De la ce varsta singuri pe strada/la joaca

De la ce varsta singuri pe strada/la joaca | Autor: filofteia

Link direct la acest mesaj

Am si eu o intrebare... De la ce varsta copii pot fi lasati singuri la joaca sau pe strada?
Soacra mea a vrut sa-l trimita pe Adi (4 ani jumatate) la magazin sa cumpere covrigi. Cand i-am spus ca nu sunt de acord mi-a raspuns ca o fetita din vecini care are 5 ani se duce mereu singura .
Eram la tara si magazinul este cam la 500m de noi.
Voi ce credeti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Depinde de cat de circulata este strada,fetita mea se ducea la 4 ani la magazinul de la coltul blocului,eu o supravegheam de pe balcon si chiar ii placea ca aveam incredere in ea,se considera fetita mare.Acum are 6 ani si se joaca singura pe strada la bunici (ei locuiesc la casa) si este o strada linistita,nu circula prea multe masini .Pe acea strada se joaca si copii de 3-4 ani nesupravegheati permanent,bineinteles din cand in cand ii mai verifica cineva.
Eu zic sa incerci sa-l lasi singur iar tu sa-l urmaresti sa vezi cum se descurca,apoi sa-i acorzi incredere daca tu consideri ca nu sunt pericole.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Fiind la tara nu cred ca ear fi o problema daca e de aproape supravegheata pe cand la Bucuresti de ex. nu prea ai curaj sa-l lasi singurel la varsta asta.Cu toate ca am vazut multi copii prin preajma blocului care ii lasa singuri afara de pe la 5-6 anisori dar acum depinde si cat e de circulata strada de masini.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Filofteia,Alex a avea cam 5 ani si jumatate cand a fost prima oara singur la cumparaturi.Stateam cumva la tara...era cartier de case.Trebuia sa mearga cam 600 de metri si sa mai traverseze si strada,ingusta .L-am urmarit de 2-3 ori,am vazut ca se descurca si de atunci numai el cumpara paine.Afara la joaca a inceput sa iasa abia pe la 6 ani,caci atunci ne-am mutat la bloc si avea si parteneri de joaca...
Adi e inca micut ca sa mearga singur la magazin....La joaca cu copiii ai putea sa il lasi,dar sa fie bunii cu ochii pe el din cand in cand...Daca pana la magazin nu sunt strazi sau stiu eu ce alte obstacole...si daca bunica ii da banii fix...ar putea incerca sa mearga sa-si ia covrigi....eventual supravegheat tot de bunii...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Buna intrebare, dar raspunsul difera, dupa copil, mediul unde traieste...
Eu nu m-am aventurat sa o las pe Ioana chiar de capul ei, dar nu stiu daca fac bine sau nu. Ma uitam la colegii ei de scoala (deci copii mai mari), nici nu prea se uita pe unde merg sau traverseaza. E drept, au Dumnezeul lor, dar parca m-as feri.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

In Ro ... Sebi se ducea la magazin singurel de la 5 ani, dar numai la tara ptr ca in Buc e cam periculos...dar daca copilul e istet si descurcaret de ce nu? Eu aveam 4 ani cand bunica ma punea in autobuz si ma trimitea la mama in partea cealanta a Buc (de la Buc Noi pana in Drumul Taberei )..dar ma rog erau alte timpuri ...



Va pupam dulce pe toate si pe toti m va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!

Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98)



http://community.webshots.com/user/alessia1055

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

La sfarsitul anului scolar, in iunie, ma hotarasem sa-l las pe Radu sa vina singur de la scoala. Are aproape 9 ani, scoala nu este foarte departe (cam 10 minute de mers "intins"), are vreo trei strazi de traversat, dar sunt semafoare.
Ma rog, facem doua zile de "exercitii", adica am mers in spatele lui la 20 de metri, sa-l vad cum se descurca, era in regula. El era atat de bucuros ca e "mare", si atent sa nu se opreasca si sa nu vorbeasca cu nimeni, incat nici macar cu o buna prietena de-a noastra a refuzat sa se converseze pe strada, a lasat-o vorbind singura in mijlocul drumului.
Bun. Il spun dimineata ca va veni singur, numai ca incepe o ploaie torentiala si merge tatal lui si-l ia cu masina.
Dupa vreo trei ore, ma suna mama unei fetite, colega cu el, ca nu i-a ajuns copilul acasa! Era disperata. Fetita sta aproape de noi, si mergea de un an singura la/de la scoala.
M-am speriat ingrozitor. Am vorbit si cu alte mamici, eram ingrijorate toate, am iesit pe strazi, umblam aiurea si intrebam oamenii daca n-au vazut-o.
Sa nu ma intind. Abia spre seara a primit un telefon de la bunica unei alte fetite, mai mare un pic, dar de la aceeasi scoala. Femeia s-a trezit cu ele la poarta acasa, intr-un sat care este la 15 km de oras. S-au urcat in microbuz si s-au dus sa vada niste pisici! Cand, intr-un tarziu, si-a dat seama ca este posibil ca parintii copilului sa nu stie ca el face excursii, a adus-o acasa.
De atunci, mi-a cam pierit entuziasmul. Ma tem ca oricat i-as spune ce are si ce NU are voie sa faca cand e singur, poate aparea o situatie neprevazuta, si Doamne-fereste...
Mai astept putin, deocamdata face doar cumparaturi la coltul blocului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Multumesc fetelor de raspuns....
Anul viitor va fi alta treaba... cand va avea 5 ani.
Si noi mici fiind eram lasate singure pe strada... care atunci nu prea era circulata... Insa nepotica mea, care a crescut pe aceeasi strada nu am mai putut-o lasa prea de mica... masinile se inmultisera... Si de atunci au trecut 10 ani...
In plus era alta poveste daca noi stateam acolo... dar asa nici nu stiu cat de bine stie Adi unde este magazinul... ca noi nu prea am cumparat mare lucru de acolo...
Oricum vad ca majoritatea spuneti ca as putea sa incerc sa-l las singur, dar sa vad daca il pot urmarii din poarta...
Eu ma duceam la scoala singura de la 6ani si trei luni.
Dar pana atunci nu-mi aduc aminte sa ma fi trimis dupa cumparaturi singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Eu nu am curajul nici acuma sa il las pe copil desi are sapte ani jumate .... sa vina de la scoala singur deoarece are de trecut o strada cu masini multe si nebuni ...
Il las ca sa coboare in spatele si lateralul blocului dar nu ii prea place ca nu are cu cine sa se joace
Mai merge si la mici cumparaturi in fata blocului dar sincer am emotii de fiecare data cand nu il am in vizor

Asta este , poate sunt eu exagerata
L/am trimis si in tabara sa nu va spun ce stresata am fost o saptamana uau uau

din toamna nu mai am cine sa mi-l scoata si sa il duca acasa si ar trebui sa imi inftang temerile si sa ii dau credit copilului ... adica sa il lasa singur sa mearga, oare ar fi cazul ... o sa aibe opt ani atunci

va pup pe toate
andanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana31 spune:

eu cred ca ii putem lasa doar daca ii putem supraveghea; fetita mea are 4 ani, coboara singura la joaca, dar o supraveghez de pe balcon cu toate ca este o rezidenta inchisa, trebuie facuta mare atentie nu numai la masini ci si la pedofili, criminali! Sunt poate mult mai periculosi ca masinile!
o seara placuta la toata lumea!
diana

diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

uf....greu de zis.
Incep totusi sa cred ca occidentalii nu sunt nebuni ca nu isi lasa copii neinsotiti pe strazi pana la varsta de 10-12 ani.

Mergi la inceput