Rosu in git: cind bacteriana, cind virala???

Rosu in git: cind bacteriana, cind virala??? | Autor: kiss

Link direct la acest mesaj

cum iti dai seama ca amigdalita pe care o face puiul tau e de origine virala sau bacteriana? ma refer la simptome, pt ca am inteles ca in cea virala nu se sare imediat cu antibiotice, ci se merge pe medicamente ce vizeaza simptomatologia! puiul meu abia a scapat de o astfel de amigdalita fara simptome caracteristice (dureri in git de ex), doar cu febra, cu ajutorul amoxicilinei. multumesc pt eventualele raspunsuri! sa fiti iubite

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

in principiu dupa temperatura: la 37-38 e bacteriana, la 39 e virala.
Doctorita noastra le-ar da antibiotice si daca n-au simptome, pt ca au amigdalele hipertrofice amandoi copiii, dar vorba medicului de la ORL, daca n-ar fi stiut ca-s frati, si-ar fi dat seama dupa cum arata polipii si amigdalele lor...

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belisima spune:

Simptomele amigdalitei virale sunt:congestie nazala cu rinoree(curge nasul), lacrimare, tuse, raguseala plus anorexie(lipsa poftei de mancare), febra precoce.
Faringita streptococica intra in discutie dupa varsta de 2 ani.Se manifesta prin debut cu dureri de cap, dureri abdominale, varsaturi, febra mare(>39-40 grade Celsius).Boala dureaza 7-10 zile,dar febra poate persista si 4-8 saptamani.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Una din reguli, nu mai stiu de unde-am pescuit-o, era ca daca mucii sint limpezi e virus, daca-s galbeni e bacterie. ami se pare ca a aparut prin discutiile mele cu diversi doctori. Dar acu incep sa am indoieli, daca nu cumva mai sint si alte detalii care trebuie luate in considerare. In practica, pe tarimul asta, ti se recomanda antitermice o saptamina, si daca n-a trecut in timpul asta, ti se da reteta de antibiotic, de obicei amoxicilina. Basca, in saptamina aia care trece, ai sanse sa biruiesti bacteria si pe cont propriu.

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak
http://home911.servebeer.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

quote:
Originally posted by parpalak

Una din reguli, nu mai stiu de unde-am pescuit-o, era ca daca mucii sint limpezi e virus, daca-s galbeni e bacterie. ami se pare ca a aparut prin discutiile mele cu diversi doctori. Dar acu incep sa am indoieli, daca nu cumva mai sint si alte detalii care trebuie luate in considerare. In practica, pe tarimul asta, ti se recomanda antitermice o saptamina, si daca n-a trecut in timpul asta, ti se da reteta de antibiotic, de obicei amoxicilina. Basca, in saptamina aia care trece, ai sanse sa biruiesti bacteria si pe cont propriu.

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak
http://home911.servebeer.com





Va pupam dulce pe toate si pe toti m va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!

Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98)



http://community.webshots.com/user/alessia1055

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

scuze ..vroiam sa zic ca subiscriu .....la ce s-a sus mai sus...noi am folosit intotdeauna albastru de metilen fie ca e virala sau bacteriana ...e f f bun si unde mai pui ca curata si organismul...



Va pupam dulce pe toate si pe toti m va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!

Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98)



http://community.webshots.com/user/alessia1055

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

noi am rezolvat-o simplu!pentru orice pb. indiferent despre ce a fost vorba am mers la pediatra si a rezolvat-o ea! niciodata nu mi-am batut eu capul sa pun un diagnostic, tot nu folosea la nimic, mai mult ma stresa.
va pup si sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Si noi tot dupa muci ne ghidam. Dr. mai face si analiza la sange care zice imediat ce fel de infectie e. Cand problema e mai acuta si febra e mare (la noi sunt si alte pericole din cauza tzantzarilor), copilul se simte f. rau, nu mananca, nu bea - ne trimite imediat la analiza sangelui. Dintr-o picatura de sange, in juma' de ora ne zice ce fel de infectie e.
Daca nu, imi spune sa ii urmaresc mucii. Daca se ingalbenesc/inverzesc, ne bagam la antibiotic.
Sanatate si numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu am ramas cu o mare nelamurire: e posibil sa aiba copilul amigdalita pultacee si sa nu faca febra mai mare de 38?? Asta am patit-o in vacanta in Romania. Altadata de la un simplu "rosu in gat" a trecut de 40...

Cristina
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14.12.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiss spune:

din pacate, totul e posibil. puiul meu de 10 luni, dupa citeva zile de febra usoara, 37,8-38,5, fara nici un alt semn care sa indice vreo boala sau suferinta, a facut un 39,2 si fugi cu el la medic. diagnostic: amigdalita, cu antibiotic 8 zile!!!!!! adevarul e ca eu nu prea sint cu antibioticele, dar n-am curaj sa risc cind e vorba de copilul meu!!!!!!! deci i l-am dat!!!!! dupa ce au trecut cele 8 zile de medicamente, el continua sa faca febra usoara!!!!!!! de-asta am intrebat cum e cu amigdalita virala si bacteriana, deoarece necunoscindu-l pe medic, ma gindeam ca a sarit prea repede cu antibioticul............
am gasit insa zilele astea ceva care m-a mai lamurit putin:

- amigdalita (angina) de origine virala: debutul bolii e mai putin brusc, de multe ori cu febra mai mica (37-38), cu tuse seaca, cu voce voalata sau ragusita, fundul gitului (inclusiv amigdalele si peretele posterior) este rosu, cu sau fara depozite de puroi. ganglionii laterali ai gitului se maresc putin, nu sint durerosi.
NU necesita tratament cu antibiotice, ci numai combaterea febrei, tusei, agitatiei

- amigdalita (angina) rosie bacteriana, mai ales cea produsa de streptococ, se insoteste de dureri la inghitit, de marirea ganglionilor submaxilari, de multe ori de febra si de modificarea starii generale (cu dureri de cap, varsaturi, inapetenta)

- amigdalita (angina) alba sau pultacee reprezinta un stadiu mai avansat al unei angine rosii. se caracterizeaza prin aparitia pe suprafata amigdalelor, a unor puncte albicioase. de obicei boala se insoteste de febra mare (39-40), in zilele urmatoare adaugindu-se dureri in git, dificultati la inghitire. amigdalele sint umflate. Anginele bacteriene necesita tratament antiinfectios (de regula peniciline(, antitermice (paracetamol, algocalmin), impachetari reci, dezinfectante locale, lichide la temperatura camerei in cantitati mici si repetate, repaus in casa pe toata perioada febrei, etc



tb sa recunosc cu uimire, ca puiul meu n-a avut absolut nici un simptom din toate astea!!!! sper sa va ajute pe voi.....multumesc fetelor care mi-au raspuns....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiss spune:

am vrut sa zic nici un simptom, in afara de amigdale rosii cu puncte albe.... a fost tare ciudat....ideea e ca nu poti sa iei decizii fara sa consulti un medic, care a vazut multe asemenea cazuri la viata lui...multa sanatate voua si puilor vostri

Mergi la inceput