infectie urinara - sau probleme la rinichi

infectie urinara - sau probleme la rinichi | Autor: xandra28

Link direct la acest mesaj

am si eu o problema - sunt insarcinata in 21 saptamani shi acum cateva zile am ajuns la urgenta cu groaznice dureri de mijloc... dupa ce mi s-a facut analiza de urina, mi s-a pus diagnosticul de infectie urinara. am ajuns cu analizele la medicul meu, iar acesta mi-a recomandat 5 zile de ampicilina injectabila... problema este ca acum, in a patra zi de tratament, desi durerea nu mai este insuportabila, ma mai doare un pic rinichiul (doar rinichiul drept m-a durut, de la inceput) iar durerea radiaza un pic si in fata, ca si cum m-ar durea apendicele...
intrebarea mea ar fi, totusi, dupa atatea zile de tratament (4) nu ar fi trebuit sa ma lase de tot durerea? cand l-am sunat pe medicul meu si l-am intrebat, mi-a mai prelungit tratamentul cu 2 zile.
astept si eu cu nerabdare un sfat de la voi
xandra, 21+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Ce analize ti-au facut la spital? Doar un sumar de urina? Ca din ce descrii tu, seamana tare mult cu o colica renala, data de un posibil calcul urinar. Ecografie ti-au facut??? Daca ai facut doar sumar de urina, acesta seamana ca aspect in infectia urinara cu cel din colica renala; in plus, un calcul se poate complica si cu o infectie urinara. Iar tratamentul cu ampicilina rezolva cel mult infectia, nu si durerea data de calcul. In plus, apendicele il ai scos? Daca nu, poate fi si o colica apendiculara. Sfatul meu e sa termini tratamentul antibiotic prescris, sa iei niste No-spa si supozitoare cu scobutil (nu afecteaza cu nimic sarcina, dupa cum probabil stii si daca este colica renala au efect de calmare a durerii), sa mergi sa faci o ecografie renala si o urocultura (daca n-ai facut pana acum); oricum, urocultura e bine s-o faci la sfarsitul tratamentul antibiotic, pt a-i verifica eficienta. Sanatate!

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Antibioticele (inclusiv Ampicilina) nu ajuta la calmarea durerilor, ci numai la tratarea infectiei.
Daca in urma analizei de urina ai gasit infectie urinara, este foarte probabil sa ai si ceva nisip sau pietre si deplasarea acestora sa iti dea acele dureri. Durerile astea nu trec prea usor, din pacate. Doctorul ar fi trebui sa iti recomande si un calmant.
Mergi si la un eco la rinichi + vezica, eco nu dauneaza fatului.
Dupa ce termini tratamentul cu antibioice trebuie sa refaci analizele de urina (la cateva zile). Daca mai ai infectie, trebuie neaparat si antibiograma, ca sa sti la ce antibiotic este sensibil microbul.
Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaTehan spune:

Eu eram insarcinata in 25 de sap. si aveam dureri groaznice, doctorii mi-au pus tot felul de diagnostice, pina la urma m-au internat, am facut 3 zile ampicilina injectabila, pe urma a venit rezultatul uroculturii si conform antibiogramei microbul era rezistent la ampicilina, asa ca mi-au schimbat tratamentul.Am facut 10 zile sulperazon intravenos.Abia asa am scapat si de infectie si de dureri.Numai ca nu am gasit mai nimic despre efectele acestui antibiotic asupra sarcinii, medicii spun ca nu afecteaza fatul, dar nu mi-au dat prea multe detalii.
Sfatul meu este sa faci urgent urocultura.Sanatate!

Mergi la inceput