.

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

De acord cu tine, Nora. Va inchipuiti cat de greu trebuie sa fie sa pui un bebelus sau chiar copil la regim? Al meu macar are voie sa manance orice, desi normal ca il hranesc sanatos. Eu cunosc o tipa care se lauda la mine ca baietelul ei avea vreo 9 kg. pe la 3-4 luni daca nu ma insel, eu ma gandeam sa o consolez crezand ca e ingrijorata dar ea de fapt o spunea a lauda cred. Si din cate stiu il mai si infunda cu cereale si altele pana la refuz, dupa care se mira ca regurgiteaza .

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor
baietelul meu minunat

Mergi la inceput