Disprerare! Antibiotice!

Disprerare! Antibiotice! | Autor: adelaide

Link direct la acest mesaj

Am ajuns la disperare cu atatea antibiotice pe capul copilului meu.Toata iarna n-a avut nimic si acu vara a facut tot ce-i mai crunt, incepand cu pneumonie si terminand acum ceva ce o sa se lase cu vegetatii adenoide, pt ca nu stie sa sufle nasul si se crizeaza cand folosesc pompita.De o luna de zile, cu pauza de o saptamana o tinem numai cu antibiotice. M-am saturat!!! Nu mai mananca decat fructe si lapte. E stravezie! A facut si diaree de la antibiotic + iritatie la fundulet.Am fost si ieri la control si mi-a spus doctoritza sa mai dau inca trei zile un antibiotic slab ca vremea asta umeda nu o ajuta deloc la respiratie si ii treneaza vindecarea.Nu mai rezist.Imi trec prin minte tot felul de complicatii ale bolii si de la nemancare si de la reapiratia ingreunata.Are un an si zece luni si ma blamez ca n-am putut sa am grija de ea sa n-o imbolnavesc.Va rog sa ma ajutati cu sfaturi.Nici macar suc de portocala nu pot sa-i mai dau ca are scaun moale. Stiu ca vit C e importanta in trat cu antibiotice. Cum sa-i dau? Doctorita mi-a spus ca dupa ce termin cu antibioticul sa-i dai Cipcal pentru pofta de mancare. Dar pana atunci? Mi-e teama si de Candida ! Ajutooor!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gio spune:

eu te sfatuiesc sa mergi la un dr care sa-ti dea antibiotice doar atunci cand este cazul........si dupa ceva pt refacerea florei...dr nu a auzit pana acum de viroze?????ca nu se trateaza cu antibiotice????? fetita mea a tusit crunt si a facut febra 39 si totusi nu o-am dat antibiotice . pt ca a fost o viroza....

If a have a bag of rocks to carry as I go
I just want to hold my head up high....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Mie mi se pare foarte mult sa ii dai antibiotic 3 saptamani. Inteleg ca a avut pneumonie si a fost ceva foarte grav, dar parca totusi exagereaza. De la atatea antibiotice, o sa ii scada complet capacitatea organismului de a se apara.

Mai insista cu suflatul nasului, Stefania cam la varsta asta a invatat sa sufle. Poti sa folosesti si picaturi, daca nu vrei sa ii dai prea puternice, ia un spray cu saruri marine care este mai natural.

Eu i-am dat Pikovit simultan cu antibioticul pentru a compensa lipsa de pofta de mancare. Gateste-i numai ce stii ca ii place, trebuie sa manance mai mult si mai hranitor. Vitamina C nu i-am dat... daca ti-a spus ca este importanta de ce nu iei fiole? (sau tot nu se gasesc?)

Multa sanatate!


Luminous beings we are, not this crude matter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nu te invinovati !!!

1. Noi mucim de la polen, o chinui eu cu pompita, inca nu am luat dintr`aia speciala, cica se gaseste, se ataseaza la aspirator, nu am de ales, raman: ser - muuult dat cu seringa, vit A, Vibrocil, Karvol in toata casa, pompita. Face crize, tac`su` o tine de maini si cap si gata, chiar daca plang de multe ori si eu ca urla, de nervi, ca doar nu o doare.
2. Vit C: pastilutele cu gusturi de fructe, bagate si dizolvate in apa simpla !
3. Diarre am avut si noi: papica: orez+banane, orez fiert in orice; pt fund 2 kg de Bepanthen + fundu`gol

si sanatate !!!

Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)

"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"

Giulia_mea


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099" target="_blank">Povestea_nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anella spune:

Cred ca ar trebui sa-ti schimbi medicul.Disper cand vad cat de usor prescriu antibiotice fara sa se gandeasca deloc la urmarile pe care le au asupra copilului.Teodor are un an si trei saptamani si am fost si noi bolnaviori(slava Domnului fara pneumonie)si intotdeauna cand a fost bolnav,concomitent cu tratamentul prescris de doctor ii dadeam vitamine(Pikovit,Calcium-Sol),desi doctorul spunea ca nu-i nevoie,dimineata,dupa ce papa ii dadeam si o pastiluta de vit C dizolvata in putin ceai sau apa plata.In felul acesta am trecut cu bine peste toate problemele.
La iritatii ale funduletului folosim intotdeauna Bepanthen si trece imediat(si-l mai lasam si cu funduletul gol)
La diaree,cum ti s-a spus si mai sus:orez fiert in orice,banana,branza calcica,ceai de menta(la noi functioneaza intotdeauna)si un pliculet de Smecta in 24 ore.
Va dorim multa sanatate si fruntea sus,maine va fi soare si la voi(sau chiar azi dupa amiaza).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anella spune:

Si inca ceva:refacerea florei intestinala dupa antibiotice(cum s-a mai spus si mai sus).Noi papam mult iaurt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaide spune:

Va multumesc mult pentru raspunsuri si suport moral! Imi fac griji si pentru ca ma gandesc ca ar putea fi o alergie si eu pompez la greu antibiotic.Doctorita mi-a inspirat incredere pana la episodul din vara asta. Acum imi pun niste semne de intrebare. Iaurt papa la greu mititica, dar nu face bine la kk, si tot asa, cerc vicios.
Am pus-o sa sufle nasul dupa ce i-am aratat cum sufla toate papusile si s-a executat. Sper sa tina figura mai mult! Vibrocil si Nostamine ii pun alternativ in nas.
Faptul ca nu mananca ma streseaza cel mai tare. Ar bea tot timpul lapte si stiu ca favorizeaza secretiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

[quote]Originally posted by mamagiuliei

Nu te invinovati !!!

1. Noi mucim de la polen, o chinui eu cu pompita, inca nu am luat dintr`aia speciala, cica se gaseste, se ataseaza la aspirator, nu am de ales, raman: ser - muuult dat cu seringa, vit A, Vibrocil, Karvol in toata casa, pompita. Face crize, tac`su` o tine de maini si cap si gata, chiar daca plang de multe ori si eu ca urla, de nervi, ca doar nu o doare.
2. Vit C: pastilutele cu gusturi de fructe, bagate si dizolvate in apa simpla !
3. Diarre am avut si noi: papica: orez+banane, orez fiert in orice; pt fund 2 kg de Bepanthen + fundu`gol

E foarte buna chestia care se ataseaza la aspirator!!! Merita sa-ti iei, nici nu-i foarte scumpa, o mie si ceva de forinti. Noaptea e cam nasol cu ea, vecinii te vor injura putin, dar ce conteaza???

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_c spune:

3 saptamani de antibiotic mi se pare mult, nici eu n-am luat atat cand am facut pneumonie. cred ca ar trebuie sa gasesti alt pediatru, care nu prescrie medicamente cu atata usurinta. si mai ales, antibiotice fara test?? aici nu iti da nimeni nimic fara sa iti faca test, ca a murit o gramada de lume de la socuri anafilactice.
in fine..problema e cu mancatul acum. dupa pneumonie este esential ca sa se hraneasca bine. (unii medici considera pacientul total vindecat atunci cand ii revine pofta de mancare). trebuie si carnita, si carbohidrati, nu numai laptic...supita de pui ajuta tare mult, aranjaza-i o supa ornata cu morcovei fierti, cu frunzite de patrunjel, si convoaca mai intai papusile sa pape, apoi invita si pe printesa...
si...zau, ca au mare dreptate fetele. gaseste alt pediatru. pentru mine, un medic bun este cel care se lupta sa nu ajungi sa iei medicamente, nu unul care iti da cu pumnul...
va doresc numai bine si multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_c spune:

ah, si vezi ce e si cu candidoza, offf...
si spuneti-mi si mie de pompita cu aspirator...ioana e mucoasa si face un scandal la momentul curatirii nasului...cel mai nasol e ca ii pun serul fiziologic, si apoi isi inghite mucii si tuseste noaptea. spuneti-mi ce firma face chestia asta, cum arata...
inca o data pupici si numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stoichitescu cristina spune:

Noua ni s-a intimplat una rea de tot la opt luni.Doctorul a zis ca fara antibiotic ca este viroza si facea temperatura si stranuta si tusea si eu am asteptat trei zile sa vad ce are... Dupa trei zile a facut insuficienta respiratorie in citeva ore, fiindca infectia i-a coborit din git la plamini. Nu te invinovati ca nu ai de ce, copii sunt fragili si nu stii cum sa o dai cu ei. Eu nu as mai face prostia sa nu-i dau antibiotic ca sa astept sa-i treaca., fiindca atunci am ajuns cu el in spital si i s-a facut Rocephin injectabil - asa a fost de grav.Dupa trei saptamini ii trecuse dar nu de tot.Antibiotic nu i-am mai dat, dar am venit din spital cu diaree pt care ne-am tratat cu colistin si smecta doua pliculete in ceai pe zi.Atunci s-a dovedit ca a facut dizinterie, de ale carei efecte am scapat dupa un an de zile.Am fost cu el la toti doctorii din lume.
Poti incerca cu smecta si regim alimentar dar poate ca ii dai augmentin- in acest caz de la medicament face diaree- acidul clavulanic din continutul mediacamentului ii provoaca scaune diareice. Daca intrerupi medicamentul ii va trece. Pentru iritatia de la fund incearca nidoflor iar daca este asa urita tamponeaz-o cu violet de gentiana dupa care cind s-a uscat ii dai cu nidoflor sau baneocin.Pentru refacerea echilibrului, florei intestinale si imunizarea copilasului i-am dat Imuno Royal capsule de la plafar, naturale si cu propolis.Incearca si cu ceai de echinaceea. Este un imunostimulator natural bun.

Mergi la inceput