Lucrare portelan HELP

Lucrare portelan HELP | Autor: iselin

Link direct la acest mesaj

Mare necaz si nu stiu nimic in domeniu!

Fapte:
Acum 18 luni in Ro, medicul stomatolog mi-a montat o lucrare de portelan.
Stanga jos, spate, lucrare compusa din patru piese, doua lipsa, doua imbracate care sustin lucrarea. Si au si costat ceva.
Toate bune si frumoase, dupa ceva vreme m-am obisnuit cu ea.

Dar ieri a crapat portelanul pe una din piesele imbracate.
Adica a cazut o jumatate din portelanul de pe o masea imbracata.
Se vede ceva negricios.
Portelanul cazut nu era gros.
Nici nu mi-am inchipuit ca e doar o imbracaminte subtire.

O sa cedeze in continuare?
Trebuie sa merg rapid sa schimb toata lucrarea?
Exista si alta posibilitate?

Este vreun medic stomatolog printre noi?

In Romania se da undeva garantie pe calitatea si durabilitatea lucrarii? Intreb pentru ca eu nu stiu sa fi avut vreo garantie.

Poate ca e vina mea, am baut prea rece sau prea cald/fierbine, poate ca e portelanul prea subtire sau aliajul aiurea.
Nu ma pricep, dar sunt panicata oarecum. N-as vrea sa inceapa sa se dizolve si partea aia gri-negricioasa de sub portelan si sa am impresia ca mananc nisip tot timpul!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Iselin,
toti cei pe care ii cunosc si care si-au pus lucrari de portelan s-au plans de probleme cu astfel de lucrari.....Eram acum cateva zile in urma la un cabinet particular de stomatologie si un pacient venise la reparatii,caci maseaua de portelan pusa de ceva vreme ii cazuse....Nu cred ca exista garantie la o astfel de lucrare...Intradevar,costa foarte mult.La cabinetul despre care spuneam un dinte de portelan e 60 euro.
Ar fi bne sa mergi la cabinet si sa iti refaca lucrarea...Poti intreba daca exista garantie ...poate ca exista!
Mult noroc!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Merci de incurajari Ana!
Nu e scump cabinetul unde mergi tu.

Ideea este ca nu stiu ce altceva as fi putut alege decat portelan.
imi pare atat de rau!
De garantie nu se pune problema, in Ro, si a mai trecut si timpul.
Stiu persoane cu portelan care a crapat dupa 4 ani, stiu persoane carora li s-a innegrit lucrarea.
Dar vorba romanului: sa mi se intample tocmai mie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Wow, 60 euro un dinte de portzelan???? Pai vin si eu fratilor ca mi-am pus luna trecuta un dinte aici si am platit 500 eur....insa sper sa ma tina mai mult decat pe Iselin, sper adica la banii astia....
Pupici,

Alina 23+ Bebitza Amalia

http://community.webshots.com/user/alina_delebarre
Puiutul meu e pe drum:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20717;2/st/20051113/dt/6/k/83eb/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

si eu am pus unul aici,acum vreo 2 ani, dar am garantie pe el, nu e scrisa, dar e implicita, cam 10 ani- la stomatologul care a facut-o.
Pretul e insa pe masura garantiei, batea spre 500€.

La liberté de chacun s'arrête là où commence celle des autres.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Imi aduc aminte ca acum vreo 4 ani mi-am pus 2 dinti de portelan in Buc si m-a costat 100 usd/dinte, iar acum 2 ani vorbeam cu un medic stomatolog din Alba si imi zicea ca e in jur de 120 usd...Mi s-a parut mult!
Chatonel, nu stiam ca exista garantie la lucrari dentare! Adica daca se intampla ceva pot sa merg sa fac "scandal"? Partea bune e ca sunt rambursata oricum 100% de Secu si mutuelle pt toate lucrarile dentare!

Iselin, scuze daca am deviat de la subiect, nu stiu daca in Ro exista garantii, sincer nu cred! Oricum ar trebui sa schimbi dentistul daca in asa scurt timp ti-a cazut portelanul.Imi aduc aminte ca dentistul din Bucuresti mi-a zis la vremea respectiva -verbal- ca o sa ma tina cel putin 20 de ani. Iar eu l-am crezut!

Pupici,

Alina 23+ Bebitza Amalia

http://community.webshots.com/user/alina_delebarre
Puiutul meu e pe drum:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20717;2/st/20051113/dt/6/k/83eb/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianas spune:

Si eu mi-am pus doi dinti din portelan anul trecut, m-au costat 200 euro si au fost cat de cat ieftini pt ca sant cu baza de metal. Adica, din cate stiu eu exista doua posibilitati: iti faci dintii in totalitate din portelan sau ii faci cu baza de metal peste care se toarna un strat de portelan, care evident ca e subtire, gandeste-te ca trebuie sa intre pe sub el si metalul si eventual vechiul dinte pilit. Si toata combinatia asta trebuia sa fie relativ subtire, adica precum un dinte.
E normal sa protejezi putin dintii pusi, nu sant dinti naturali, chiar daca sant din portelan, sant totusi facuti si trebuie sa fie cat de cat protejati. Nu poti sa stai linistita stiind ca ai dat bani multi pe dintii din portelan si sa ii "agresezi" exact ca si pe ceilalti.

dianas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Sotzul meu si-a pus 2 dinti de portelan cu 100 $/bucata si a avut garantie 1 an pentru fiecare. Deci, se poate si-n Romania!

Fratele lui si-a pus un singur dinte care s-a spart in cateva luni si i-a fost inlocuit, pe GRATIS, cu un alt dinte.

Nu stiu ce sfat sa-ti dau, Iselin...Imi pare rau!

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Eu am patit-o de curand cu o lucrare de portelan, s-a rupt o bucata de dinte si doctorul a zis ca trebuie sa dea lucrarea jos. Dupa cum stiu ca e cimentul pus n-o sa poata sa o scoata frumos sa puna cat portelan trebuie si sa o lipeasca la loc, va trebui sa o taie, deci va face alta. Nu stiu cum e cu garantia, dar am patit si in Romania, e adevarat ca nu era portelan, dar defectiunea era de la tehnician, metalul a avut por in el si s-a rupt lucrarea in doua si mi-a facut alta gratis. Asta de aici am rupt-o cu o nenorocire de bomboana, ceasul rau ca de obicei am mare grija ce si cum mananc, cred ca o sa-mi zica ca alt'data sa nu mai mananc bomboane:)) da' de platit tot platesc. Acu' cu toata garantia trebuie avut grija mai ales daca sunt poduri lungi din mai multi dinti. Asa si sotamiu are unul singur imbracat pe un dinte cu radacina deci n-a imbracat pe ailalti de langa si n-are probleme cu ea desi e veche.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Merci fetelor pentru sustinere.

Deci Oana trebuie sa o schimb toata.
Si sotul meu are unul de portelan de 4 ani si nu s-a intamplat nimic, dar e unul singur nu e o lucrare intreaga.

Ideea este ca nu am timp sa ma ocup de asta.
Si apoi, aici in Canada este f scump.
Dar nici asa nu cred ca o sa pot sta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Iselin,bafta multa....Mi se confirma:uite ca e multa lume cu probleme de la portelanul asta!bafta!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput